Ibuprofen: działanie, właściwości lecznicze, wskazania i zasady stosowania

Ibuprofen: działanie, właściwości lecznicze, wskazania i zasady stosowania - zdjęcie

Ibuprofen to powszechnie znany składnik leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Pomimo, że dobrze radzą sobie one z łagodzeniem bólu różnego rodzaju, należy stosować je z rozwagą. Kiedy warto sięgnąć po ibuprofen, a kiedy lepiej go unikać? 

Z artykułu dowiesz się:

 • jak działa ibuprofen i po jakim czasie niweluje ból,
 • jakie są wskazania do jego stosowania,
 • jak bezpiecznie stosować ibuprofen,
 • jak stosować ibuprofen i paracetamol naprzemiennie,
 • czy w ciąży można przyjmować ibuprofen,
 • kiedy nie należy sięgać po ibuprofen.

Przeczytaj także artykuł: "Ból głowy - skąd się bierze i jak mu zaradzić?".

Jak działa ibuprofen? Po jakim czasie niweluje ból?

Ibuprofen to jedna z najpopularniejszych substancji przeciwbólowych, wykazująca także działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Leki z ibuprofenem można zakupić bez recepty, w różnych dawkach, dopasowanych do wieku pacjenta. Ibuprofen hamuje aktywność enzymów cyklooksygenazy COX-1 i COX-2, które biorą aktywny udział w syntezie prostaglandyn powodujących ból, obrzęk czy stan zapalny. Ponadto zmniejsza on krzepliwość krwi. Jest to bezpieczna substancja, gdyż nie kumuluje się w organizmie - po około dobie ibuprofen zostaje z niego całkowicie wydalony. Zazwyczaj zaczyna działać już po około 30 minutach od podaniu leku, jednak wyłącznie w przypadku przyjęcia odpowiedniej dawki. Najwyższe stężenia osiąga natomiast po około 2 godzinach.

Ibuprofen - wskazania do zastosowania leku i dawkowanie

Ibuprofen niweluje ból o małym i umiarkowanym nasileniu, dlatego jest stosowany przede wszystkim w bólach:

 • głowy,
 • zębów,
 • mięśni i stawów,
 • kości,
 • miesiączkowych.

Ponadto można go przyjmować przy gorączce, chorobie zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnym zapaleniu stawów. Dawkowanie ibuprofenu zależy przede wszystkim od wieku pacjenta. Można podawać go nawet 3-miesięcznym niemowlakom - w ich przypadku obowiązuje zasada 20-30 mg na 1 kg masy ciała. Takiego przeliczenia dokonuje się u dzieci do 6. roku życia. Pociechom w wieku 6-9 lat podaje się maksymalnie 600 mg ibuprofenu na dobę, natomiast do 12. roku życia obowiązuje limit 800 mg na dobę. U nastolatków i osób dorosłych jest on nieco wyższy i wynosi 1200 mg/dobę. Niemniej jednak zaleca się stosowanie jak najmniejszych dawek i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Jak bezpiecznie stosować ibuprofen? I jak długo można go przyjmować?

Leki z ibuprofenem dostępne są w aptece bez recepty. Pacjenci często zastanawiają się, jaka jest różnica między Ibupromem a ibuprofenem - otóż Ibuprom to nazwa leku, natomiast ibuprofen to substancja aktywna. Nie ma znaczenia, jaki dokładnie produkt zakupimy - najważniejsze jest stężenie substancji w jednej tabletce. Nie należy bowiem przekraczać dziennej zalecanej dawki - przedawkowanie ibuprofenu może objawiać się osłabieniem, sennością, nudnościami, bólem żołądka.

Ibuprofen dla dzieci i osób dorosłych można podawać bez konsultacji z lekarzem, jednak jeśli objawy nie miną po 3 dniach, należy zgłosić się po poradę. W sytuacji, gdy pomimo przyjmowania leku objawy ulegają nasileniu, trzeba udać się do lekarza bezzwłocznie. Ważne, aby nie przyjmować leków z ibuprofenem zbyt często, gdyż nie pozostają one bez wpływu na organizm. Warto sięgać po nie tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Leki z ibuprofenem można podawać o dowolnej porze, także w nocy. Tabletkę należy popić dużą ilością wody.

