Nagniotki i odciski to problemy skórne, które powodują duży dyskomfort - z racji faktu, że zlokalizowane są na stopach, mogą wręcz uniemożliwiać chodzenie, a leczenie ich jest bardzo trudne. Modzele, nagniotki i odciski powstają na skutek nadmiernego ocierania i nacisku, najczęściej powodowanego nieodpowiednio dobranym obuwiem. Nagniotki mają kształt stożka, który w czasie chodzenia wbija się w skórę, co powoduje dolegliwości bólowe. Nieduże modzele i nagniotki można usunąć domowymi sposobami, stosując preparaty na nagniotki służące do leczenia nieestetycznych zmian na stopach.
Plastry na odciski zawierają kwas salicylowy o właściwościach złuszczających. Dodatkowo zawarte w nich substancje antyseptyczne, wygładzające i natłuszczające pomagają szybko zregenerować naskórek, a uprzednio pozbyć się chorych tkanek w sposób bezpieczny i bezbolesny.
Wodoodporne plastry na odciski zapewniają komfort i ochronę odcisków nawet w czasie kąpieli czy wizyty na basenie. Duże odciski na stopach, które trudno się goją i powodują duże dolegliwości bólowe, wymagają specjalnej pielęgnacji. W tym celu sprawdzą się plastry usuwające duże odciski. Warto pamiętać, że bezpieczne usuwanie odcisków wymaga czasu i stosowania odpowiednich preparatów - w żadnym wypadku nie powinno się tego robić manualnie i z użyciem siły. Może to prowadzić do powstawania zmian zapalnych i wdawania się zakażeń, a w konsekwencji - powstawania blizn. Renomowani producenci preparatów do pielęgnacji stóp jak Scholl posiadają w swojej ofercie produkty dla osób o różnorodnych potrzebach.
W przypadku dużych, głębokich zmian, warto udać się do podologa, który pomoże pozbyć się bólu stóp i wskaże odpowiednie do naszego problemu rozwiązanie. Niekiedy usunięcie nagniotków w sposób chirurgiczny jest jedynym skutecznym sposobem na ich trwałe pozbycie się.
Znaleziono produktów: 22
Profilaktyka powstawania nagniotków wiąże się przede wszystkim z noszeniem wygodnego, dopasowanego do naszych stóp obuwia. Modzele i odciski powstają na skutek długotrwałego nacisku i tarcia twardymi elementami buta lub nieprawidłowego stawiania stopy - co ma miejsce np. w butach na obcasie. Regularne stosowanie kosmetyków złuszczających i nawilżających naskórek pomaga pozbyć się zmian naturalnie powstających w czasie chodzenia, które mogą się z wiekiem nasilać nawet przy noszeniu wygodnego obuwia. Nie wszyscy wiedzą, że nawracające odciski można niekiedy wyleczyć udając się do fizjoterapeuty - złe ustawianie stóp w czasie chodzenia bywa powodowane nieodpowiednią postawą.
Na odciski twarde, zwane inaczej nagniotkami, polecane są opatrunki z kwasem salicylowym i mocznikiem. Działają one dwutorowo - zmiękczając naskórek i go złuszczając, a także przyspieszając regenerację. Tymczasem miękkie odciski, czyli modzele, przypominające otwartą ranę, powinny być leczone z użyciem równie miękkich opatrunków z substancjami leczniczymi.
Zrogowaciała skóra pięt i nawracające nagniotki to problem estetyczny, którego często chcemy pozbyć się w okresie wiosenno-letnim. Tymczasem nie z każdym przypadkiem nagniotków jest sobie w stanie poradzić kosmetyczka. Warto przede wszystkim zdiagnozować powód, dla którego mamy problem z tymi zmianami skórnymi. Może być to efekt noszenia niewygodnego obuwia lub wad postawy. Jeśli nagniotki były długotrwale nieleczone, jedynym sposobem ich pozbycia się jest interwencja chirurgiczna lub laserowa - jednak decyzję o tym podejmuje lekarz. Zabiegi tego typu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i nie wymagają specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na zachowaniu gładkich stóp, konieczne jest stosowanie się do zaleceń dermatologicznych w okresie rekonwalescencji.
Koniecznie należy zwrócić się do lekarza z suchymi, pękającymi piętami, na których pojawiają się otwarte rany - tego typu objaw często związany jest z cukrzycą lub zaawansowaną chorobą o podłożu grzybiczym.