Skład
1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu.
Wskazania
Jako lek przeciwgorączkowy (stany gorączkowe np. w przebiegu chorób infekcyjnych, przeziębienia, grypy), Jako lek przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy - w tym migrenowe, ucha, zębów, miesiączkowe, nerwobóle, bóle reumatyczne, mięśniowo-powięziowe, kostne, pooperacyjne i inne).
Działanie
Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. co zmniejsza w podwzgórzu stężenie prostaglandyn. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 0,5-2 h, przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Metabolizowany jest w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych. Wydalany jest z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Po podaniu dużych dawek powstaje w organizmie N-acetylo-p-benzochinon odpowiedzialny prawdopodobnie za wywoływanie uszkodzeń wątroby.
Dawkowanie
Dorśli: 1-2 tabl. jednorazowo; dawki można powtarzać nie częściej niż co 4 h 2-4 razy dziennie. Przy długotrwałym stosowaniu nie przekraczć 2,6 g/dobę. W leczeniu bólów nowotworowych zazwyczaj 10 mg/kg m.c./dawkę co 4 h często w połączeniu z lekami o innym mechanizmie działania. Dzieci powyżej 3 m.ż.: 10 mg/kg m.c. nie częściej niż co 6 h. Nie przyjmować przez okres dłuższy niż kilka dni bez porady lekarza. Przyjmować doustnie; przyjęcie przed jedzeniem zwiększa efektywność leku.