Powrót
do
Serce i układ krążenia
Nadciśnienie
tętnicze należy do tego typu schorzeń, w których odnotowuje się ciągły
wzrost zachorowalności. Szacuje się, że na świecie problem ze zbyt wysokim
ciśnieniem może mieć prawie miliard ludzi. I pomimo tego, że istnieją leki
na nadciśnienie, zarówno te wydawane na receptę, jak i bez recepty oraz preparaty
naturalne, które regulują ciśnienie tętnicze, to jednak nadal problemy ze zbyt
wysokim ciśnieniem są przez wielu ludzi bagatelizowane, co niestety ma poważne
konsekwencje zdrowotne.
Przyczyn
nadciśnienia może być wiele, jednak w przypadku nadciśnienia pierwotnego, które
stanowi 95 procent wszystkich przypadków, nie ma jasnej diagnozy, co do podłoża
choroby. Uważa się jednocześnie, że podstawą problemów z wysokim ciśnieniem,
podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń układu krążenia, są: zła
dieta i otyłość, życie w wiecznym stresie oraz brak ruchu. Podwyższone
ciśnienie może być także efektem ubocznym przyjmowanych leków albo w przypadku
nadciśnienia wtórnego objawem pobocznym innych chorób. Same objawy nadciśnienia
to najczęściej bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, nadnaturalnie rumiana
cera, zaburzenia snu, krwawienie z nosa, bolesny ucisk w głowie, duszność, bóle
serca i nerwowość.
Leczenie farmakologiczne nadciśnienia obejmuje zarówno leki na nadciśnienie przepisane przez lekarza, jak i leki na obniżenie ciśnienia bez recepty. Preparaty dostępne bez recepty zawierają często w sobie potas lub magnez, które wspierają pracę układu krążenia. Dostępne są również preparaty o składzie naturalnym, zawierające np. obniżający ciśnienie czosnek czy żurawiny. Przy wysokim nadciśnieniu należy także ograniczyć spożywanie soli. Ogólnie dużą rolę w walce z nadciśnieniem odgrywa dieta bogata w warzywa i owoce, a także włączenie do codziennego życia aktywności ruchowej.
Nadciśnienie jest przyczyną wielu schorzeń układu krążenia, a jeśli jest nieleczone, może doprowadzić do niewydolności nerek. Przy stale wysokim ciśnieniu konieczne są leki na nadciśnienie, których zażywanie pozwala uregulować ciśnienie tętnicze krwi. W ofercie naszej apteki dostępne są zarówno leki na obniżenie ciśnienia bez recepty, jak i specjalne preparaty – w tym suplementy diety – które pozwalają skutecznie obniżyć zbyt wysokie ciśnienie. W przypadku problemów z ciśnieniem konieczna jest jego regularna kontrola, którą można przeprowadzić szybko i wygodnie warunkach domowych za pomocą nowoczesnych ciśnieniomierzy elektrycznych.
Serce i układ krążenia wymagają coraz większej uwagi w miarę, jak przybywa nam lat - nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy dbać o ten najważniejszy mięsień i wcześniej. Unikanie używek, w szczególności alkoholu i nikotyny, zbilansowany jadłospis i odpowiednia dawka aktywności fizycznej gwarantują nam zachowanie długotrwałej sprawności. Nie można jednak zapominać o regularnych kontrolach lekarskich i zażywaniu preparatów, które wspierają naturalne funkcje organizmu.
Zadbanie o odpowiednią podaż witamin o działaniu przeciwzakrzepowym, błonnika pokarmowego, kwasu foliowego i steroli roślinnych znacznie poprawia stan zdrowia i zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krwionośnego.
Preparaty o właściwościach wzmacniających serce zawierają między innymi składniki pochodzenia naturalnego, jak np. głóg, miłorząd dwuklapowy, miód, ale także koenzym Q10, witaminę E znaną ze swoich właściwości antyrodnikowych, witaminy z grupy B, magnez, kwas foliowy. Produkty apteczne "na serce" dostępne są w różnorodnych formach: tabletek, kapsułek, kropli, toników. Ich regularne stosowanie może przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, a także zwiększenia sprawności mięśnia sercowego. Osoby cierpiące z powodu stwierdzonych chorób kardiologicznych, takich jak choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, niewydolność mięśnia sercowego czy dusznica bolesna, powinny być pod stałą opieką lekarza, który wskaże i przepisze odpowiednie leki na receptę.
W utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu najważniejsza jest dieta. Wykluczenie z niej produktów przetworzonych, o nieodpowiednim stosunku dobrego i złego tłuszczu jest podstawą, aby zachować zdrowy układ krwionośny. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy obawiać się wszystkich tłuszczów - wysokiej jakości tłuszcze roślinne, przede wszystkim nierafinowane i pozyskiwane w procesie zimnego tłoczenia, mają wręcz działanie obniżające poziom blaszek tłuszczowych.
Preparaty apteczne obniżające poziom cholesterolu zawierają w swoim składzie naturalne składniki i wyciągi z roślin. Popularnymi składnikami są wyciąg z ryżu czerwonego fermentowanego przy pomocy odpowiednich drożdży, różnorodne sterole roślinne, jak również witaminy z grupy B, wspierające prawidłowy metabolizm tłuszczów.
Kwasy omega-3 przyczyniają się do prawidłowej pracy układu krwionośnego, a także nerwowego. Ich codzienne spożywanie obniża ryzyko wystąpienia różnorodnych chorób kardiologicznych. Omega-3 znajdują się zarówno w produktach pochodzenia odzwierzęcego (w szczególności dobrej jakości rybach), ale także w olejach i oliwach (np. oleju lnianym, oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia). Jeśli w naszej diecie brakuje odpowiedniej ilości kwasów omega-3, możemy sięgnąć po suplementy diety, które wyrównają poziom tego składnika w naszym jadłospisie.
Pojawienie się blaszek miażdżycowych w tętnicach i wysoki poziom cholesterolu zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. Prawidłowo wprowadzone leczenie pozwala efektywnie zredukować ich występowanie, w czym pomocne okazuje się zażywanie suplementów dostępnych bez recepty, jak i wprowadzenie do diety konkretnych produktów spożywczych. Pełnoziarniste pieczywo, makarony, wysokiej jakości oleje zimnotłoczone, zielone warzywa oraz tłuste morskie ryby powinny na stałe zagościć w jadłospisie osoby z podwyższonym cholesterolem. Oprócz tego wskazane jest zażywanie kwasu foliowego i witamin z grupy B, a także wybranych steroli roślinnych. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie suplementy mogą być stosowane wespół z lekami wydawanymi z przepisu lekarza - dlatego przed włączeniem jakiegokolwiek suplementu diety (dostępnego nawet bez recepty) należy skonsultować się z kardiologiem. Podwyższony cholesterol zwiększa ryzyko poważnych chorób układu krwionośnego, w tym zawału serca, dlatego pod żadnym pozorem nie powinien być bagatelizowany.