Leki na bezsenność wydawane są na receptę z przepisu lekarza. Jeśli przez okres co najmniej dwóch tygodni doświadczamy problemów ze snem, to jest to powód do tego, aby udać się do lekarza rodzinnego. Łagodne środki mogą być wydane przez lekarza pierwszego kontaktu, natomiast silniejsze leki zazwyczaj przepisywane są przez psychiatrów, którzy są lekarzami zawodowo leczącymi bezsenność.
Preparaty bez recepty na bezsenność polecane są osobom, które doświadczają problemów ze snem tymczasowo i są w stanie stwierdzić podłoże tego stanu rzeczy. Na przykład nasilony stres w pracy, problemy domowe, dyskomfort fizyczny związany z inną chorobą. Chroniczna bezsenność jest jednak chorobą i jako taka nie powinna być bagatelizowana ani leczona na własną rękę.
Przyczyn bezsenności jest wiele. Do najczęściej spotykanych zalicza się stres, różnego rodzaju zaburzenia lękowe i depresyjne, a także brak odpowiedniej higieny snu. Spożywanie dużej ilości alkoholu, nieodpowiednio zbilansowany jadłospis, brak ruchu, spanie na niewygodnym podłożu i zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu mogą powodować bezsenność. Co więcej, możemy negatywnie wpływać na jakość naszego snu przez nadmierną ekspozycję na niebieskie światło. Oglądanie telewizji lub scrollowanie serwisów społecznościowych na telefonie wieczorem sprawia, że szyszynka, odpowiedzialna za produkcję tzw. hormonu snu czyli melatoniny, nie wypełnia swojego zadania w sposób odpowiedni. Odstawienie ekranów na dwie godziny przed snem, jak i wprowadzenie podstawowych zasad higieny snu: wietrzenia pokoju, obniżenia temperatury w sypialni, zrezygnowanie z ciężkostrawnych potraw i alkoholu może znacząco poprawić jakość snu.
Warto pamiętać, że bezsenność może być skutkiem innych nieleczonych chorób, m.in. anemii, bezdechu sennego, otyłości jak również chorób dotyczących układu nerwowego.
W każdym przypadku konieczne jest postawienie indywidualnej diagnozy celem ustalenia prawidłowego sposobu leczenia.
Znaleziono produktów: 89
Suplementy diety wskazane przy bezsenności to głównie preparaty zawierające na swojej liście składników substancje pozytywnie oddziałujące na układ nerwowy, o właściwościach kojących i wyciszających jak np. wyciąg z szyszek chmielowych. Ponadto w niektórych preparatach można odnaleźć melaninę, a także substancje wspomagające jej wytwarzanie.
Z kolei leki na bezsenność przepisywane na receptę często wykorzystywane są również do leczenia zaburzeń lękowych i depresyjnych. Znaczne ułatwiają zasypianie, jednak powinny być stosowane wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza i przez możliwie krótki czas ze względu na ryzyko uzależnienia się od ich działania. Przy leczeniu chronicznej bezsenności wymagającej interwencji psychiatrycznej najczęściej stosuje się terapię łączoną: farmakologiczną i wsparcie psychologiczne. Zdaniem specjalistów jedynie takie postępowanie daje gwarancję pełnego wyleczenia bezsenności i poprawienia komfortu snu na stałe.