Witaminy K i D

Znaleziono produktów: 126

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Witaminy K i D

(126)

-

... 4
2 3 ... 4

Jak odpowiednio suplementować witaminę K – suplementacja

Suplementacja witamin K i D u dzieci wskazana jest od pierwszych dni życia. Zastrzyk z witaminy K dzieci otrzymują tuż po porodzie, co wyrównuje niedobory. Podawanie witaminy D w postaci kapsułek twist-off czy płynu dodawanego do pokarmu zalecane jest od 6 miesiąca życia, jeśli dziecko nie jest karmione piersią lub wcześniej, jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym. Ważna uwaga - większość mlek dostępnych w aptekach posiada w swoim składzie witaminę D i K, dlatego dodatkowa suplementacja nie jest w takim wypadku konieczna.

U osób dorosłych, które dbają o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę, nie zachodzi konieczność podawania witaminy K - ponieważ jest ona dobrze przyswajalna z pokarmów takich jak szpinak, brukselka, herbata zielona, kapusta, kalafior, kawa, mleko, masło, jaja, pomarańcze, brzoskwinie, a nawet dobrej jakości chleb. Inaczej jest jednak z witaminą D - przyjmuje się, że ze względu na położenie geograficzne Polski oraz spędzanie większej części dnia w zamkniętych pomieszczeniach, nie syntetyzujemy wystarczająco dużo witaminy D z promieni słonecznych. Zdaniem lekarzy, wszystkie dorosłe osoby w Polsce powinny zażywać ok. 2000 j.m. każdego dnia.

Witamina K a interakcje z lekami

Suplementując witaminę K należy szczególnie zwrócić uwagę na możliwość interakcji tego preparatu z lekami przeciwzakrzepowymi. Zawsze należy się skonsultować z lekarzem, jeśli w planach mamy operację, ponieważ witamina K znacząco wpływa na krzepliwość krwi, co może prowadzić do komplikacji w trakcie i po zaplanowanym zabiegu chirurgicznym. Witamina K nie powinna być zażywana na własną rękę, ale zawsze po konsultacji ze specjalistą, który zna wszystkie przyjmowane przez nas preparaty.

Witamina K i D dla dzieci i dorosłych - dlaczego są potrzebne?

Obie witaminy - K i D - są niezbędne do zapewnienia prawidłowej pracy całego organizmu. W większości przypadków możliwe jest dostarczenie ich wraz z dietą, a w przypadku witaminy D - dodatkowo eksponując się na promienie słoneczne. Zadbanie o odpowiednią podaż witaminy K i D dla dzieci i niemowląt w pierwszych miesiącach i latach życia jest inwestycją w ich zdrowie, a szczególnie kośćca, zębów i odporności. Należy jednak pamiętać, że suplementacja powinna zawsze przebiegać pod okiem lekarza, ponieważ obie te witaminy można stosunkowo łatwo przedawkować.

Witamina K – do czego prowadzi nadmiar

Nadmiar witaminy K, odpowiedzialnej przede wszystkim za krzepliwość krwi, prowadzi do rozpadu erytrocytów, a co za tym idzie - do anemii, czyli niedokrwistości. W przypadku niemowląt może pojawić się żółtaczka, u dzieci i dorosłych, najczęstszym objawem jest pocenie się, uczucie gorąca. Nadmiar witaminy K w skrajnych przypadkach prowadzi do uszkodzeń tkanki mózgowej, ale przy stosowaniu się do zaleceń lekarskich nie jest to w zasadzie możliwe.

Źródła witaminy K – niedobór i zapotrzebowanie

Długotrwały niedobór witaminy K prowadzi do osteoporozy, anemii, zwapnienia naczyń krwionośnych, żółtaczki i uszkodzeń wątroby. Zdarzają się także poważne problemy z krzepliwością krwi i rozwojem zakrzepicy. Norma dziennego spożycia dla dzieci wynosi 1 mg, a dla osób dorosłych - 4 mg.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem