Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Witamina C

Rodzaje suplementów, które zawierają witaminę C

Witamina C dostępna jest w różnorodnych formach - począwszy od tabletek doustnych, poprzez tabletki  musujące i saszetki do rozpuszczania w wodzie, na tabletkach do ssania skończywszy. Witamina C często znajduje się na liście składników preparatów multiwitaminowych o działaniu ogólnie wzmacniającym organizm i suplementach redukujących niedobory.

Wskazówki dotyczące dawkowania witaminy C

Witamina C stosowana nawet w bardzo dużych dawkach, ma wyłącznie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ponieważ rozpuszczalna jest w wodzie, a nie w tłuszczach, jej nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Z tego też względu, przedawkowanie witaminy C jest bardzo trudne, co nie znaczy, że niemożliwe. Nadmierna ilość witaminy C może powodować powstawanie kamieni nerkowych, a także problemów żołądkowych.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C u dorosłych to 100 mg, a w czasie osłabienia czy toczącego się stanu zapalnego związanego z infekcją, wartość ta może wzrosnąć nawet do 1000 mg. W czasie ciąży i laktacji zaleca się spożywać 1000 mg przez cały okres karmienia, podobnie jak w przypadku anemii, okresu wzmożonego stresu czy rekonwalescencji pooperacyjnej. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, dlatego łączenie jej z produktami spożywczymi obfitującymi w ten pierwiastek może przyspieszyć powrót do zdrowia w przypadku stwierdzonej niedokrwistości.

Witamina C lewoskrętna – kiedy warto ją suplementować?

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, czym jest witamina C lewoskrętna. Zdaniem specjalistów, to określenie jest zupełnie niezgodne z wiedzą medyczną. Kwas L-askorbinowy jest prawoskrętny - ponieważ skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego na prawo, co w chemii zaznacza się jako "+". Litera L w nazwie tej witaminy oznacza, że grupa hydroksylowa znajduje się co po lewej stronie. Kwas D-askorbinowy skręca płaszczyznę światła spolaryzowanego w lewo, ale nie posiada jednocześnie właściwości witaminy C, dlatego nie ma żadnego skutku terapeutycznego dla organizmu, ponadto nie jest sprzedawany w aptekach.

Niezależnie zatem od tego, jaką nazwę marketingową nadamy witaminie C, jest ona zawsze prawoskrętna - tzw. lewoskrętna witamina C nie istnieje, a próba jej sprzedaży w większej kwocie niż "zwykłej" witaminy C jest po prostu oszustwem.

Suplementowanie witaminy C warto rozważyć w czasie wzmożonej zachorowalności na różnego rodzaju infekcje lub kiedy nie mamy możliwości kontrolować naszego jadłospisu, ale na co dzień najlepszym jej źródłem powinny pozostać warzywa i owoce oraz po prostu zbilansowana dieta. Witamina C jest stosunkowo łatwa do dostarczenia wraz z produktami spożywczymi i nie wymaga specjalnych zabiegów kulinarnych.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.