Czopki na gorączkę dla dzieci i niemowląt

Znaleziono produktów: 14

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Czopki na gorączkę dla dzieci i niemowląt

(14)

-

Korzystanie z czopków na gorączkę u dzieci: Jak działa ta forma leku? 

Gorączka może pojawić się u dzieci na skutek zarówno ząbkowania, jak i przeziębienia. Co istotne, można ją zbić, stosując nie tylko tabletki. Na uwagę zasługują także czopki. Warto wiedzieć, że czopki na gorączkę dla dzieci działają bardzo szybko. Mechanizm polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenezy 2. Działanie czopków zaczyna się już po 25-30 minutach. Maksymalne stężenie we krwi substancji czynnej pojawia się po 45 minutach od podania czopka. Należy podkreślić, że czopki doodbytniczne są dobrą alternatywą nie tylko dla tabletek, ale też syropów. Bezpieczne stosowanie czopków u dzieci wymaga przestrzegania zaleceń lekarza bądź farmaceuty. Trzeba również kierować się informacjami zawartymi w ulotce. Ta forma leku nie obciąża żołądka ani nie powoduje jego podrażnienia. Dzięki podaniu do odbytu substancja czynna bardzo szybko się uwalnia i obniża temperaturę ciała. 

Od jakiej temperatury dać czopek? Po jakim czasie działa czopek na gorączkę? 

Leki na gorączkę powinny być stosowane tylko i wyłącznie w przypadku wystąpienia podwyższonej temperatury. Czopek przeciwgorączkowy można podać dziecku, gdy temperatura osiągnie 38,5 stopnia. Czopki można stosować w przeziębieniu i grypie, ale też w momencie wystąpienia odczynu poszczepiennego. Do wyboru są dwie substancje czynne. Czy lepiej wybrać paracetamol, czy ibuprofen? Trzeba wiedzieć, że oba te składniki wykazują zarówno działanie przeciwbólowe, jak i przeciwgorączkowe, jednak ibuprofen ma dodatkowo działanie przeciwzapalne. Czopki zaczynają działać już po około 30 minutach. Oczywiście w dużej mierze zależy to od stężenia substancji czynnej. W przypadku podania ibuprofenu 60 mg maksymalne stężenie uzyskuje się po 45 minutach, natomiast podając czopki 125 mg - po 85 minutach. Jak podawać czopki dziecku? Należy zaaplikować czopek doodbytniczo, czystymi dłońmi trzeba wyjąć czopek z opakowania, a następnie ułożyć dziecko wygodnie na boku, lekko rozchylić odbyt. Czopek trzeba wsuwać bardzo powoli, tak aby nie sprawić dziecku bólu.

Jak bezpiecznie stosować czopki przeciwbólowe u najmłodszych? 

Czopki przeciwgorączkowe dla niemowląt uznawane są za w pełni bezpieczne. Najczęściej stosowaną substancją jest paracetamol w czopkach dla dzieci. Skład czopków dla niemowląt może opierać się również na ibuprofenie, który także jest w pełni bezpieczny. Stosowanie czopków jest bezpieczne. Można je podawać np. w okresie ząbkowania. Działanie czopków przeciwgorączkowych zależy od składników. Jeżeli substancją czynną jest paracetamol, to czopek działa 4 godziny, natomiast w przypadku ibuprofenu - od 6 do 8 godzin. Można też sięgnąć po czopki przeciwbólowe dla dzieci w momencie pojawienia się bólu brzucha na skutek biegunki, ale też w sytuacji, gdy dziecko ma zapalenie ucha, czy też przeziębienie bądź grypę. Ibuprofen w czopkach dla dzieci może być stosowany także w przypadku wystąpienia stanu zapalnego toczącego się w przebiegu grypy. Czopki bezpiecznie można stosować u dzieci, jednak nie można przekraczać zalecanej dawki. Aby zmniejszyć dyskomfort podczas podawania, należy ułożyć starsze dziecko na boku, natomiast w przypadku najmłodszych nóżki powinny być podniesione w stronę klatki piersiowej.

Porady dotyczące doboru odpowiedniej dawki czopków dla niemowląt i dzieci 

Czopki dla niemowląt i dzieci powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Dawkowanie zależy od wieku dziecka oraz jego masy ciała. Najczęściej stosuje się 15 mg czopka na 1 kg masy ciała. Jednorazowo zaleca się stosowanie od 10 do 15 mg paracetamolu na kg masy ciała. Maksymalna dawka w przypadku dzieci wynosi 60 mg na kg masy ciała na całą dobę. Jeden czopek podaje się od 3 do 4 razy na dobę. Podobnie dawkowanie wygląda w przypadku ibuprofenu. U niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy czopki można stosować tylko i wyłącznie w porozumieniu z lekarzem. U dzieci o wadze od 3,3 do 5 kg stosuje się 1 czopek 3 razy na dobę, natomiast w przypadku większych dzieci, np. ważących od 6 do 10 kg, można stosować 2 czopki od 3 do 4 razy na dobę.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem