Powrót
do
Układ moczowy i płciowy
Znaleziono produktów: 16
(16)
Kamica nerkowa to w istocie aż cztery różne schorzenia układu moczowego. Wszystkie one mogą dawać podobne objawy, ale ich przyczyny są różne. Jak leczyć kamicę nerkową oraz jak zapobiegać jej powstawaniu? Do jakiego lekarza zgłosić się, jeśli podejrzewamy u siebie kamicę nerkową?
Kamica nerkowa to choroba dróg moczowych (niekoniecznie samych nerek), w czasie której dochodzi do wytrącania się związków chemicznych, a te z kolei tworzą złogi, popularnie zwane kamieniami. Pierwszym objawem, który wskazuje na zachorowanie jest atak kolki nerkowej.
Statystycznie mężczyźni aż czterokrotnie częściej zapadają na kamicę nerkową. Kobiety najczęściej chorują w ciąży, ponieważ to wtedy dochodzi do zastojów moczu i częstych bakteryjnych infekcji.
Pamiętaj, że każdy ból nerek powinien być konsultowany ze specjalistą, ponieważ może świadczyć o poważnej chorobie i nie powinien być bagatelizowany (więcej na temat tego zagadnienia przeczytasz w artykule: Ból nerek - przyczyny i objawy bólu nerek).
W 3/4 przypadków możliwe jest leczenie kamicy nerkowej w sposób farmakologiczny. Operacje chirurgiczne konieczne są jedynie w przypadku bardzo dużych kamieni, jednak przy osiągnięciach współczesnej medycyny metody inwazyjne są coraz rzadziej wybierane. Jeśli leki zawodzą, nefrolog (lekarz zajmujący się nerkami) może zdecydować o przeprowadzeniu litotrypsji pozaustrojowej (rozbijania kamieni falą dźwiękową), nefrolitotrypsji przezskórnej (chirurgiczna metoda wymagająca wprowadzenia narzędzi do nerki) lub ureterorenoskopii (druga chirurgiczna metoda).
Bardzo niepokojącym objawem, który może wskazywać na kamicę nerkową, jest krew w moczu. Krwiomocz zawsze jest symptomem poważnego stanu zapalnego lub innej choroby i wymaga diagnostyki. Oprócz tego w moczu osób chorych na kamicę obserwuje się dużą ilość leukocytów, mocz jest mętny i nieprzejrzysty, niekiedy również bardzo skąpy (kamienie zamykają światło dróg moczowych i w ten sposób dochodzi do ataku kolki nerkowej).
Kamica nerkowa rozwija się latami i przez długi czas nie daje żadnych objawów. W przypadku kamieni niewielkich (mniejszych niż o średnicy 5 mm) i występowaniu jedynie lekkich dolegliwości bólowych, można leczyć pacjenta wyłącznie za pomocą preparatów aptecznych bez recepty. Są one dostępne w formie saszetek do rozpuszczania, tabletek i kapsułek, a także płynów. Oprócz tego chory może przyjmowąć leki rozkurczowe i przeciwbólowe, które łagodzą objawy kolki nerkowej. Większe kamienie wymagają znacznie silniejszych leków przeciwbólowych, które wydaje się z przepisu lekarza. Dodatkowo jeszcze podawane są zastrzyki z papaweryną i rozkurczowe.
Każdy przypadek kamieni nerkowych powinien być konsultowany z lekarzem, który podejmie decyzję, jakie kroki terapeutyczne są potrzebne, aby zniwelować problem. Co ważne, chory z pewnością będzie potrzebował zmienić swój jadłospis oraz regularnie kontrolować stan zdrowia - jeśli kamienie nerkowe pojawiły się raz, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że kamica nerkowa zaatakuje ponownie.
Kamica nerkowa jest najczęściej skutkiem innych chorób. Można jej jednak przeciwdziałać stosując się do ogólnych zaleceń dotyczących zdrowego trybu życia. Bardzo istotne jest nawadnianie organizmu, odstawienie używek (w tym kawy!), zwiększenie aktywności fizycznej, nie dopuszczanie do rozwoju nadwagi. Jeśli chodzi o dietę, zaleca się zminimalizowanie ilości białka w diecie i zwrócenie uwagi, czy przypadkiem nie spożywamy zbyt dużej ilości wapnia.
Profilaktyka kamicy nerkowej powinna obejmować dbanie o jadłospis i ogólne zdrowie - pomogą w tym różnego rodzaju preparaty, których zadaniem jest wspieranie układu pokarmowego.