Rękawice i produkty do higieny, dezynfekcji rąk

Znaleziono produktów: 57

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Rękawice i produkty do higieny, dezynfekcji rąk

(57)

-

... 2
... 2


Rękawice lateksowe, winylowe i nitrylowe: wszystkie mają swoje zalety i wady

Rękawice ochronne to element, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej domowej apteczki, ale też w szafce z chemią gospodarczą. Wiele czynności związanych ze sprzątaniem również wymaga ochrony rąk. Gdy myślimy o rękawiczkach ochronnych, przeważnie mamy na myśli rękawice lateksowe - są one wykonane z naturalnego mleczka kauczukowego. To lateks wykorzystywany jest do produkcji grubych (przeważnie żółtych) rękawic do domowych porządków, ale także cienkie "jednorazówki" na użytek medyczny i kosmetyczny. Lateksowe rękawiczki mają mnóstwo zalet, jednak nie mogą być stosowane zawsze i wszędzie. Zaczynając od zalet: są bardzo elastyczne i dobrze przylegają do dłoni. Są cienkie, z tego względu nie utrudniają wykonywania nawet trudnych manualnie czynności - nie wpływają na precyzję, dlatego sięgają po nie np. chirurdzy. Lateksowe rękawiczki, jeśli są wykonane z naturalnego kauczuku, a nie sztucznego, są biodegradowalne - oznacza to, że rozkładają się i nie są tak wielkim obciążeniem pod względem ekologicznym. Problemem jest czas rozkładu - liczony nawet w kilku dziesięcioleciach.

Wadą rękawiczek lateksowych jest to, że wiele osób ma uczulenie na tę substancję. Najczęściej objawia się ono wypryskiem kontaktowym, znane są jednak przypadki wstrząsu anafilaktycznego. Kolejną wadą jest to, że rękawiczki lateksowe pachną w charakterystyczny sposób, co bywa dla wielu utrudnieniem w korzystaniu z nich. Po trzecie, lateks w kontakcie z wazeliną, parafiną i innymi tłuszczami oraz olejami mineralnymi ulega zniszczeniu. Z tego względu pastowanie podłogi w rękawiczkach lateksowych czy też nakładanie preparatów kosmetycznych nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie mamy uczulenia na lateks, warto sięgać po te rękawiczki, gdy opatrujemy skaleczenia, zmieniamy opatrunki, zmywamy naczynia, obieramy warzywa czy farbujemy włosy.

Alternatywą dla lateksu są rękawice winylowe. Ich plusem w niektórych przypadkach może być to, że nie są tak ściśle przylegające, przez co nie są tak ciasne, jak lateksowe. Czasem pomaga to wykonać część czynności i zapobiega powstawaniu odparzeń. Kolejnym plusem jest to, że winylowe rękawiczki są bardziej odporne na działanie substancji różnego pochodzenia, w tym np. tłuszcze. Nie poradzą sobie już natomiast z rozpuszczalnikami, w tym zmywaczem do paznokci. Winylowe rękawice mają niewielką odporność na rozciąganie. To jednak świetny wybór do wielu czynności kosmetycznych, a także np. wizyty w sklepie w czasie pandemii. Dla tych, którzy nie przepadają za pudrem pozostającym na rękach po używaniu rękawic, dostępne są rękawice winylowe niepudrowane. Na koniec poważny minus tego typu rękawic: winyl nie jest biodegradowalny.

Ostatnim typem rękawic są rękawice nitrylowe. Zdobywają one coraz większe grono zwolenników. Wykonane z syntetycznej gumy (nitrylu) są bardzo wytrzymałe na działanie czynników chemicznych i mechanicznych. W przeciwieństwie do lateksowych, są hypoalergiczne. Nie są co prawda tak rozciągliwe, ale ich elastyczność jest całkiem zadowalająca i umożliwiają precyzyjne czynności. Mogą wchodzić w kontakt z tłuszczami, sprawdzają się przy wykonywaniu opatrunków, w kosmetyce, sprzątaniu, zmywaniu, gotowaniu. Nitryl pozbawiony jest zapachu, a rękawiczki z niego wykonane dostępny jest w wersji pudrowanej i niepudrowanej. Z punktu widzenia ekologicznego nie jest to jednak dobre rozwiązanie: podobnie jak rękawiczki winylowe, również nitrylowe nie są biodegradowalne.

Produkty do dezynfekcji i pielęgnacji rąk do użytku domowego

Dezynfekcja rąk jest niezbędna zarówno w miejscach publicznych, jak i na co dzień w domu, w szczególności przed opatrywaniem ran i skaleczeń. Warto zaopatrzyć się w środki dezynfekujące przed pojawieniem się w domu noworodka, a także jeśli jeden z domowników zmaga się z chorobą zakaźną. Kupując żel do dezynfekcji lub waciki nasączone alkoholem upewnijmy się, że jego stężenie przekracza 75%. Tylko ono zapewnia prawidłową ochronę przed większością bakterii i wirusów.

Należy pamiętać, że środki do dezynfekcji mogą wysuszać skórę dłoni - dlatego jeśli jesteśmy zmuszeni ciągle stosować tego typu preparaty dla własnego bezpieczeństwa, zaopatrzmy się również w dobrej jakości preparaty do pielęgnacji rąk. Szczególnie polecane są produkty z mocznikiem, które świetnie nawilżają naskórek.


Rękawice do pracy - bezpieczeństwo, higiena, dezynfekcja

Rękawiczki do pracy dają poczucie bezpieczeństwa, realną ochronę pod względem higienicznym. Co więcej, pomagają zachować sterylne warunki, niezbędne do opatrywania ran, zmiany opatrunków, przemywania trudno gojących się ran. Rękawice lateksowe, nitrylowe i winylowe pozwalają również wykonywać domowe prace bez ryzyka zranienia czy uszkodzenia naskórka. Warto jednak pamiętać, że aby rękawiczki ochronne spełniały swoją funkcję, muszą być dobrane do rozmiaru naszej dłoni. Zbyt duże będą się zsuwać, a zbyt ciasne mogą prowadzić do powstania odparzeń - w szczególności przy długotrwałym noszeniu. Wybierając rodzaj rękawic należy się także zastanowić, do jakich prac będą one wykorzystywane - przykładowo rękawiczki lateksowe nie mogą wchodzić w kontakty z tłuszczami, a winylowe - z rozpuszczalnikami.


Rękawice do użytku medycznego - ochrona, zapobieganie zakażeniom

Zmienianie opatrunków, jak również zmiana pieluch u osób dorosłych, wynoszenie nieczystości czy inne czynności wykonywane przy chorych wymagają wzmożonej uważności. Dbanie o własną higienę pielęgniarek i pielęgniarzy jest niezbędnym elementem profilaktyki zakażeń. Ochrona ta jest możliwa dzięki środkom ochrony osobistej takim jak rękawiczki winylowe, lateksowe i nitrylowe.


Rękawice do pracy z żywnością - czystość i zdrowie

Pracując z żywnością - nie tylko zawodowo, ale również w domu - powinniśmy dbać o najwyższe standardy higieniczne. Z tego względu warto sięgać po jednorazowe rękawiczki, które chronią nie tylko przed przenoszeniem się zarazków z naszych rąk na żywność, ale również chronią nasze dłonie przed substancjami potencjalnie uczulającymi lub barwiącymi. Rękawiczki lateksowe, winylowe czy nitrylowe warto mieć w kuchennej szafce, aby posiłkować się nimi przy zmywaniu, obieraniu warzyw i krojeniu mięsa oraz warzyw i owoców o intensywnym zapachu.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem