Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry z czego wynika świąd, pieczenie czy łuszczyca

Atopowe zapalenie skóry to choroba, w której ze względu na zaburzone działanie barier ochronnych skóry, dochodzi do przerwana ciągłości naskórka oraz powstawania swędzących, łuszczących się zmian. Charakterystycznym objawem jest przyciemnienie miejsc zmienionych chorobowo, pogrubienie skóry, a nawet powstawanie blizn. Co więcej, drapanie zmian AZS prowadzi do ich dodatkowego zaognienia, a tym samym, zwiększonego ryzyka zakażeń grzybami czy wirusami.

Leki i preparaty dostępne bez recepty, w formie maści i kremów

Na aptecznych półkach odnaleźć można całe serie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do skóry atopowej, które można stosować już od pierwszych dni życia. Warto mieć na uwadze, że część dermatologów zaleca wstrzymanie się ze stosowaniem emolientów do czasu pojawienia się u małego dziecka objawów choroby, a nie stosowanie ich profilaktycznie.

Maści i kremy na AZS różnią się od siebie głównie konsystencją: maści mają bogatszą konsystencję i polecane są przy zaostrzonych zmianach. Kremy na AZS mogą być stosowane na co dzień, a część z nich jest odpowiednia nawet pod makijaż.

Emolienty powszechne środki przy atopowym zapaleniu skóry

Emolienty to najczęściej stosowane preparaty pielęgnacyjne przy atopowym zapaleniu skóry. Zalicza się do nich lotiony, preparaty do rozpuszczania w wodzie, balsamy i kremy. Ich podstawowym zadaniem jest wzmocnienie bariery hydrolipidowej naskórka, a także wiązanie wody w skórze. Zwiększają jej elastyczność i odporność na działanie negatywnych czynników zewnętrznych. Emolienty przynoszą ulgę w świądzie i pieczeniu, a ze względu na swoje łagodne działanie, stanowią idealną alternatywę dla zwykłych środków myjących z drogerii.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u najmłodszych niemowląt i dzieci?

Skóra najmłodszych dzieci i niemowląt jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych - dlatego kosmetyki dla dzieci powinny wzmacniać naturalne bariery ochronne naskórka i działać osłonowo.

AZS i łojotokowe zapalenie skóry to dwie najczęściej występujące u małych dzieci wypryskowe choroby dermatologiczne, które nierzadko są ze sobą mylone. Tymczasem chociaż ich leczenie jest w pewnych aspektach podobne, przy łojotokowym zapaleniu nie ma potrzeby stosowania diety eliminacyjnej, natomiast AZS ma znacznie gorsze rokowania i wymaga wprowadzenia restrykcyjnej diety.

Jak dbać o ochronę i pielęgnację przesuszonej skóry?

Przesuszona skóra to nie tylko problem dla urody, ale również dla zdrowia. Do przesuszenia skóry dochodzi na skutek ekspozycji na silne zmiany temperatury, klimatyzację, promienie UV. Sucha skóra nierzadko jest także efektem odwodnienia organizmu. Jeśli tego typu problem pojawia się sporadycznie, nie ma większych powodów do obaw i należy wdrożyć zmiany w pielęgnacji i diecie. Picie odpowiedniej ilości wody, zrezygnowanie z używek, a także wymiana kosmetyków na preparaty z bogatym, nawilżającym składem, powinno przynieść szybko ulgę.

Warto pamiętać, że skóra przesuszona dwukrotnie bardziej narażona jest na negatywne działanie czynników zewnętrznych, dlatego trzeba działać osłonowo: jeśli problem suchej skóry dotyczy rąk, wskazane jest noszenie rękawic do prac domowych i rękawiczek w czasie wychodzenia na zimno. Jeżeli sucha skóra występuje na twarzy, warto zrezygnować z matujących kremów, podkładów i pudrów.

Przegląd najskuteczniejszych leków, maści i kremów na AZS

Większość specjalistycznych linii kosmetyków dla atopików wykazuje podobną skuteczność, potwierdzoną badaniami danych producentów. Poszczególne preparaty różnią się jednak od siebie składem - warto zapytać dermatologa, która linia będzie dla nas najodpowiedniejsza.

W sytuacjach kryzysowych, jeśli doszło do powstania stanu zapalnego na skutek drapania się lub podrażnienia zmiany atopowej, konieczne może być zażywanie leków doustnych lub stosowania maści z antybiotykiem. Oba produkty wydaje się z przepisu lekarza i stosuje wyłącznie pod jego nadzorem.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której nie da się wyleczyć, jednak odpowiednia pielęgnacja znacznie zmniejsza częstotliwość okresów nasilonych objawów chorobowych. Co ważne, w leczeniu AZS bardzo ważną rolę odgrywają czynniki psychologiczne oraz codzienne dobre nawyki (zrezygnowanie z długich kąpieli, unikanie stresu, wykluczenie pewnych składników z diety).

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.