Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Pończochy uciskowe

Pończochy uciskowe – dla kogo są wskazane?

Najpoważniejszą chorobą, która leczona jest przy wsparciu pończoch uciskowych i podkolanówek, jest oczywiście zakrzepica. Jednak nie tylko chorzy z niewydolnością żylną i zakrzepicą skorzystają na stosowaniu tego produktu. Zaleca się używanie pończoch uciskowych osobom, które:

  • spędzają wiele czasu w pozycji siedzącej za biurkiem
  • wiele podróżują samochodem
  • uprawiają intensywne sporty
  • wiele czasu spędzają w bezruchu (również w pozycji stojącej)
  • doświadczają opuchlizny nóg np. w okresie poporodowym.

Przed zastosowaniem pończoch, skarpetek lub podkolanówek uciskowych wskazany jest kontakt ze specjalistą, który dobierze odpowiedni rozmiar i stwierdzi, jak długo powinniśmy nosić wybrany model.

Pończochy uciskowe 1 i 2 stopień kompresji

Pończochy i podkolanówki uciskowe w 1 i 2 stopniu kompresji są najczęściej wybieranymi produktami medycznymi o działaniu uciskowym. Niewielkie obrzęki wymagają ucisku nie większego od 25 mmHg, a taki nacisk odpowiada pierwszemu stopniowi kompresji. Drugi stopień kompresji to ucisk 35-45 mmHg, który jest wskazany po chirurgicznym leczeniu żylaków.

Pończochy uciskowe – jak dobrać rozmiar?

Dobranie rozmiaru pończoch uciskowych wymaga dokonania pomiaru kończyny. Istnieją aż 4 stopnie kompresji. Oprócz dwóch wymienionych wyżej, w aptekach i sklepach medycznych dostępne są również pończochy i podkolanówki uciskowe w stopniu trzecim (zakrzepica żylna, owrzodzenia) - które generują ucisk 35-45 mmHg. Stopień czwarty odpowiada uciskowi powyżej 45 mmHg i jest wskazany przy ciężkich obrzękach limfatycznych.

Pończochy uciskowe – jak wybrać i jak długo nosić?

W terapii kompresyjnej bardzo istotny jest stopień napięcia, czyli ucisku - powinien być on dobrany do potrzeb danej osoby. Jeśli nie mamy pewności, który stopień kompresji będzie dla nas odpowiedni, zasięgnijmy porady internisty lub fizjoterapeuty. Pończochy uciskowe powinny być zakładane z samego rana jeszcze przed opuszczeniem łóżka - w przeciwnym wypadku nie będą w stanie pełnić swojej funkcji. Za każdym razem konieczne jest ich ściąganie na noc - w wyjątkowych sytuacjach, np. przy ciężkiej zakrzepicy żylnej albo po operacji na żylaki, lekarz może zalecić noszenie pończoch uciskowych całą dobę. Jednak decyzji takiej nie należy nigdy podejmować samodzielnie!

Podkolanówki, skarpetki i pończochy uciskowe powinny być wymieniane na fabrycznie nowe po okresie od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie konieczne jest ponowne zmierzenie kończyny celem ustalenia, który stopień kompresji będzie aktualnie odpowiedni.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.