Pielęgnacja zębów nie jest niczym nowym ipraktykowana jest od starożytności, jednak współczesne pasty i płyny dopłukania ust nie mają zbyt wiele wspólnego z pierwszymi miksturamiużywanymi w higienie jamy ustnej. Jakby nie było, Egipcjanie żyjący 5 tysięcylat przed naszą erą nie znali fluoru, a jednak zęby czyścili. Robili to ponoćsproszkowanymi kopytami bydlęcymi, zmieszanymi z pumeksem i rozdrobnionymiskorupkami jaj. Nie brzmi to może zbyt zachęcająco, ale tak właśnie wyglądnajstarsza ze znalezionych receptur na proszek do czyszczenia zębów.
Pasty i płyny do płukania zębów – krótka historia
Pierwsze pasty do zębów pojawiły się w IX wieku itakże znacznie się różniły od tego, jak dzisiaj wyglądają pasty i płyny dopłukania ust. Dostępne były w ceramicznych pojemnikach, a ich smak wcale niezachęcał do użytkowania. Sam proces czyszczenia zębów polegał z reguły nanałożeniu pasty na palce i rozsmarowaniu jej po zębach. Prawdziwa rewolucjanadeszła pod koniec XIX wieku, kiedy firma Colgate stworzyła pierwsząaromatyczną pastę do zębów. O sukcesie tego innowacyjnego produktu świadczyfakt, że do dzisiaj marka ta zajmuje czołowe miejsce jako producent past orazinnych środków i artykułów do pielęgnacji zębów. Co ciekawe, pierwszepasty do zębów zawierały mydło, na szczęście już po drugiej wojnieświatowej zostało ono zastąpione innymi składnikami. Ostatnim wynalazkiem są antybakteryjnepłyny do płukania jamy ustnej, które skutecznie chronią przed próchnicą.
Jak dbać o zęby?
Prawda jest taka, że pielęgnacja zębów w dużej mierzeopiera się na systematyczności. Zalecane jest mycie zębów pastą przynajmniejdwa razy dziennie. Na rynku istnieje obecnie szeroka oferta produktówobejmująca zarówno zwykłe pasty do zębów, jak i pasty do zębów wrażliwych,pasty wybielające czy pasty chroniące dziąsła przed krwawieniem. Obecnie zalecasię również stosowanie dodatkowo po umyciu zębów pastą, płynu do płukania ust,co pozwala na kompleksową higienę jamy ustnej. Pasty i płyny do płukania ustpozwalają na wygodne i regularne dbanie o zęby, dzięki czemu możemy uniknąćpróchnicy, a także paradontozy i wielu innych problemów, które mogą sięskończyć utratą zębów.