Spraye, płyny i inne preparaty do czyszczenia uszu

Znaleziono produktów: 48

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Spraye, płyny i inne preparaty do czyszczenia uszu

(48)

-

... 2
... 2

Woskowina gromadząca się w kanale słuchowym jest w pełni naturalnym objawem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy ją jednak regularnie usuwać - w jaki sposób to robić, aby nie podrażnić delikatnego narządu, jakim jest wnętrze ucha? Jakich produktów do płukania i czyszczenia uszu używać, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu?

Jak prawidłowo dbać o higienę uszu?

Higiena uszu jest bardzo istotnym tematem codziennej pielęgnacji i dbania o swoje zdrowie. U osób zdrowych, których uszy wydzielają prawidłową ilość woskowiny, nie ma potrzeby specjalnie czyścić kanałów słuchowych, ponieważ woskowina w naturalny sposób samoistnie się usuwa. Zbyt częste podrażnianie przewodu słuchowego w trakcie jego czyszczenia patyczkami może wręcz doprowadzić do powstania czopu woskowinowego - organizm otrzymuje bowiem sygnał, że ucho potrzebuje dodatkowego nawilżenia i produkuje coraz to więcej woskowiny. Ta z kolei nie może być w pełni usunięta i tak gromadzi się, stopniowo zamykając kanał słuchowy.

Chociażby z tego względu niewskazane jest stosowanie patyczków do czyszczenia uszu. Drugim powodem jest to, że w ten sposób bardzo łatwo jest wprowadzić patyczek zbyt głęboko, a tym samym uszkodzić delikatny narząd słuchu.

W pełni bezpieczną metodą czyszczenia uszu jest regularne stosowanie sprayów i preparatów na bazie naturalnych składników. Nie tylko rozrzedzają one wydzielinę ułatwiając jej odprowadzenie z kanału słuchowego, ale również pomagają chronić ucho przed wilgocią (np. w czasie kąpieli na basenie).

Podstawowa higiena uszu u dzieci i dorosłych

U zdrowej osoby wystarczy raz w tygodniu zaaplikować do ucha specjalny spray lub preparat, który ułatwi samodzielne oczyszczenie się ucha. Może być to wskazane również u małych dzieci, jednak tutaj istotne jest kontrolowanie ilości woskowiny. Pamiętajmy, że zbieranie się nadmiernej ilości woskowiny może być objawem zapalenia ucha - choroby, której w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Jeśli u dziecka nagle obserwujemy nadmierną ilość wydzieliny usznej, a dodatkowo skarży się ono na ból głowy lub ucha, konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza.

Pod żadnym pozorem nie stosujmy u dzieci patyczków do uszu - mogą być one używane jedynie do zewnętrznego czyszczenia małych uszu, ich małżowiny i wylotu kanału słuchowego.

Zapalenie ucha - jak się je rozpoznaje, a jak leczy? Dowiedz się więcej ze specjalistycznego artykułu na wapteka.pl!

Prawidłowe metody czyszczenia uszu z nadmiaru woskowiny

Prawidłową metodą czyszczenia uszu jest ich mycie z zewnątrz - czyli wylotu kanału słuchowego oraz małżowiny, w której może gromadzić się usunięta z wnętrza ucha woskowina. Najlepiej robić to codziennie, w trakcie kąpieli lub prysznica. Takie codzienne mycie nie musi u zdrowych osób obejmować dbania o higienę wnętrza ucha.

Jeśli mamy problem z nadprodukcją woskowiny lub czujemy, że zalega nam ona w uchu, warto sięgnąć po preparaty rozrzedzające wydzielinę uszną. Większość sprawdzonych preparatów bazuje na naturalnych składnikach, takich jak roślinne oleje, parafina, glicerol, sól fizjologiczna oraz olejki (np. imbirowy, goździkowy, cynamonowy). Niektóre preparaty mogą dodatkowo zawierać składniki przeciwzapalne.

Jedną z popularnych metod oczyszczania narządu słuchu jest świecowanie uszu. Chociaż sposób ten nie uzyskał medycznie potwierdzonej badaniami skuteczności, często wybierany jest przez osoby będące miłośnikami naturalnego dbania o zdrowie. Świecowanie uszu, jeśli przeprowadzone jest zgodnie ze sztuką, nie jest niebezpieczne, a z pewnością może być bardzo relaksującym doświadczeniem.

Preparaty na zatkane ucho - spraye i krople

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów pomagających "odetkać" ucho, w którym zalega wydzielina. Spraye i krople powinny przynieść rezultat już po jednej czy dwóch aplikacjach. Jeśli tak się nie stanie, koniecznie udajmy się do lekarza pierwszego kontaktu, który sprawdzi, co jest powodem dolegliwości. Jeśli faktycznie problemem jest zalegająca woskowina, konieczne może okazać się przepłukanie ucha (proces, którego nie należy wykonywać samodzielnie w domu, ale pozostawić laryngologowi!) lub wyciągnięcie mechaniczne korka woskowinowego. Wszystkie zabiegi wykonywane wewnątrz kanału słuchowego powinny być przeprowadzane przez specjalistę, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia delikatnych narządów.

Regularne stosowanie preparatów rozrzedzających woskowinę jest w pełni bezpieczne i zmniejsza ryzyko występowania czopów woskowinowych.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem