Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Zapalenie ucha

31,61zł
21,23zł

Zapalenie ucha u dziecka – jakie są jego objawy?

Zapalenie ucha to jedna z najczęściej spotykanych dolegliwości wieku wczesnodziecięcego. Niestety, bardzo łatwo przeoczyć jego symptomy, a to z kolei może doprowadzić do rozwinięcia się poważnych problemów zdrowotnych, a nawet ubytku słuchu u malucha. Zapaleniu ucha przeważnie towarzyszy silny ból, ale nie zawsze jest to regułą. Niekiedy jedynym objawem jest uczucie zatkanych uszu, niedosłuch, a także świąd lub gorączka o nieznanym podłożu (bez innych objawów np. przeziębienia). Jeśli mamy wątpliwości, czy nasze dziecko ma zapalenie ucha, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?

Najczęstszą przyczyną bólu ucha u dorosłych jest stan zapalny. Zazwyczaj, jeśli ból jest świdrujący, przeszywający i nie towarzyszy mu dodatkowo np. ból głowy, mamy do czynienia właśnie z zapaleniem ucha środkowego. W takim wypadku konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza rodzinnego lub laryngologa. Pamiętajmy, że stosowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji ze specjalistą może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Regularne i prawidłowe czyszczenie uszu to niezbędny element profilaktyki zdrowotnej tego delikatnego narządu. Najlepiej co najmniej raz w tygodniu wpuszczać do przewodu słuchowego po kilka kropli specjalnego olejku, który rozpuszcza wydzielinę uszną - tego typu preparaty są łagodne, mogą być stosowane nawet u niemowląt i nie powodują skutków ubocznych. Następnie, po odczekaniu kwadransa, delikatnie należy usunąć wacikiem z zewnętrznej części ucha zabrudzenia.

Pamiętajmy również, aby po każdej kąpieli czy prysznicu delikatne usuwać wodę z kanału słuchowego przez przekrzywianie głowy i osuszanie małżowiny ręcznikiem.

Świecowanie uszu to z kolei metoda na oczyszczanie przewodu słuchowego znana od setek lat. Wśród laryngologów zdania na temat skuteczności tego sposobu są podzielone. Nie zmienia to jednak faktu, że świecowanie uszu jest obecnie zabiegiem, który można wykonać niemal w każdym gabinecie kosmetycznym i nie jest to zabieg obarczony ryzykiem wystąpienia poważnych efektów ubocznych. Świece do świecowania uszu można również zakupić w aptekach oraz drogeriach, jednak należy uprzednio zapoznać się z instrukcją obsługi, aby wiedzieć, kiedy przerwać zabieg i jak nie doprowadzić do poparzenia.

Ból ucha u dorosłych – co go powoduje i jak go leczyć?

Ból ucha najczęściej powodowany jest stanem zapalnym. W zmniejszeniu jego natężenia mogą pomóc doraźnie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak bez wdrożenia leczenia antybiotykami przyczyna bólu nie zostanie usunięta. Ból ucha może być również powodowany pojawieniem się ciała obcego wewnątrz przewodu słuchowego lub nadmiernym ubiciem wydzieliny usznej, powstaniem tzw. czopa woskowego. We wszystkich tych przypadkach konsultacja ze specjalistą jest konieczna. W przeciwnym razie ryzykujemy znaczne pogorszenie naszego stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach również ubytek słuchu. Nieleczone zapalenie ucha prowadzi do perforacji błony bębenkowej, a jest to nieodwracalne uszkodzenie tego delikatnego narządu.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.