Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Witaminy K i D

Witamina K i D dla dzieci i dorosłych - dlaczego są potrzebne?

Obie witaminy - K i D - są niezbędne do zapewnienia prawidłowej pracy całego organizmu. W większości przypadków możliwe jest dostarczenie ich wraz z dietą, a w przypadku witaminy D - dodatkowo eksponując się na promienie słoneczne. Zadbanie o odpowiednią podaż witaminy K i D dla dzieci i niemowląt w pierwszych miesiącach i latach życia jest inwestycją w ich zdrowie, a szczególnie kośćca, zębów i odporności. Należy jednak pamiętać, że suplementacja powinna zawsze przebiegać pod okiem lekarza, ponieważ obie te witaminy można stosunkowo łatwo przedawkować.

Witamina K – do czego prowadzi nadmiar

Nadmiar witaminy K, odpowiedzialnej przede wszystkim za krzepliwość krwi, prowadzi do rozpadu erytrocytów, a co za tym idzie - do anemii, czyli niedokrwistości. W przypadku niemowląt może pojawić się żółtaczka, u dzieci i dorosłych, najczęstszym objawem jest pocenie się, uczucie gorąca. Nadmiar witaminy K w skrajnych przypadkach prowadzi do uszkodzeń tkanki mózgowej, ale przy stosowaniu się do zaleceń lekarskich nie jest to w zasadzie możliwe.

Źródła witaminy K – niedobór i zapotrzebowanie

Długotrwały niedobór witaminy K prowadzi do osteoporozy, anemii, zwapnienia naczyń krwionośnych, żółtaczki i uszkodzeń wątroby. Zdarzają się także poważne problemy z krzepliwością krwi i rozwojem zakrzepicy. Norma dziennego spożycia dla dzieci wynosi 1 mg, a dla osób dorosłych - 4 mg.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.