Paracetamol i ibuprofen naprzemiennie, czyli recepta na gorączkę u dorosłych i dzieci

Jaka jest różnica pomiędzy ibuprofenem a paracetamolem? To w rzeczywistości dwie różne substancje, choć wykazują one podobne działanie. Ibuprofen zwalcza dodatkowo stan zapalny, natomiast paracetamol nie posiada takich właściwości. Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem? Tak, jednak należy robić to we właściwy sposób. Ibuprofen podaje się naprzemiennie z paracetamolem co 4 godziny, celem obniżenia gorączki. Najczęściej taki sposób obniżania temperatury praktykuje się u dzieci, choć nie ma przeciwwskazań ku temu, aby skorzystała z niego także osoba dorosła. Nie można przy tym przekraczać dziennych maksymalnych dawek leków. Paracetamol i ibuprofen naprzemiennie stosuje się jedynie do czasu, gdy gorączka ustąpi. Na rynku dostępne są również preparaty zawierające paracetamol oraz ibuprofen, jednak dostępne są one na receptę.

Ibuprofen w ciąży – czy można przyjmować lek przeciwbólowy w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią?

Kobietom ciężarnym nierzadko towarzyszą dolegliwości bólowe, które można zniwelować, sięgając po bezpieczne leki. Niestety, ibuprofen w ciąży nie powinien być stosowany, zwłaszcza w pierwszym oraz w trzecim trymestrze. W pierwszym trymestrze może on bowiem powodować problemy z implantacją zarodka, doprowadzając do poronienia. Ponadto negatywnie oddziałuje na żeński płód, zmniejszając zapas komórek zarodkowych w jajnikach. Tymczasem w trzecim trymestrze może zmniejszać ilość płynu owodniowego i przedłużać okres porodu. W rzeczywistości więc jedynym okresem, gdy można bezpiecznie podać ciężarnej ibuprofen, jest drugi trymestr. Niemniej jednak należy to zrobić wyłącznie w przypadku, gdy inne - bezpieczniejsze - leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Inaczej natomiast wygląda kwestia przyjmowania ibuprofenu przez matki karmiące. Ibuprofen a karmienie piersią to temat, który nie budzi wątpliwości - w okresie laktacji można go bezpiecznie stosować, jednak nie należy przekraczać dziennej, zalecanej dawki. Substancja ta polecana jest na przykład kobietom walczącym z zapaleniem piersi, które często pojawia się u matek karmiących.

Kiedy nie należy stosować ibuprofenu i z czym nie można go łączyć?

Pacjenci często zadają sobie pytanie, czy ibuprofen jest szkodliwy? Otóż na ogół jest to substancja bezpieczna, jednak w przypadku niektórych lepiej zrezygnować z jej stosowania. Dotyczy to przede wszystkim kobiet ciężarnych oraz niemowląt do ukończenia 3. miesiąca życia. Ponadto leki z ibuprofenem nie powinny być przyjmowane przez osoby:

 • ze skazą krwotoczną,
 • z nadwrażliwością na ibuprofen,
 • z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby,
 • u których wystąpiło krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • z nadciśnieniem tętniczym,
 • z zaburzeniami krzepnięcia krwi.

We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, astmie oskrzelowej czy zaburzeniach czynności nerek i wątroby należy skonsultować się z lekarzem przed podaniem preparatu z ibuprofenem. Nie zaleca się przyjmowania tego typu leków pacjentom chorującym na ospę wietrzną. Ibuprofenu nie należy łączyć z:

 • diuretykami - może to doprowadzić do uszkodzenia nerek,
 • aspiryną - osłabia działanie ibuprofenu, powodując jednocześnie ból żołądka,
 • paracetamolem - substancje te można stosować naprzemiennie, lecz w połączeniu mogą spowodować ból głowy czy zaburzenia pracy nerek.

