Leki przeciwbólowe

Znaleziono produktów: 332

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Leki przeciwbólowe

(332)

-

... 11
2 3 4 ... 11

Ból jest reakcją naszego organizmu na wszelkiego rodzaju stany zapalne, które świadczą o rozwijających się w jego obrębie stanach chorobowych. Mogą być także reakcją na nadwyrężenie lub przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, związane z bólem menstruacyjnym czy chorobą migrenową. Rodzajów bólu oraz jego przyczyn jest wiele. Kiedy dopada nas to przykre i uporczywe uczucie, najczęściej sięgamy po leki przeciwbólowe, które w znacznej mierze dostępne są bez recepty (leki OTC). Dzięki temu w dość szybki sposób możemy pozbyć się bólu głowy czy zębów, albo bólów reumatycznych, czy bólów związanych z różnego rodzaju urazami zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Jednak zanim zażyjemy jakiś środek przeciwbólowy, warto wiedzieć, który okaże się najlepszy w konkretnej sytuacji.


Rodzaje leków przeciwbólowych

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty dzielą się z reguły na leki na bazie paracetamolu oraz ibuprofenu. Paracetamol jest substancją stosowaną w lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, takich jak Apap, Paracetamol czy Efferalgan. Natomiast leki na bazie ibuprofenu, takie jak Nurofen i Ibuprom czy leki zawierające kwas acetylosalicylowy, takie jak Aspiryna, obok swojego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, wykazują również działanie przeciwzapalne. Z tego powodu są one szczególnie zalecane w przypadku bólów reumatycznych czy zmian chorobowych, na przykład przy zapaleniu zatok czy bólu zębów, który wynika ze stanu zapalnego. Leki przeciwbólowe stosowane są także po wszelkiego rodzaju zabiegach, by uśmierzyć ból oraz prewencyjnie - by nie rozwinął się w organizmie stan zapalny, który mógłby wywołać powikłania.


Leki przeciwbólowe – odpowiednie dawkowanie

Leki przeciwbólowe zalecane są do stosowania doraźnego, jako że mogą być one uzależniające. Długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych nie tylko osłabia ich działanie, ale również negatywnie wpływa na cały organizm. Pomimo faktu, że są to leki OTC, czyli dostępne bez recepty, to nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i umiaru. Każdy lek przeciwbólowy powinno dawkować się według wskazań producenta. Dodatkowo, jeśli przyjmujemy kilka różnych leków przeciwbólowych, koniecznie analizujmy ich skład i ilość substancji czynnej zawartych w preparatach, uchroni nas to przed przypadkowym przedawkowaniem. Niestety istnieje szereg przeciwwskazań do zażywania środków przeciwbólowych. Często dotyczą one konkretnej substancji czynnej, na przykład kwasu acetylosalicylowego czy ibuprofenu. Szczególnie ostrożne powinny osoby, które mają skłonności do alergii. Skutkami przyjęcia substancji, na którą jest się uczulonym, mogą być zmiany skórne, opuchlizna, a nawet problemy z oddychaniem. Często odradza się stosowania Aspiryny (kwas acetylosalicylowy) osobom, które cierpią na astmę, ponieważ może ona wywołać ostry napad duszności (astma aspirynowa). Osoby z chorobami nerek, serca czy układu pokarmowego powinny zachować szczególną ostrożność stosując wszystkie leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ich stosowanie powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem. Stosując leki przeciwbólowe, nawet w małych dawkach, należy unikać spożywanie alkoholu. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia wątroby oraz może zwiększyć ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych. Nie można stosować leków przeciwbólowych na pusty żołądek, ponieważ mogą wywołać krwawienie w obrębie układu pokarmowego, w szczególności żołądka. Forma leków przeciwbólowych ma wpływ na szybkość uwalniania się substancji czynnej - rozpuszczalne leki przeciwbólowe działają silniej i szybciej, niż leki w tabletkach. Jakiekolwiek leki, nawet te wydawane bez recepty, nie pozostają obojętne na organizm człowieka, dlatego trzeba zachować wszelkie środki ostrożności i stosować się do zaleceń lekarza oraz informacji znajdujących się na ulotce. 

Ból to niezwykle przykre wrażenie zmysłowe, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W kategorii leki przeciwbólowe oferujemy szereg różnego rodzaju preparatów przeciwbólowych, które skutecznie łagodzą bóle różnego pochodzenia. Obok środków zwalczających ból i działających przeciwgorączkowo, takich jak Apap, Efferalgan, Paracetamol czy Panadol,dostępne są również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe o działaniu przeciwzapalnym, takie jak Nurofen, Ibuprofen, Ibum czy Aspiryna. W dziale leki przeciwbólowe znajdują się zarówno tabletki, jak i kapsułki, czopki, maści i żele przeciwbólowe oraz plastry rozgrzewające. Pamiętajmy o tym, że wszystkie leki przeciwbólowe należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta i nie należy przekraczać dopuszczalnych dawek.


