Preparaty i leki na suchość w jamie ustnej

Znaleziono produktów: 3

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Preparaty i leki na suchość w jamie ustnej

(3)

-

Leki na suchość w ustach – skuteczne rozwiązania dla nawilżenia jamy ustnej

Suchość w jamie ustnej, czyli inaczej kserostomia, to dolegliwość, którą mogą wywoływać rozmaite czynniki, w tym odwodnienie organizmu. Warto wiedzieć, że wyróżnia się kserostomię prawdziwą i kserostomię rzekomą. W pierwszym przypadku dochodzi do zahamowania bądź znacznego ograniczenia wydzielania śliny, które wiąże się z upośledzeniem czynności gruczołów ślinowych. Z kolei kserostomia rzekoma ma miejsce wtedy, gdy ślina produkowana jest w normalnej ilości, ale i tak odczuwa się suchość w ustach.

Jeśli interesuje Cię to, jaki lek na suchość w ustach będzie dla Ciebie najlepszy, musisz najpierw poznać przyczynę problemu. Oprócz tego, że narzekasz na suchość w ustach, często się denerwujesz i zmagasz się z obniżonym nastrojem? Przyczyną takich objawów może być podwyższony poziom koryzolu.

W leczeniu objawowym kserostomii stosuje się zwykle substytuty śliny, czyli sztuczną ślinę, której zadaniem jest nawilżanie i powlekanie warstwą ochronną błony śluzowej jamy ustnej. Dzięki takim produktom można pozbyć się dyskomfortu w ustach i uniknąć stanów zapalnych oraz przyspieszyć regenerację suchych tkanek. Sztuczna ślina występuje w postaci sprayu do jamy ustnej, żelu, płynu, tabletek do ssania i gumy do żucia. 

Ciągła suchość w ustach – przyczyny i sposoby leczenia chronicznego dyskomfortu

Suchość w ustach to dość częsty problem, który dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, jednak nie tylko – niekiedy taki objaw wiąże się z chorobą. Jeśli występuje ciągła suchość w ustach, należy skontaktować się z lekarzem.

Kserostomia może mieć związek z zażywaniem niektórych leków, ma także miejsce przy odwodnieniu organizmu. Uczucie suchości w ustach może występować przy stosowaniu leków na depresję, padaczkę czy nadciśnienie, ponadto pojawia się czasem w wyniku sięgania po środki moczopędne. Kserotomia prawdziwa dość często towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, które prowadzą do upośledzenia pracy gruczołów ślinowych. Do chorób tych należą: cukrzyca typu pierwszego, toczeń rumieniowaty, AIDS oraz nadczynność tarczycy.

Kserostomia może występować także przy awitaminozie, w wyniku nadmiernego stresu i przy niedostatecznym nawodnieniu organizmu. Z uczuciem suchości w ustach często zmagają się seniorzy – u osób starszych przyczyną problemu są jednak zazwyczaj zmiany degeneracyjne zachodzące w organizmie. Warto też pamiętać, że suchość w ustach i biały nalot na języku mogą oznaczać, że problemem jest zakażenie grzybicze. Suchy język pokryty nalotem to nie jedyny objaw grzybicy jamy ustnej – towarzyszy mu także nieświeży oddech.

Domowe sposoby na suchość w ustach – naturalne metody łagodzenia dyskomfortu

Suchość w jamie ustnej da się zniwelować w różny sposób. Jeśli jesteś palaczem, to musisz wiedzieć, że palenie papierosów często powoduje zaburzenia wydzielania śliny. Rzucenie palenia może wiele zmienić! Miej też na uwadze to, że oddychanie suchym powietrzem sprzyja pojawieniu się uczucia suchości w ustach. Aby zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu i złagodzić dyskomfort w jamie ustnej, używaj nawilżacza. 

Domowe sposoby na suchość w ustach mogą świetnie się sprawdzić, więc dobrze będzie je wypróbować. Pomocne będzie częste popijanie wody niegazowanej (w małych ilościach) i żucie gumy bez cukru. Dobre efekty przynosi także gryzienie twardych warzyw.

Zioła na suchość w jamie ustnej – naturalne suplementy wspomagające nawilżenie

Nie zapominaj o tym, że dyskomfort wywołany kserostomią można także ograniczyć, stosując zioła na suchość w jamie ustnej. Sprawdź, jak zadziała ssanie twardych cukierków z prawoślazem, porostem islandzkim lub miodem i cytryną. Takie produkty przyniosą Ci wyraźną ulgę. Pomocne będą także płukanki ze wspomnianego prawoślazu, czyli malwy, oraz mięty pieprzowej i siemienia lnianego. Zioła te zwiększają wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych i nawilżają gardło. 

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem