Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Hemoroidy

Przyczyny i czynniki ryzyka hemoroidów oraz żylaków odbytu

Przyczyny hemoroidów, czyli tak zwanych guzków krwawniczych, jest bardzo wiele. Nie wszyscy wiedzą, że jest to jedna z najpowszechniejszych, a jednocześnie najbardziej wstydliwych chorób XXI wieku. Hemoroidy są naturalnym elementem odbytu - to nic innego, jak wypełnione krwią poduszeczki, dzięki którym kanał odbytu jest uszczelniony. Razem ze zwieraczami dbają o to, aby nasz przewód pokarmowy był zamknięty. Chorobą hemoroidową nazywamy stan, gdy guzki krwawnicze nadmiernie się rozciągają i napełniają krwią, a następnie nie mogą się opróżnić i "wypadają" z odbytu. Na skutek zalegania w nich krwi, dochodzi do stanów zapalnych tkanek wokół odbytu a także samych guzków. Jest to bolesne, a przy dłuższym trwaniu - również niebezpieczne.

Możliwości leczenia i profilaktyka w leczeniu hemoroidów i żylaków odbytu

Z powodu hemoroidów cierpi nawet co drugi Polak. Pojawiają się one najczęściej na skutek siedzącego trybu życia, nieprawidłowo zbilansowanej diety, niespożywania odpowiedniej ilości płynów. Na powstanie hemoroidów narażone są także kobiety w ciąży.

Znając te czynniki ryzyka z łatwością można wymienić aktywności, które zalicza się do profilaktyki hemoroidów. Przede wszystkim, jest to wprowadzenie do swojego życia odpowiedniej dawki ruchu. Jeśli nasza praca wymaga od nas długotrwałego siedzenia, koniecznym jest bilansowanie tego czasu codzienną aktywnością fizyczną, a także regularnym podnoszeniem się z krzesła. W diecie powinniśmy sięgać po dużą ilość produktów bogatych w błonnik, a także spożywać dużą ilość płynów - najlepiej czystej wody.

Jak rozpoznać różnicę między hemoroidami a chorobą żył

Samodzielne rozpoznanie hemoroidów i choroby żylnej nie jest w zasadzie możliwe. Niepokojące dolegliwości, takie jak jasnoczerwona krew na papierze toaletowym po podcieraniu się, ból w okolicy odbytu, wyczuwalne pod palcami i widoczne guzki krwawnicze bądź inne zmiany wokół odbytu powinny być skonsultowane z proktologiem. Nie wolno bagatelizować żadnych objawów, ponieważ mogą one świadczyć o poważnych schorzeniach, w tym nowotworach. Nieleczone hemoroidy stają się coraz bardziej uciążliwe, a silne stany zapalne mogą przenosić się wgłąb jelita.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza w związku z tymi dolegliwościami

Do lekarza powinniśmy bezwzględnie zgłosić się, jeśli regularnie doświadczamy bólu w trakcie wypróżnień, na bieliźnie i papierze toaletowym zauważamy krew. Na uwagę zasługuje także swędzenie i podrażnienie śluzówki wokół odbytu, poczucie niepełnego wypróżnienia mimo oddania kału. Nasz niepokój powinno wzbudzić również to, jeśli dolegliwości obejmują cały układ pokarmowy. Częste biegunki, podobnie jak i zatwardzenia, mogą wpływać na pojawienie się hemoroidów, ale są także najczęściej objawami innej poważnej choroby.

Najpopularniejsze leki na hemoroidy - skuteczne w walce z bólem i dyskomfortem

Do najpopularniejszych leków na hemoroidy należą maści i żele z diosminą i kwasem hialuronowym, które szybko przynoszą ulgę w bólu i nawilżają śluzówkę. Tym samym swędzenie i pieczenie ustępuje, Niestety, zaawansowane hemoroidy wymagają zastosowania środków na receptę, które wydaje lekarz proktolog. W skrajnych przypadkach, przy długotrwale nieleczonych i zaostrzonych hemoroidach, wskazane może być przeprowadzenie operacji chirurgicznej mającej na celu ich usunięcie. Oprócz tego przeprowadza się także operacje gumkowania, zakładanie szwów, a także laseroterapię. W ten sposób usuwa się problem, ale nie zawsze przyczynę. Jeśli pacjent nie zmieni swojego trybu życia, który doprowadził do powstania hemoroidów, problem może pojawić się ponownie.

W leczeniu hemoroidów stosuje się nasiadówki, wskazane jest również częste przemywanie okolic odbytu odpowiednimi nawilżającymi preparatami zapobiegającymi rozwojowi bakterii i stanu zapalnego, a także intensywna gimnastyka. Właściwe postępowanie terapeutyczne ustalane jest indywidualnie z pacjentem. Należy pamiętać, że hemoroidy są problemem nawracającym i jeśli raz w życiu się pojawiły, z dużym prawdopodobieństwem będą nam doskwierać także w przyszłości.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.