Leki na pasożyty

Znaleziono produktów: 10

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Leki na pasożyty

(10)

-


Profilaktyka chorób pasożytniczych

Większość pasożytów atakujących ludzi to pasożyty zwierzęce. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, jest ich parę tysięcy. Zła wiadomość jest taka, że nie jesteśmy w stanie całkowicie ochronić się przed zarażeniem. Niestety, ale pasożyty mogą nas zaatakować w domu, w mieście, w czasie urlopu, w pracy i w szkole. Zdarza się również, że pasożyty trafiają do naszego organizmu wraz z produktami spożywczymi.

Niedokładnie umyte warzywa i owoce bywają nośnikami jaj glisty ludzkiej, surowe ryby i mięso - jaj tasiemca, a mięso wieprzowe - larw włośnia krętego. Do zarażenia pasożytami dochodzi także przez picie niefiltrowanej, skażonej wody, kontakt z innym zakażonym człowiekiem, a nawet kurzem. W tym ostatnim przypadku chodzi głównie o jaja owsików, które transportowane są wraz z unoszącymi się drobinkami kurzu w pomieszczeniu, w którym przebywała wcześniej osoba zarażona. Zwiększone ryzyko zachorowania na choroby powodowane pasożytami obejmuje właścicieli zwierząt domowych - koty (szczególnie wychodzące) zarażają tasiemcem i świerzbowcem, a psy glistami ludzkimi, których jaja przenoszone są przez ich wszy.

Najważniejszym elementem profilaktyki chorób pasożytniczych jest dbanie o higienę. Częste i regularne mycie rąk, również po wyjściu z toalety, dokładne mycie jedzonych warzyw i owoców, a także niespożywanie mięsa i ryb na surowo. W miejscach publicznych unikanie dotykania przedmiotów powszechnego użytku i stosowanie żeli odkażających.


Rodzaje pasożytów i zakażeń pasożytniczych u ludzi

Pasożyty to organizmy zwierzęce albo roślinne, które aby przeżyć i zdobyć pokarm, wykorzystują do tego celu inny organizm. Pośród pasożytów atakujących człowieka wyróżniamy pierwotniaki, w tym lamblia, obleńce (glista ludzka) i płazińce (tasiemiec, przywra). To tak zwane pasożyty wewnętrzne. Są jeszcze pasożyty zewnętrzne, które żyją na powierzchni ciała człowieka, do przetrwania wykorzystując płyny ustrojowe. To doskonale wszystkim znane komary i kleszcze, ale także świerzbowce, wszy. Jednym z mniej rozpoznawalnych jest nużeniec - mikroskopijny, ale groźny stawonóg powodujący chorobę zwaną nużycą. 

Najczęściej spotykanymi pasożytami u człowieka są owsiki i glisty ludzkie. Mimo poprawy warunków sanitarnych i coraz większej świadomości medycznej, nadal dochodzi do zakażeń. Statystyki są alarmujące - każdego roku w Polsce owsikami zaraża się 38 procent dzieci i 17 procent dorosłych. A tam, gdzie żyją ze sobą izolowane grupy, jak np. ma to miejsce w domach dziecka, na chorobę powodowaną owsikami czyli tzw. owsicę zapada nawet 100 procent nieletnich.

Diagnozowanie i leczenie zakażenia pasożytami

Zakażenie pasożytami daje wiele objawów, które mogą być traktowane jako symptomy innych chorób. Zawroty i bóle głowy, utrata wagi, złe samopoczucie, drażliwość, chroniczne zmęczenie to tylko jedne z nich. Jeśli występuje podejrzenie zakażenia pasożytami, najlepiej wykonać badanie kału pobieranego w różnych odstępach czasu. Diagnostyka pasożytów obejmuje także badania krwi, w których oznaczana jest ilość konkretnych przeciwciał. Warto mieć świadomość, że oba te badania chociaż mają wysoką skuteczność, nie gwarantują rozpoznania w każdym momencie. Wszystko zależy od etapu choroby, dlatego jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie - powinniśmy powtórzyć badania po pewnym czasie nawet, jeśli za pierwszym razem diagnostyka nic nie wykazała.

Leki przeciwpasożytnicze najczęściej wydawane są na receptę. Niestety, ale terapia jest długotrwała i wymaga regularności. Jeśli jeden z domowników ma pasożyty, najczęściej terapii poddawana jest cała rodzina.


Jak zapobiegać zarażeniu pasożytami?

Aby efektywnie zapobiegać zakażeniu pasożytami należy stosować wzmożone środki ostrożności przez cały czas. Higiena, dbanie o czystość w kuchni i łazience, a także unikanie zabrudzonych miejsc publicznych są konieczne. Warto pamiętać, że większość pasożytów jest niewidoczna gołym okiem, a już na pewno na etapie jaj czy larwalnym - z tego też względu nie powinniśmy ufać nawet najpiękniej prezentującym się na straganie owocom i warzywom i spożywać je dopiero po dokładnym umyciu.


Leki i suplementy diety na pasożyty

Leki na pasożyty wydawane są na receptę. Jednym z najpopularniejszych jest iwermektyna, stosowana zarówno zewnętrznie, jak i doustnie. W aptekach dostępne są również preparaty o statusie leku do których zakupu niepotrzebna jest recepta. Natomiast przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.

Leki i suplementy diety na pasożyty dostępne są zarówno w formie zawiesin, jak i syropów, tabletek, maści czy szamponów oraz wcierek (stosowanych np. przy wszawicy). Nie wszystkie posiadają w swoim składzie lecznicze substancje aktywne - niektóre bazują na wyciągach z ziół o właściwościach odstraszających pasożyty. Do ziół wykorzystywanych w tego typu preparatach zaliczamy piołun, szałwię, kozieradkę, goździkowiec, lebiodkę i oman - czyli zioła o charakterystycznym, intensywnym zapachu.

Warto pamiętać, że nim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego środka, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia, z jakim pasożytem mamy do czynienia i czy działania terapeutyczne powinny objąć tylko nas czy wszystkie osoby, z jakimi mieliśmy w ostatnim czasie kontakt.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem