Znaleziono produktów: 31
(31)
Hydrolaty, czyli naturalne wody roślinne, stają się coraz popularniejszą kategorią kosmetyków. Występują w wielu wariantach zapachowych, ale to nie woń jest najważniejsza w hydrolacie, ale jego właściwości. Jak stosować hydrolaty, jak je dobierać do swojej cery i gdzie kupować sprawdzone, wysokiej jakości kosmetyki do twarzy?
Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swoją skuteczność, a także brak negatywnego wpływu na środowisko. Hydrolaty to jedna z kategorii kosmetyków naturalnych. Jak sama nazwa wskazuje, to płynne, wodne preparaty, zawierające esencję z danej rośliny. Hydrolaty powstają poprzez destylację parą wodną odpowiedniej części rośliny - na przykład łodygi, kwiatu lub liści. Z tego względu w składzie hydrolatów powinniśmy znajdywać wyłącznie wodę i produkty roślinne z niewielkim dodatkiem również roślinnych olejków.
Proces destylacji polega na odparowywaniu i skraplaniu esencji botanicznej. Dzięki tej metodzie możliwe jest wydobycie z rośliny to, co jest w niej najcenniejsze. Hydrolaty są wyjątkowo skoncentrowanymi kosmetykami, zawierającymi mikroelementy i witaminy obecne w roślinach. Ze względu na swoją nietrwałość, hydrolaty powinny być przechowywane w ciemnych, zamkniętych buteleczkach, najlepiej w zacienionym miejscu.
Hydrolaty przeznaczone są głównie do pielęgnacji twarzy. Najlepiej stosować je bezpośrednio na skórę, spryskując kosmetykiem z bliskiej odległości twarz, jednak można wykorzystywać do naniesienia preparatu również jednorazowe waciki. Niektóre hydrolaty sprawdzają się także w pielęgnacji włosów i ciała. Co ważne, kosmetyki te mogą być stosowane nawet wiele razy w ciągu dnia i to na makijaż.
Hydrolaty są idealnym dodatkiem do naturalnych masek pielęgnacyjnych - można je aplikować na nałożoną maseczkę z glinki celem opóźnienia jej wysychania.
Hydrolaty sprawdzają się w pielęgnacji każdego rodzaju cery. W przypadku skóry mieszanej i trądzikowej pomagają przywrócić naturalną równowagę fizjologiczną, ograniczyć wydzielanie sebum i nawilżyć przesuszone fragmenty twarzy. Cera dojrzała zyska na mikroelementach i skoncentrowanych witaminach zawartych w destylatach.
Hydrolaty świetnie sprawdzają się jako alternatywa dla toników. W zasadzie nie ma przeciwwskazań do ich stosowania, aczkolwiek ze względu na swoje silne działanie niektóre hydrolaty mogą nie być dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą. W takim przypadku warto sprawdzić, czy inny hydrolat nie sprawdzi się lepiej.
Jak już wspomniano, hydrolaty doskonale sprawdzają się jako alternatywa dla toników. Celem stosowania toników jest wyrównanie pH skóry. Jak się okazuje, to zadanie doskonale wykona również hydrolat. Większość destylatów botanicznych posiada pH neutralne dla skóry, czyli 5,5. Pielęgnacja twarzy z wykorzystaniem hydrolatu pozwala zatem pozbyć się z powierzchni cery wolnych rodników, przywraca naturalną równowagę i nawilża.
Destylaty roślinne uznawane są za naturalne eliksiry młodości, ponieważ działają równie skutecznie jak niektóre serum - szczególnie do pielęgnacji cery dojrzałej poleca się hydrolaty z róży damasceńskiej, neroli i z kocanki.
Niektóre naturalne żele i mydła zawierają w sobie domieszki hydrolatów. Destylaty botaniczne mogą stanowić bazę do przygotowywanych w domowym zaciszu kosmetyków z naturalnych składników - tego typu praktyka coraz częściej stosowana jest przez miłośniczki efektywnej i ekologicznej pielęgnacji.
Nie musimy jednak samodzielnie odkrywać uroków kosmetologii, aby móc korzystać z dobroczynnych właściwości roślin. Wybierając sprawdzone marki kosmetyków naturalnych, takich jak np. dostępny w ofercie wapteka.pl Armed, zapewniamy sobie naturalną, skuteczną pielęgnację bazującą wyłącznie na roślinnych skłądnikach.
Hydrolaty są najczęściej preparatami jednoskładnikowymi - oznacza to, że do ich wykonania wykorzystano wyłącznie jeden rodzaj rośliny. Jeśli zatem chcemy odpowiednio dobrać hydrolat do swojego rodzaju cery, powinniśmy najpierw sprawdzić, jakie właściwości wykazuje ta konkretna roślina i czy będzie to zgodne z naszymi potrzebami.
Do wyboru mamy mnóstwo hydrolatów, które sprawdzają się jako kosmetyki antybakteryjne, regulujące wydzielanie sebum, łagodzące zaczerwienienia i podrażnienia, przyspieszające regenerację tkanek, wzmacniające naczynka, nawilżające, wyrównujące pH skóry, ujednolicające koloryt i działające antytrądzikowo. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy dany hydrolat sprawdzi się w przypadku naszej cery, zasięgnijmy opinii farmaceuty, dermatologa lub kosmetologa.
Interesuje Cię ten temat? Przeczytaj specjalistyczny artykuł: Jak dobrać hydrolat do swojego rodzaju cery?