Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Pasożyty

Diagnozowanie i leczenie zakażenia pasożytami

Zakażenie pasożytami daje wiele objawów, które mogą być traktowane jako symptomy innych chorób. Zawroty i bóle głowy, utrata wagi, złe samopoczucie, drażliwość, chroniczne zmęczenie to tylko jedne z nich. Jeśli występuje podejrzenie zakażenia pasożytami, najlepiej wykonać badanie kału pobieranego w różnych odstępach czasu. Diagnostyka pasożytów obejmuje także badania krwi, w których oznaczana jest ilość konkretnych przeciwciał. Warto mieć świadomość, że oba te badania chociaż mają wysoką skuteczność, nie gwarantują rozpoznania w każdym momencie. Wszystko zależy od etapu choroby, dlatego jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie - powinniśmy powtórzyć badania po pewnym czasie nawet, jeśli za pierwszym razem diagnostyka nic nie wykazała.

Leki przeciwpasożytnicze najczęściej wydawane są na receptę. Niestety, ale terapia jest długotrwała i wymaga regularności. Jeśli jeden z domowników ma pasożyty, najczęściej terapii poddawana jest cała rodzina.

Jak zapobiegać zarażeniu pasożytami?

Aby efektywnie zapobiegać zakażeniu pasożytami należy stosować wzmożone środki ostrożności przez cały czas. Higiena, dbanie o czystość w kuchni i łazience, a także unikanie zabrudzonych miejsc publicznych są konieczne. Warto pamiętać, że większość pasożytów jest niewidoczna gołym okiem, a już na pewno na etapie jaj czy larwalnym - z tego też względu nie powinniśmy ufać nawet najpiękniej prezentującym się na straganie owocom i warzywom i spożywać je dopiero po dokładnym umyciu.

Leki i suplementy diety na pasożyty

Leki na pasożyty wydawane są na receptę. Jednym z najpopularniejszych jest iwermektyna, stosowana zarówno zewnętrznie, jak i doustnie. W aptekach dostępne są również preparaty o statusie leku do których zakupu niepotrzebna jest recepta. Natomiast przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.

Leki i suplementy diety na pasożyty dostępne są zarówno w formie zawiesin, jak i syropów, tabletek, maści czy szamponów oraz wcierek (stosowanych np. przy wszawicy). Nie wszystkie posiadają w swoim składzie lecznicze substancje aktywne - niektóre bazują na wyciągach z ziół o właściwościach odstraszających pasożyty. Do ziół wykorzystywanych w tego typu preparatach zaliczamy piołun, szałwię, kozieradkę, goździkowiec, lebiodkę i oman - czyli zioła o charakterystycznym, intensywnym zapachu.

Warto pamiętać, że nim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego środka, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia, z jakim pasożytem mamy do czynienia i czy działania terapeutyczne powinny objąć tylko nas czy wszystkie osoby, z jakimi mieliśmy w ostatnim czasie kontakt.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.