Znaleziono produktów: 8
(8)
Wytwarzanie za dużej ilości potu nazywane jest hiperhydrozą. Ta dolegliwość w większości przypadków nie jest niebezpieczna dla zdrowia (chociaż z pewnością kłopotliwa z innych względów). Bywa jednak, że nadmierna potliwość jest objawem choroby.
Wzmożona potliwość to określenie dotyczące wydzielania przez organizm potu w ilościach większych, niż jest to konieczne do prawidłowej termoregulacji. Nadpotliwość jest albo uogólniona, czyli dotyczy skóry na całym ciele lub zlokalizowane miejscowo. W tym drugim przypadku jest to nadpotliwość pierwotna i dotyczy pach, stóp i dłoni. Co ważne nadmierna potliwość dotyczy niemal wszystkich osób przynajmniej przez pewien okres ich życia - w dzieciństwie, w czasie dorastania. Nadpotliwość latem dotyczy wielu osób, jednak nie jest to przypadłość, która związana jest tylko z tą konkretną porą roku. Podstawową przyczyną nadpotliwości są czynniki genetyczne, ale sprzyjają jej również czynniki zewnętrzne takie jak stres, skutkujący atakami paniki, przeciążenie psychiczne.
Na liście przyczyn nadmiernej potliwości nie znajdują się problemy skórne (bo nadpotliwość, chociaż objawia się na skórze, nie jest związana z jej funkcjonowaniem). ale zalicza się do nich:
Najczęściej jednak spotykana jest tzw. hiperhydroza pierwotna, czyli ta obejmująca głównie dłonie, stopy i pachy. Jej przyczyny związane są z mieszanką czynników genetycznych, emocjonalnych i środowiskowych.
Nadmierne pocenie się pod pachami w sytuacjach stresowych czy w okresie upałów nie jest niczym niezwykłym i nie wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli jednak doświadczasz nadmiernego pocenia się całego ciała, dodatkowo obserwujesz spadek masy ciała, masz zaburzony apetyt i libido, a dodatkowo zdarza Ci się odczuwać kołatania serca, osłabienie, nawracające stany podgorączkowe - jak najszybciej powinieneś skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci stosowne badania.
Nadpotliwość nocą również jest wskazaniem do wykonania badań, jednak nim uznasz, że dolega Ci coś poważniejszego sprawdź, czy odpowiednio dbasz o higienę snu. Specjaliści zaznaczają, że powinniśmy sypiać w temperaturze 17-19 stopni, w przewietrzonym pomieszczeniu, pod okryciem które zapewnia nam optymalną termoregulację. Zarówno nadmierne przegrzewanie się jak i wychłodzenie nie jest wskazane i może skutkować potliwością.
Nadpotliwość w czasie snu najczęściej świadczy o nieodpowiednio przygotowanym do snu pomieszczeniu: zbyt wysokiej temperaturze, sztucznym materiale pościeli i piżamy. Niekiedy jednak jest związana ze stresem, ciążą, menopauzą i innymi zaburzeniami hormonalnymi. Bywa, że nocne poty są objawem bardzo poważnych chorób, takich jak chłoniaki, nowotwory, białaczka, cukrzyca czy choroby tarczycy. Dlatego jeśli doświadczasz nadpotliwości nocnej od dłuższego czasu, warto jest wykonać badania profilaktyczne, które ustalą jej przyczynę.
Antyperspirant to kosmetyk, który zapobiega nadmiernej potliwości i jednocześnie powstawaniu przykrego zapachu. Warto wiedzieć, że w większości przypadków pot jest bezwonny - jego nieprzyjemna woń związana jest z bakteriami, które go rozkładają na skórze.
Dobrej jakości antyperspiranty sprzedawane w aptekach mogą być w pełni naturalne, czyli nie zawierać parabenów, silikonów, SLS-ów i szkodliwych substancji. Należy mieć jednak świadomość, że nie każdy roślinny dermokosmetyk "da sobie radę" ze szczególnie intensywną potliwością. W takich przypadkach warto sięgnąć po tzw. antyperspiranty chemiczne.
Interesuje Cię higiena dzieci i młodzieży? Dowiedz się, co lepiej wybrać: dezodorant czy antyperspirant dla dzieci.
Skuteczny dezodorant bez aluminium to świetna alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków z glinem i wspomnianym aluminium. Są w pełni bezpieczne i mogą być używane również przez kobiety w ciąży. W ich składzie odnajdziemy dodatki zapachowe, takie jak woda kwiatowa, ale też glinki, puder z bambusa oraz ałun, który nie przenika do skóry, a ma działanie antybakteryjne.
Oprócz antyperspirantu przy nadpotliwości konieczne jest dbanie o prawidłową higienę - regularne mycie, najlepiej naturalnymi mydłami i żelami, które nie zawierają substancji uczulających. Częsta zmiana bielizny i ubrań jest także wskazane. Jeśli nadpotliwość wpływa na nasze samopoczucie, na przykład ze względu na obniżony komfort i pewność siebie, warto jest zwrócić się do lekarza dermatologa i/lub endokrynologa. Pomogą oni w ustaleniu pierwotnej przyczyny nadpotliwości i wskażą środki na receptę, które obniżą ilość wydzielanego potu.