Tabletki na nietolerancję laktozy

Znaleziono produktów: 4

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Tabletki na nietolerancję laktozy

(4)

-

Tabletki na nietolerancję laktozy – skuteczne rozwiązanie dla osób uczulonych na laktozę

Tabletki na nietolerancję laktozy to zazwyczaj najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy doświadczają dolegliwości trawiennych po spożyciu nabiału. Najpierw jednak warto wyjaśnić, czym jest nietolerancja laktozy. Trzeba wiedzieć, że jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na produkty żywnościowe zawierające laktozę, czyli cukier mleczny. Uczulenie na laktozę spowodowane jest niedoborem lub całkowitym brakiem enzymu trawiennego o nazwie laktaza. Enzym ten jest wytwarzany w wyściółce jelita cienkiego, w rąbku szczoteczkowym nabłonka. To dzięki niemu możliwy jest rozkład laktozy na cukry proste, glukozę i galaktozę. Jeżeli w organizmie nie ma dostatecznej ilości tego enzymu, nierozłożona laktoza fermentuje w jelicie grubym, a to skutkuje powstawaniem kwasów i gazów powodujących przykre dolegliwości. Nietolerancja laktozy nie musi jednak utrudniać życia – tabletki zawierające laktazę są tym, co pomaga pozbyć się problemów trawiennych po zjedzeniu jogurtu czy na przykład chleba z masłem i serem. 

Nietolerancja laktozy bywa mylona z inną dość często występującą alergią pokarmową, którą jest skaza białkowa. W przypadku uczulenia na laktozę, niepożądane objawy pojawiają się po spożyciu produktów z cukrem mlecznym, natomiast u osób ze skazą białkową nadwrażliwość układu odpornościowego dotyczy białka (pochodzącego z mleka krowiego oraz z innych źródeł).

Alergia na laktozę – jak rozpoznać i radzić sobie z reakcjami alergicznymi?

Osoby, u których występuje nietolerancja laktozy, mają problem ze wzdęciami, bólami brzucha, biegunkami oraz nadmierną ilością gazów. Alergia na laktozę może też objawiać się uczuciem przelewania się w jamie brzusznej i nudnościami. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się, gdy w laktoza nie może przejść przez ścianę jelita do naczyń krwionośnych i ulega fermentacji w jelicie grubym. Znajdujące się w nim bakterie rozkładają laktozę i wytwarzają kwasy tłuszczowe oraz dwutlenek węgla, metan i wodór, metan. Trzeba zaznaczyć, że opisane objawy nieprawidłowego trawienia laktozy pojawiają się dopiero po kilku godzinach po spożyciu produktów z laktozą. Co więcej, nietrudno pomylić nietolerancję laktozy z niestrawnością albo z alergią na inny pokarm.

Co robić, gdy została stwierdzona alergia na laktozę? Jak można się domyślić, jednym z rozwiązań jest dieta, która nie zawiera produktów mlecznych. Całkowite ograniczenie produktów mlecznych prowadzi jednak do niedoborów białka, wapnia, witaminy D, oraz niektórych składników mineralnych. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będą jednak tabletki z laktazą.

Tabletki z laktazą – jak działają i kiedy warto je stosować?

Enzym w tabletkach działa tak jak laktaza naturalnie produkowana przez organizm. Tabletki z laktazą usprawniają trawienie cukru mlecznego, umożliwiając spożywanie wielu produktów bez przykrych konsekwencji. Enzym laktaza zawarty w takim produkcie efektywnie rozkłada bowiem laktozę w kwaśnym środowisku żołądka. Zastanawiasz się, kiedy warto stosować tabletki z laktazą? Zalecane jest sięganie po nie przed posiłkiem zawierającym laktozę. Przyjmowanie ich należy jednak najpierw skonsultować z lekarzem

Nietolerancja laktozy może wystąpić już w wieku niemowlęcym (wrodzona nietolerancja laktozy), ale trzeba pamiętać o tym, że wraz z wiekiem organizm ludzki produkuje coraz mniej laktazy. Nietolerancja laktozy może też mieć charakter wtórny, jeżeli jest wynikiem innego schorzenia (np. celiakii, martwiczego zapalenia jelita lub choroby Leśniowskiego-Crohna). 

Nietolerancja laktozy leki, które pomogą Ci normalnie funkcjonować

Lek na nietolerancję laktozy może pomóc uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości i krępujących sytuacji. Preparaty, które mają w swoim składzie laktazę, zapobiegają gromadzeniu się laktozy w jelicie cienkim. Dzięki nim można więc uniknąć wzdęć, nadmiernych gazów, kolek i biegunek. Nietolerancja laktozy nie musi być problemem – rozwiązaniem są leki w postaci tabletek lub kropli dla niemowląt. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie zawsze mają związek z alergiami pokarmowymi. Sprawdź też kategorię leki na wzdęcia i gazy.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem