Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Zaparcia

10,42zł
24,23zł
17,50zł
13,26zł

Czym są zaparcia? – przyczyny i objawy

Zaparciem określamy zbyt małą ilość wypróżnień, z którymi związane są dodatkowe dolegliwości: uczucie ciężkości w podbrzuszu, potrzeba nadmiernego parcia w trakcie oddawania stolca, wrażenie niepełnego wypróżnienia, bolesna defekacja związana z suchością i nadmierną twardością stolca. Przyczyn zaparć jest wiele, do najczęstszych jednak zalicza się spożywanie zbyt małej ilości płynów (w szczególności wody), spożywanie produktów ciężkostrawnych, zaburzenia metaboliczne powodowane przyjmowaniem konkretnych leków lub zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku małych dzieci, a szczególnie niemowląt, zaparcia najczęściej są związane z etapem rozszerzania diety, czyli "przyzwyczajaniem" się układu pokarmowego malucha do nowych produktów spożywczych poza mlekiem. Zdarzają się również zaparcia nawykowe, których przyczyną jest stres.

Leki na zaparcia u dzieci i niemowląt - czopki glicerynowe

Leki na zaparcia to efektywny i bezpieczny sposób na tę powodującą dyskomfort przypadłość. U małych dzieci, zwłaszcza niemowląt, podanie jakiegokolwiek doustnego środka w formie tabletek w domowych warunkach bywa niemożliwe. Za to świetnie sprawdzają się czopki glicerynowe, które działają szybko i w zasadzie pozbawione są skutków ubocznych. Należy jednak mieć na uwadze, że jak każdy środek, powinny być stosowane wyłącznie w przypadku, gdy inne, naturalne metody zawiodły.

Jakie zioła stosować w zaparciach?

Najlepsze efekty w usuwaniu zaparć osiąga się stosując nasiona babki płesznik, liść senesu (składnik wielu tabletek na zaparcia), korę kruszyny, kłącze rzewienia, korę szakłaku amerykańskiego, a także aloes. Większość z tych roślin jest dostępna w aptekach w postaci wyciągu skondensowanego w formie tabletek ułatwiających wypróżnienia.

Zaparcia u niemowląt – jak pomóc dziecku?

Objawami zaparcia u kilkumiesięcznych dzieci jest oczywiście brak możliwości wypróżnienia, ale również bardzo zbity stolec, zwiększone napięcie całego ciała, twardy brzuszek, nieznajdujący ukojenia płacz. Objawy te mogą być związane z poważniejszą chorobą, dlatego zawsze warto skonsultować je z pediatrą. Jeśli powodem faktycznie jest zaparcie, wskazane jest podawanie jak największej ilości wody maluchowi (w bidonie, butelce ze smoczkiem po 6. miesiącu życia w okresie rozszerzania diety) oraz wprowadzenie do codziennego jadłospisu np. przecieru ze śliwek. Jeśli te sposoby zawiodą, wskazane jest sięgnięcie po preparaty z aptecznej półki: czopki glicerynowe, a także probiotyki dla niemowląt.

Dieta na zaparcia - co jeść przy problemach z wypróżnianiem?

Tradycyjnie stosowanymi naturalnymi środkami na zaparcia są suszone śliwki, siemię lniane, a także jogurty pitne i kefir. Ich spożywanie (w ograniczonych ilościach!) poprawia perystaltykę jelit i ułatwia wydalenie mas kałowych.

Jeśli zaparcia są problemem nawracającym, należy przyjrzeć się swojej diecie i wyeliminować z niej produkty pszenne, wprowadzić więcej błonnika, czystej wody źródlanej średniomineralizowanej. Przy zaparciach wykluczone jest spożywanie produktów przetworzonych, które mogą nasilać dolegliwości. Dobrze jest za to sięgać po napary i herbatki z naturalnych ziół.

Syropy na zaparcia i wzdęcia w ciąży

W ciąży warto sięgać po naturalne środki na zaparcia. Jeśli jednak będą one zawodzić, wskazane jest zażywanie syropów działających w obrębie jelita grubego oraz stosowanie czopków glicerynowych (z umiarem!). Niektóre syropy na zaparcia można stosować dopiero od drugiego trymestru ciąży, dlatego udając się do apteki warto poinformować farmaceutę, na jakim etapie ciąży jesteśmy.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.