Znaleziono produktów: 10
(10)
Ospa wietrzna to jedna z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego. Najmłodsi zwykle przechodzą ją łagodnie, ale im dzieci są starsze, tym objawy są bardziej nasilone. Jeżeli więc nie przechorowaliśmy ospy w wieku przedszkolnym lub szkolnym, później możemy się spodziewać zaostrzonego jej przebiegu.
Ospa wietrzna, a w przypadku osób dorosłych półpasiec, wywoływana jest przez wirus VZV (Varicella-zoster virus), którego jedynym nosicielem jest człowiek i przenoszony jest drogą kropelkową, co oznacza, że styczność z jego nosicielem nawet z odległości kilkudziesięciu metrów może spowodować zarażenie. Na szczęście raz przebyta choroba w większości przypadków daje już trwałą odporność.
Do najczęstszych objawów ospy wietrznej zalicza się: kiepskie samopoczucie, połączone niekiedy z bólami mięśni i głowy, z biegunką oraz gorączką. W pierwszej chwili ospę można pomylić więc z typowym przeziębieniem czy grypą. Dopiero po jakimś czasie na skórze pojawiają się nieregularne wykwity. Najpierw w postaci drobnych, czerwonych plamek, które przekształcają się później w grudki wypełnione płynem surowiczym. W początkowej fazie choroby u dzieci ospa często mylona jest z bostonką, chorobą, której typowym objawem również jest wysypka.
Leczenie ospy u dzieci czy półpaśca u dorosłych zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Choć jest to typowo wirusowa choroba zakaźna, to jednak towarzyszą jej groźne dla zdrowia powikłania, np. zakażenie bakteryjne skóry, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc czy opon mózgowo-rdzeniowych. Jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent jest na narażony na których z nich, może nawet zadecydować o hospitalizacji. Jednak w przypadku łagodnego przebiegu choroby zwykle wystarczy leczenie objawowe, polegające na złagodzeniu świądu oraz obniżeniu gorączki.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, mających na celu zredukowanie objawów ospy. Większość z nich dostępna jest bez recepty i może być bezpiecznie stosowana już przez najmłodsze dzieci. Wyroby medyczne w postaci pianek, sprayów, żeli a nawet roztworów do kąpieli kupimy w aptece. To, które z nich wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszej wygody. Jedni preferują bowiem delikatne pianki, zapobiegające powstawaniu blizn (PoxClin CoolMousse), inni wolą tradycyjny puder z tlenkiem cynku (Pampa Pudroderm), którego zadaniem jest wysuszenie wykwitów i złagodzenie objawów problemów skórnych. W Wakpeta.pl mamy szeroki wybór preparatów na ospę wietrzną, łagodzących świąd i przyspieszających gojenie się wysypki.
O włączeniu leków przeciwwirusowych w leczeniu ospy wietrznej zawsze decyduje lekarz. Pacjent nigdy nie powinien na własną rękę przyjmować jakichkolwiek produktów leczniczych. To internista musi ocenić czy korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W praktyce oznacza to, że leki przeciwwirusowe podaje się jedynie tym pacjentom, którym towarzyszy ostry przebieg choroby z gorączką, bólami głowy, mięśni i wykwitami w jamie ustnej.
W przypadku łagodnego i umiarkowanego przebiegu choroby stosuje się zwykle leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe z paracetamolem, gdyż niesteroidowe leki przeciwzapalne takie, jak ibuprofen mogą zwiększyć ryzyko nadkażenia bakteryjnego zmian skórnych. Ponadto wirus VZV wrażliwy jest na acyklowir, który stosuje się w leczeniu opryszki. Znajduje się on w takich preparatach jak Hascovir czy Heviran, które dostępne są w naszej aptece bez recepty. Terapię acyklowirem rozpoczyna się zwykle do 24 godzin od pojawiania się wysypki, choć czasem lekarz może włączyć lek nawet w 3 dobie. Lecznie stosuje się go przez 5 do 7 dni – 5 razy dziennie.