Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Biegunka

Jak wybrać najlepszy preparat z elektrolitami do leczenia biegunki?

Ostra biegunka najczęściej skutkuje poważnym zachwianiem równowagi elektrolitowej. Dlatego w razie jej wystąpienia, konieczne jest sięgnięcie po sprawdzony preparat zawierający wszystkie niezbędne elektrolity. Najlepszy produkt to ten, który w składzie posiada możliwie najwięcej elektrolitów, jednocześnie bez zbędnych dodatków, które mogłyby utrudniać wchłanianie. Warto pamiętać, że elektrolity najlepiej jest przyjmować w czasie biegunki w formie rozpuszczalnych saszetek i popijać je małymi łykami przez cały okres trwania rozwolnienia, a także parę dni po ustaniu choroby.

Biegunka jak ją zaleczyć? - przyczyny występowania i konsekwencje

Biegunka to przypadłość, której całkowicie nie da się uniknąć. Rozwolnienie może zdarzyć się z wielu powodów, na które często nie mamy wpływu. Dobrym tego przykładem jest np. biegunka przy ząbkowaniu, która dotyka niemowlęta przy wyrzynaniu się ząbków. Chociaż nie jest to objaw specyficzny, wiele młodych rodziców zauważa korelację między ząbkowaniem a luźnymi i częstymi stolcami u malucha. Kolejnym przykładem jest biegunka ze stresu, która może się przydarzyć zarówno dzieciom jak i dorosłym w czasie silnego napięcia emocjonalnego.

Biegunki, na które w pewnym stopniu mamy wpływ, to biegunka po alkoholu i biegunka bakteryjna. Spożywanie nadmiarowych ilości alkoholu, nieodpowiednia higiena rąk, niemycie warzyw i owoców może prowadzić do pojawienia się luźnych i częstych stolców a także poważniejszych schorzeń.

W żadnym wypadku biegunka nie powinna być bagatelizowana - nawet, jeśli jest wydarzeniem jednorazowym, w trakcie jej trwania mogło dojść do lekkiego lub ciężkiego odwodnienia organizmu. W przypadku nawracających biegunek problemem jest nie tylko odwodnienie, ale również fakt, że chory nie przyjmuje składników odżywczych z pożywienia, co świadczyć może o takich schorzeniach jak np. celiakia.

Skuteczne preparaty z węglem aktywowanym na biegunkę

Jednym z najskuteczniejszych, a jednocześnie naturalnych preparatów na biegunkę są preparaty z węglem aktywowanym. Są one dostępne w aptekach bez recepty i w większości przypadków mogą być podawane nawet najmłodszym - aby ustalić dawkę, konieczne jest sprawdzenie informacji z ulotki producenta.

Jakie mamy najlepsze suplementy, zioła i węgiel aktywny na biegunkę?

Przy biegunce wskazane jest jak najczęstsze spożywanie płynów, w szczególności wody z elektrolitami, a także delikatnych ziół: mięty i melisy. W przypadku jednorazowej biegunki możemy sięgnąć po preparaty z węglem aktywowanym i/lub loperamid. Jest to związek organiczny o działaniu przeciwbiegunkowo - nie można go jednak stosować u małych dzieci. Naturalne preparaty na biegunkę zawierają w swoim składzie wyciągi z roślin garbnikowych, takich jak kora dębu, kłącze rdestu wężownika, liście jeżyny i maliny, ziele bukwicy. Tego typu preparaty warto mieć przy sobie zawsze, kiedy wyjeżdżamy na dłużej z domu - biegunka podróżnych dotyka nawet osoby, które na co dzień nie mają problemów z metabolizmem. Biegunkę na wakacjach najlepiej leczyć od razu, gdy tylko pojawi się pierwszy luźny stolec, co powinno zapobiec rozwojowi choroby, a dodatkowo ustrzeże nas przed zniszczeniem sobie urlopu.

Lecząc biegunkę nie zapominajmy o długotrwałym podawaniu elektrolitów, również po jej zakończeniu - uzupełnianie witamin i minerałów może trwać nawet tydzień.

Jeśli mimo leczenia dostępnymi bez recepty preparatami biegunka nie ustępuje, towarzyszy jej silny ból brzucha lub występuje ona w nawracających cyklach, konieczna jest konsultacja z lekarzem, a być może również przeprowadzenie testów z kału, krwi i moczu.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.