W rzeczywistości ibuprofen nie powinien być przyjmowany w niektórych schorzeniach, mogąc powodować efekty uboczne. Osoby, które przyjmują leki na stałe, powinny przed zażyciem ibuprofenu upewnić się, czy substancja ta nie wchodzi z nimi w interakcje. Jeśli tak, konieczne będzie znalezienie preparatu przeciwbólowego zawierającego inną substancję aktywną.

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czeremcha – właściwości i zastosowanie. Na co pomagają owoce czeremchy?
Czeremcha to drzewo lub duży krzew, powszechnie występujący na obszarze całej Polski. Ze względu na liczne właściwości zdrowotne i lecznicze, owoce czeremchy są często wykorzystywane jako surowiec zielarski. Czeremcha – najważniejsz...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Dieta i odchudzanie

Źródła białka dla wegetarian. Hummus - najzdrowszy i najlepszy przepis na wegański dip
Rośliny strączkowe są doskonałym źródłem białka roślinnego. Bardzo popularną rośliną jest ciecierzyca, z której powstaje hummus, czyli pasta idealna do wielu dań. Wyróżnia ją doskonały smak i wiele wartości odżywczych....

Układ nerwowy

Zdrowie psychiczne - techniki radzenia sobie ze stresem i napięciem
Zdrowie psychiczne to temat szczególnie ważny w obecnych czasach. Problemy z psychiką mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć. Warto więc dowiedzieć się więcej, np. jakie czynniki wpływają na zdrowie psychiczne oraz jak radzić sobie ze...

Dieta i odchudzanie

Co jeść na diecie między posiłkami? Wybieramy najlepsze zdrowe przekąski
Zdrowe przekąski to niezastąpiony element każdej diety. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć czy kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie, odpowiednio dobrane przekąski staną się ważnym elementem codziennego jadłospisu....

Serce i układ krążenia

Dieta na zdrowe serce - tygodniowy jadłospis z produktami dla zdrowego serca
Problemy kardiologiczne dotyczą coraz większej liczby Polaków i ludzi na całym świecie. Pośpiech, stres, zła dieta i używki prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego warto zdecydować się na modyfikacje swojego jadłospisu.&a...

Mięśnie i kości

Artroskopia kolana. Na czym polega? Wskazania, korzyści i przebieg zabiegu
Artroskopia kolana to zaawansowany zabieg medyczny, który polega na wprowadzeniu cienkiej rurki z kamerą (artroskopu) do wnętrza stawu kolanowego przez niewielkie nacięcie skóry. Obraz transmitowany przez kamerę pozwala lekarzowi ortopedz...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak piersi u kobiet - jakie są rodzaje? Jak przebiega diagnostyka i leczenie raka piersi?
Rak piersi to podstępna choroba, która każdego roku zabija nawet 500 000 ludzi na całym świecie....

Choroby skóry

Zastrzał palca: przyczyny, objawy, leczenie. Jak poradzić sobie z bólem?
Zastrzał palca to przyjęte określenie dla stanu zapalnego skóry. Powstaje w wyniku przeniknięcia bakterii pod powierzchowną warstwę skóry na skutek urazu....

Układ nerwowy

Syndrom chronicznego zmęczenia CFS - 10 objawów chronicznego wyczerpania. Z czego wynika i jak leczyć ciągłe zmęczenie?
Chroniczne zmęczenie jest wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Rosnące tempo życia, nadmiar stresu oraz liczne problemy sprzyjają wystąpieniu CFS. ...

Układ nerwowy

Diagnoza badająca bioelektryczną czynność mózgu: czym jest EEG?
Badanie EEG to bardzo pomocne narzędzie w diagnozowaniu wielu chorób, szczególnie padaczki i innych zaburzeń neurologicznych. Jest całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.