Jak pobudzić laktację? Skuteczne sposoby jak zwiększyć laktację?

Kobiety, które dopiero zaczynają karmić piersią noworodka, ale także mamy nieco większych już niemowląt, mają niekiedy zbyt małą ilością pokarmu. Bywa nawet tak, że wydaje się, że karmienie piersią w ogóle będzie niemożliwe. Problem z laktacją zazwyczaj pojawia się w pierwszych dniach życia noworodka i to głównie u kobiet, które pierwszy raz urodziły dziecko. Niekiedy pobyt w szpitalu może wiązać się z silnym stresem, co sprawia, że mama nie ma pokarmu. Trzeba pamiętać o tym, że zwłaszcza po cesarskim cięciu początki karmienia mogą być niełatwe, jednak po kilku dniach najczęściej laktacja przebiega już prawidłowo. 

Czy pobudzenie laktacji jest dużym wyzwaniem? Przede wszystkim należy unikać stresu i nie denerwować się tym, że dziecko może być głodne. Zawsze można nakarmić dziecko mlekiem modyfikowanym, a pobudzenie laktacji jest utrudnione, jeśli odczuwa się presję. Należy pamiętać o tym, że częste przykładanie dziecka do piersi sprzyja produkcji pokarmu – należy również zadbać o to, aby maluch był odpowiednio ułożony. Trzeba też wiedzieć, że regularne odciąganie pokarmu pobudza wytwarzanie mleka, a więc bardzo przydają się laktatory. Ważne jest także picie dużych ilości wody, ponadto niezwykle istotna jest odpowiednia dieta i dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników. Dobrze będzie stosować odpowiednie preparaty na laktację – dzięki nim organizm karmiącej mamy otrzymuje solidne wsparcie.

Sprawdź, jak zmienia się ciało matki karmiącej i dowiedz się, czy wielkość piersi karmiącej mamy ma znaczenie!

Dieta i suplementacja w okresie laktacji najlepsze praktyki w okresie laktacyjnym

Już na samym początku karmienia trzeba bardzo dbać o swój jadłospis. Dieta w czasie laktacji powinna być wolna od składników, które działają alergizująco, a także od produktów mocno przetworzonych, słodyczy, tłustych mięs, smażonych, ciężkostrawnych potraw i serów pleśniowych. Należy pić dużo wody, soków i herbatek – 2-3 litry na dobę to zalecana ilość, przy czym należy mieć na uwadze to, że w okresie upałów zapotrzebowanie na płyny wzrasta. Przestrzeganie odpowiedniej diety matki karmiącej jest bardzo ważne dla rozwoju i zdrowia dziecka oraz chroni je przed kolkami.

Jakie składniki powinny zawierać suplementy na laktację? W czasie laktacji zalecane są preparaty, które zawierają kwasy tłuszczowe DHA w ilości co najmniej 200 mg na dobę. Ponadto, warto suplementować jod, który w laktacji mam odgrywa ważną rolę, ponieważ jego obecność w mleku ma wpływ m.in. na rozwój tarczycy u dziecka. Witaminy szczególnie ważne dla karmiących kobiet to witaminy A, E, D i niektóre witaminy z grupy B.

Preparaty mlekopędne na laktację dla karmiących piersią

Jeśli podczas karmienia piersią często okazuje się, że pokarmu jest za mało, to można pomyśleć o zaopatrzeniu się w preparaty mlekopędne. Takie produkty bazują na naturalnych składnikach wspomagających produkcję pokarmu. Wśród tego typu preparatów można znaleźć np. takie, które powstały na bazie słodu jęczmiennego. Zawierają one beta-glukan, który stymuluje komórki przysadki mózgowej do intensywniejszej produkcji prolaktyny, wpływającej na rozpoczęcie oraz utrzymanie produkcji mleka.

Zioła wspierające laktację: jakie wybrać dla optymalnego efektu?

Interesuje Cię to, jakie zioła pomagają na laktację? Trzeba wiedzieć, że produkcję mleka u kobiet wzmagają: prawoślaz lekarski, kozieradka, pokrzywa zwyczajna, anyż, koper włoski, ostropest plamisty, a także kminek zwyczajny, kmin rzymski i drapacz lekarski. Wśród ziół pomocnych w przypadku nawału pokarmu wymienia się m.in. miętę pieprzową, krwawnika pospolitego, barwinka, oregano i melisę.

Herbatki laktacyjne – herbaty wspomagające laktację

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w gotowe herbatki laktacyjne, które są specjalnie dobranymi mieszankami na bazie ziół. Sprawdź, jakie herbatki na laktację masz do wyboru i znajdź kompozycję, która Ci najbardziej odpowiada swoim składem. Pamiętaj o tym, by pić ją w odpowiednich ilościach!

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem