Powrót
do
Problemy skórne
Znaleziono produktów: 67
(67)
W domowej apteczce zawsze warto mieć preparaty, które łagodzą podrażnienia skóry i pomagają w pierwszych chwilach po wystąpieniu drobnego urazu. Na aptecznych półkach znajduje się wiele wygodnych w stosowaniu, w pełni bezpiecznych produktów, takich jak żele na rany, siateczki na rany i oparzenia, maści do trudno gojących się miejsc i preparatów osuszających.
Zaraz po wystąpieniu urazu - zadrapania, przecięcia ostrym przedmiotem, zdarcia naskórka na skutek urazu - rana powinna zostać zdezynfekowana. W tym celu doskonale sprawdza się płyn na rany, który po pierwsze, oczyszcza skaleczoną powierzchnię, ale też zapobiega powstawaniu środowiska sprzyjającemu drobnoustrojom. Po drugie, tego typu płyny przyspieszają naturalne procesy regeneracyjne. Po tak udzielonej pierwszej pomocy, rana - jeśli to możliwe - powinna zostać odkryta. Jeśli nie jest to możliwe, warto skorzystać ze specjalnych opatrunków, których używa się "na mokro". Goją one ranę w fizjologicznym, wilgotnym, antyseptycznym środowisku.
Mniejsze skaleczenia mogą być regularnie traktowane żelami lub maściami - przyspieszają one powstawanie nowego naskórka i zasklepianie się rany.
Należy pamiętać, że większość maści, jak i żeli na rany dla dzieci i dorosłych powinno być stosowanych na wysuszoną już ranę, która się nie sączy. Występowanie na skaleczeniu ropy, krwi czy innych płynów ustrojowych może świadczyć o zakażeniu, ponadto uniemożliwia prawidłowe działanie preparatu. Maści i żele należy stosować zgodnie z opisem w ulotce - niektóre mogą być nakładane tak często, jak to konieczne. Część preparatów, szczególnie posiadających aktywne substancje o statusie leku, nie mogą być stosowane częściej niż do kilku razy na dobę. Jeżeli mamy wątpliwości co do stosowania wybranego przez nas środka, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pośród polecanych preparatów wspomagających gojenie się ran i podrażnień wymieniane są najczęściej produkty z zawartością cynku, srebra koloidalnego, sterylne opatrunki typu aqua, preparaty o działaniu przeciwzapalnym i ochronnym. Na aptecznych półkach znajdują się również produkty tamujące krwawienie, które szczególnie warto zakupić, jeśli mamy dziecko w wieku kilku lat, intensywnie eksplorujące świat. Na oparzenia polecane są żele hydrokoloidowe i preparaty zawierające jony srebra.
Kompletując apteczkę pod kątem skaleczeń, oparzeń i podrażnień, nie możemy zapomnieć o plastrach, bandażach i jałowych opatrunkach. Co ciekawe, aktualnie dostępne są również preparaty będące opatrunkami w płynie - ich stosowanie jest w pełni bezpieczne i wygodne, a ze względu na poręczne opakowanie, można je mieć zawsze przy sobie np. w trakcie wypadu za miasto.
Pamiętajmy, że preparaty na skaleczenia i podrażnienia mogą zawierać substancje uczulające, dlatego nim je wypróbujemy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, a w niektórych przypadkach dodatkowo wypróbować preparat na nieuszkodzonym fragmencie skóry.