Znaleziono produktów: 112
(112)
Rola
wątroby w organizmie jest nieoceniona, a jej kondycja wpływa na całe nasze
zdrowie. Warto zatem wspomagać pracę wątroby, aby mogła nam służyć skutecznie,
pomocne są w tym preparaty na wątrobę dostępne w aptece. Tego typu preparaty
regulują z reguły procesy trawienia, dzięki czemu odciążają wątrobę, a
dodatkowo niektóre z nich mają również działanie regeneracyjne.
O
tym, że wątroba magazynuje substancje odżywcze oraz wydala toksyny z organizmu,
już wiemy. To jednak nie wszystkie funkcje, jakie pełni ten wyjątkowy narząd. Wątroba
magazynuje również krew, którą w razie wypadku i krwawienia szybko przesyła
w potrzebne miejsca. Bierze również udział w produkcji żółci, która jest
konieczna do trawienia tłuszczy. Poza tym wytwarza również związki niezbędne do
krzepnięcia krwi. Gdyby nie wątroba, inne narządy układu trawienia, takie jak
trzustka czy nerki musiałyby nieustannie pracować. Dlatego też warto dbać o wątrobę
i jej prawidłowe funkcjonowanie.
O
tym, jaki jest stan naszej choroby, powie nam hepatolog. W tym celu
przeprowadza się badanie USG wątroby oraz tak zwane próby wątrobowe.
Dzięki temu dowiemy się, czy nie cierpimy na zapalenie wątroby spowodowane
wirusami B i C, stłuszczenie wątroby lub czy nie została ona uszkodzona np.
przez zażywane przez nas leki. Objawami problemów z wątrobą może być ból
brzucha pod żebrami, zlokalizowany z jego prawej strony, nudności, brak
łaknienia, wymioty, żółtaczka, w tym również zauważalnie żółte białka oczu.
Dlatego też, jeśli zauważymy żółte gałki oczne u siebie lub kogoś innego,
powinniśmy natychmiast wykonać badania USG wątroby oraz próby wątrobowe.
Warto już wtedy zastosować ziołowe leki na wątrobę na bazie takich
składników jak np. ostropest plamisty.
Najpowszechniejsze leki na wątrobę to te na bazie ostropestu plamistego, naturalnego źródła sylimaryny, substancji powszechnie używanej w leczeniu wątroby. Ich działanie jest niezwykle kompleksowe, ponieważ zarówno chronią wątrobę, jak i wspomagają pracę wątroby oraz odtruwają ją. Preparaty ziołowe na wątrobę wpływają pozytywnie na cały układ pokarmowy. Trzeba jednak pamiętać również o tym, że leczenie wątroby, to również stosowanie zdrowej diety, która nie obciąża wątroby oraz unikanie szkodliwych dla niej używek, takich jak alkohol czy kawa.
Sama wątroba nie jest unerwiona, dlatego organ ten nie może dawać żadnych objawów bólowych. Dlaczego zatem tak często słyszy się o bólu wątroby? Związane jest to z faktem, że gdy wątroba objęta jest stanem zapalnym, jej objętość się zwiększa, a tym samym zaczyna ona uciskać na sąsiadujące tkanki. To powoduje dyskomfort, a w skrajnym przypadku również ból. To pierwszy i bardzo istotny objaw, z którym bezwzględnie należy zwrócić się do lekarza.
Ponadto choroby wątroby dają wiele niespecyficznych objawów, takich jak chroniczne zmęczenie, brak apetytu, problemy z wypróżnianiem, biegunki, bóle brzucha i problemy z trawieniem.
Wątroba jest odpowiedzialna za oczyszczanie organizmu z toksyn, dlatego wszystkie używki, które zostają wprowadzone do organizmu, są przez nią metabolizowane. Im więcej toksyn w naszym krwioobiegu, tym bardziej narząd ten jest obciążony, co może prowadzić do jego osłabienia i chorowania. Najgorsze dla wątroby jest regularne spożywanie alkoholu, nie tylko wysokoprocentowego, jak również zażywanie leków przeciwbólowych i innych substancji psychoaktywnych. Niestety, ale wszystkie osoby zmuszone do zażywania regularnie leków lub kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne również obarczone są zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób wątroby.
Podstawowym badaniem diagnostycznym wątroby jest wykonanie z krwi tzw. prób wątrobowych. Badanie to jest bezbolesne, a jego wyniki otrzymuje się najdalej po 24 godzinach. Jeśli próby wątrobowe będą przekroczone, dalsze postępowanie może obejmować USG wątroby, a w skrajnych przypadkach również biopsję.
Podstawowym sposobem na profilaktykę chorób wątroby jest zrównoważona, zbilansowana i przemyślana dieta. Każdy z nas powinien unikać przetworzonych produktów spożywczych, smażonych w głębokim tłuszczu potraw i gazowanych napojów energetycznych. Regularne picie herbatek ziołowych, szczególnie z zawartością majeranku i czystka, może pomóc zachować zdrową wątrobę.
Zdrowa wątroba nie potrzebuje wyjątkowego wsparcia, jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy profilaktycznie stosować kuracji ją wzmacniających. Wątroba jest najszybciej regenerującym się w naszym ciele organem, jednak aby tak było, warto ją wspierać. Dowiedziono, że najlepsze rezultaty w regeneracji wątroby wykazuje spożywanie oleju i wyciągów z ostropestu plamistego, glistnika jaskółczego ziela, pokrzywy zwyczajnej i karczocha. Większość herbatek, jak również preparatów w postaci tabletek i olejów opisanych jako "wątrobowe" zawiera mieszankę właśnie tych roślin. Pamiętajmy jednak, że przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy stwierdzą, czy wybrany przez nas preparat nie osłabi lub nie wzmocni działania innych stosowanych przez nas leków. Preparaty ziołowe, chociaż ogólnie zaliczane są do grupy bezpiecznych, ze względu na swoje silne działanie nie mogą być zażywane przez wszystkich.