Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Wątroba

8,88zł
15,65zł

Jakie są objawy choroby wątroby

Sama wątroba nie jest unerwiona, dlatego organ ten nie może dawać żadnych objawów bólowych. Dlaczego zatem tak często słyszy się o bólu wątroby? Związane jest to z faktem, że gdy wątroba objęta jest stanem zapalnym, jej objętość się zwiększa, a tym samym zaczyna ona uciskać na sąsiadujące tkanki. To powoduje dyskomfort, a w skrajnym przypadku również ból. To pierwszy i bardzo istotny objaw, z którym bezwzględnie należy zwrócić się do lekarza.

Ponadto choroby wątroby dają wiele niespecyficznych objawów, takich jak chroniczne zmęczenie, brak apetytu, problemy z wypróżnianiem, biegunki, bóle brzucha i problemy z trawieniem.

Używki a zdrowa wątroba

Wątroba jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z toksyn, dlatego wszystkie używki, które zostają wprowadzone do organizmu, są przez nią metabolizowane. Im więcej toksyn w naszym krwioobiegu, tym bardziej narząd ten jest obciążony, co może prowadzić do jego osłabienia i chorowania. Najgorsze dla wątroby jest regularne spożywanie alkoholu, nie tylko wysokoprocentowego, jak również zażywanie leków przeciwbólowych i innych substancji psychoaktywnych. Niestety, ale wszystkie osoby zmuszone do zażywania regularnie leków lub kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne również obarczone są zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób wątroby.

Jak odpowiednio wcześnie zdiagnozować i leczyć chorobę?

Podstawowym badaniem diagnostycznym wątroby jest wykonanie z krwi tzw. prób wątrobowych. Badanie to jest bezbolesne, a jego wyniki otrzymuje się najdalej po 24 godzinach. Jeśli próby wątrobowe będą przekroczone, dalsze postępowanie może obejmować USG wątroby, a w skrajnych przypadkach również biopsję.

Naturalne sposoby wspierania zdrowia wątroby

Podstawowym sposobem na profilaktykę chorób wątroby jest zrównoważona, zbilansowana i przemyślana dieta. Każdy z nas powinien unikać przetworzonych produktów spożywczych, smażonych w głębokim tłuszczu potraw i gazowanych napojów energetycznych. Regularne picie herbatek ziołowych, szczególnie z zawartością majeranku i czystka, może pomóc zachować zdrową wątrobę.

Najlepsze kuracje ziołowe dla zdrowo funkcjonującej wątroby

Zdrowa wątroba nie potrzebuje wyjątkowego wsparcia, jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy profilaktycznie stosować kuracji ją wzmacniających. Wątroba jest najszybciej regenerującym się w naszym ciele organem, jednak aby tak było, warto ją wspierać. Dowiedziono, że najlepsze rezultaty w regeneracji wątroby wykazuje spożywanie oleju i wyciągów z ostropestu plamistego, glistnika jaskółczego ziela, pokrzywy zwyczajnej i karczocha. Większość herbatek, jak również preparatów w postaci tabletek i olejów opisanych jako "wątrobowe" zawiera mieszankę właśnie tych roślin. Pamiętajmy jednak, że przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy stwierdzą, czy wybrany przez nas preparat nie osłabi lub nie wzmocni działania innych stosowanych przez nas leków. Preparaty ziołowe, chociaż ogólnie zaliczane są do grupy bezpiecznych, ze względu na swoje silne działanie nie mogą być zażywane przez wszystkich.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.