Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Higiena uszu

Czy dzieci mogą bezpiecznie używać kropli do uszu?

W aptece dostępnych jest wiele preparatów do uszu dla dorosłych i dzieci. Niektóre z nich chronią przed rozwijaniem się tzw. ucha pływaka, inne służą do czyszczenia wąskich przewodów słuchowych maluszków, a jeszcze inne do leczenia stanu zapalnego. Używanie każdego z nich, chociaż jest uznawane za bezpieczne, powinno być poprzedzone wizytą lekarską i ustaleniem przyczyn konkretnej dolegliwości.

Jak leczyć zatkane ucho za pomocą sprayów, kropli, aerozoli i świec

Zatkane ucho najczęściej jest objawem nieodpowiedniej higieny i powstaniem tzw. czopa woskowinowego. W takim przypadku możemy wypróbować spraye, krople i aerozole, których głównym działaniem jest rozpuszczanie zgromadzonej wydzieliny. Jeśli one nie pomogą, udajmy się do otolaryngologa, który w sposób mechaniczny usunie powstałą przeszkodę - czy to z pomocą specjalnego ssaka, czy też innych urządzeń.

Zatkane ucho jednak bywa również objawem różnych schorzeń - zapalenia ucha, zapalenia zatok, kataru. W takim przypadku stosowanie kropli czy sprayów wydawanych bez recepty prawdopodobnie nie okaże się skuteczne. W przypadku kataru konieczne jest zaleczenie przeziębienia, a wtedy wrażenie zatkanego ucha powinno samoistnie ustąpić. Jeśli przyczyną jest chroniczne zapalenie zatok, to powinniśmy udać się do laryngologa, który ustali leczenie ogólnoustrojowe.

Świece to jeden z tradycyjnych sposobów oczyszczania kanałów słuchowych, który aktualnie praktykowany jest niemal w każdym gabinecie kosmetycznym. Polega na umieszczeniu nad uchem świecy wykonanej ze specjalnie dobranych w tym celu wosków. Stopniowe wypalanie się świecy ma na celu oczyszczenie ucha z zalegającej w nim wydzieliny, a także zrelaksowanie osoby poddającej się zabiegowi. Chociaż świecowanie uszu nie ma udowodnionej medycznie skuteczności, wiele osób uważa ten zabieg za wyjątkowo efektywny w zachowaniu zdrowych uszu.

Świecowanie uszu jest możliwe do przeprowadzenia również w domu, należy jednak zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi świec, aby uniknąć ryzyka poparzenia.

Na koniec: ponieważ ucho to złożony narząd, niewskazane jest jego leczenie na własną rękę. Wszelkie niepokojące objawy, takie jak wysięk, zatkane uszy i towarzysząca im podwyższona temperatura są bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza specjalisty. Samodzielne leczenie uszu może prowadzić do ubytku na słuchu.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.