Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Wszy i gnidy

17,99zł
18,79zł
16,49zł
7,48zł
26,48zł
13,99zł
62,69zł
35,68zł

Jak rozpoznać wszy i gnidy?

Często naszą uwagę zwraca dopiero fakt, że dzieci drapią się po głowie albo skarżą na uporczywy świąd. Tymczasem regularna kontrola pozwala w porę zauważyć, czy mamy do czynienia z wszawicą. Kiedy u nasady włosów pociechy zauważymy białe kropki, koniecznie sprawdźmy, czy to tylko łupież czy gnidy. Łupież odklei się od skóry, kiedy delikatnie podważymy go paznokciem. Natomiast gnidy trudno jest odczepić od łodygi włosa nawet wówczas, gdy złapiemy jajo między dwa opuszki palców. Gnidy nie będą dały się wyczesać, co z pewnością będzie świadczyło o wszawicy.

Kiedy jednak dziecko skarży się już na swędzenie lub często się drapie, musimy sprawdzić, czy w jego włosach nie bytują już w pełni rozwinięte, dorosłe wszy. Bardzo trudno je dostrzec gołym okiem, bo mają wielkość ziarna sezamu i barwę brązową lub szaro-białą, przez co często mylone są z łupieżem. Jednak wszy poruszają się dość szybko, więc z łatwością możemy zauważyć, jak przeskakują po głowie dziecka.

Ile żyją gnidy na pościeli?

Zdarza się również, że samice wesz zniosą jaja poza skórą głowy żywiciela. Na przykład na pościeli, ręczniku czy odzieży. Mimo braku pożywienia (krwi nosiciela) mogą tam przetrwać nawet 2 dni. Jednak, kiedy tylko znajdą nowego żywiciela, przenoszą się niezwłocznie. Dlatego leczenie wszawicy zwykle obejmuje wszystkich członków rodziny. Jeżeli mamy pewność, że u naszego dziecka pojawiły się wszy, to niezwłocznie my sami powinniśmy sięgnąć po preparat przeciwko tym pasożytom – nawet jeśli wciąż nie zaobserwowaliśmy objawów.

Sposób na gnidy – jak z nimi walczyć?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć po rozpoznaniu wszawicy, jest dopasowanie preparatu do postaci zakażenia. Jeśli we włosach pojawiły się dopiero gnidy wystarczy zastosować wyrób medyczny to usuwania gnid, który ułatwia wyczesywanie jaj z włosów. W naszej aptece dostępne są np. Pipi Nitolic z grzebieniem w zestawie lub szampon Paranit na bazie naturalnych składników. Łagodzi on podrażnienia skóry oraz zabija gnidy i wszy.

Z kolei, gdy mamy do czynienia z dorosłymi osobnikami, najlepiej użyć preparatu olejowego, hamującego rozwój wszy poprzez zamknięcie im dopływu tlenu (Seboradin Med Kompres) lub płynu do stosowania na suche włosy o podobnym działaniu (Licerinn).

Wszawica u dzieci – jaki szampon będzie najlepszy?

Jedną z najskuteczniejszych metod w walce z wszawicą u dzieci są szampony lecznicze. Ich zadaniem jest odcięcie wszom dopływu powietrza, dzięki czemu pasożyty po prostu padają. Substancje w takich szamponach rozpuszczają wydzieliny wesz, uniemożliwiając im przyczepianie się do włosów. Najlepiej wybierać sprawdzone preparaty na bazie naturalnych składników, które nie podrażnią delikatnej skóry dziecka. Na przykład szampon leczniczy Sora Forte, Seboradin Med lub Ideepharm Nivelazione Skin Therapy PURE dostępne na Wapteka.pl

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.