W jakich postaciach dostępne są leki przeciwzapalne i przeciwbólowe?

Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe są dostępne pod różnymi postaciami. Szczególnie popularne są leki o takim działaniu, które mają formę tabletek, ale można też wybrać postać kapsułek, tabletek musujących, saszetek albo czopków. Dzieciom poniżej 12 roku życia najczęściej podaje się smakowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które są zawiesiną o owocowym smaku. Leki przeciwzapalne na kręgosłup, mięśnie i stawy to zazwyczaj żele lub plastry. Warto pamiętać o tym, że tabletki przeciwbólowe działają zazwyczaj nieco wolniej niż leki w formie płynnej oraz miękkie kapsułki, jednak dużo zależy też od składu preparatu i jego mocy. W przypadku, gdy chodzi o ból gardła, warto sięgnąć po spray łagodzący jego ból i stan zapalny.


Jaki jest najsilniejszy lek przeciwzapalny bez recepty?

Najsilniejszy lek przeciwzapalny bez recepty to Ketokaps Max 50 mg, który zawiera maksymalną dawkę ketoprofenu. Lek ten stosuje się na ostry ból o różnym pochodzeniu – ma on postać miękkiej kapsułki, więc działa szybko. Jest to najsilniejszy lek przeciwbólowy, wykazujący także działanie przeciwzapalne. Silne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe bez recepty to także Ibum Supermax, zawierający potrójną dawkę Ibuprofenu (600 mg), oraz Ibuprom Max (400mg). Pamiętaj o tym, że silne leki przeciwbólowe nie zawsze działają przeciwzapalnie – takimi lekami są np. preparaty z paracetamolem. Czy można połączyć działanie paracetamolu i ibuprofenu w jednym leku? Okazuje się, że tak: silny lek przeciwbólowy na ból zęba bez recepty, czyli Metafen 200mg + 325mg zawiera obie te substancje.

W przypadku bolesnego skurczu przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz układu moczowo-płciowego warto zastosować Scopolan compositum 10 mg + 250 mg. Substancjami czynnymi w tym leku są butylobromek hioscyny oraz metamizol sodowy.


Kiedy sięgać po silne leki przeciwbólowe i jak długo można je stosować?

Stosując silne leki przeciwbólowe, trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ ich przyjmowanie może negatywnie wpłynąć na wątrobę oraz nerki, niekiedy pojawiają się także inne skutki uboczne. Zalecane jest, aby stosować je tylko w razie konieczności i naprawdę silnego bólu. W przypadku łagodniejszych dolegliwości, lepiej będzie zaaplikować słabszy lek. Niestety niektórzy nie stosują się do tego zalecenia, a dodatkowo przyjmują silne leki przeciwbólowe bez recepty dłużej niż można. Aby nie narażać swojego zdrowia, pamiętaj o tym, że leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty nie należy przyjmować dłużej niż przez 3 dni.

Nie wolno także przekraczać dziennej dawki leku określonej przez producenta. Jeśli ból nie ustępuje po kilku dniach, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Jeśli specjalista nie ustali przyczyny bólu, konieczne będą badania, które pozwolą na uzyskanie diagnozy. W przypadku chorób, w których przebiegu pojawiają się bolesne dolegliwości, leki przeciwbólowe powinny jedynie wspierać leczenie. Ich stosowanie również należy skonsultować z lekarzem.

Sprawdź też, które leki najlepiej sprawdzają się, gdy problem jest gorączka i przeziębienie.

 

Sprawdź wiodące produkty z kategorii leki przeciwbólowe:

Układ pokarmowy Biegunka bakteryjna – przyczyny, objawy, leczenie
Biegunka bakteryjna charakteryzuje się zmienioną konsystencją kału na płynną – wodnistą lub półpłynną oraz silnym parciem na stolec, może pojawić się zar�...
Oczy, wady wzroku Retinopatia cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Retinopatia cukrzycowa jest poważnym powikłaniem związanym z cukrzycą, które może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowane...
Informacje dla pacjenta Ból brzucha a tabletki antykoncepcyjne
Tabletki hormonalne stanowią najpowszechniejszą i najbardziej skuteczną metodę antykoncepcji. Jest wygodna i prosta w użyciu – wystarczy pamiętać o przyjmowaniu ...
Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem