Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Witaminy i minerały

54,15zł
6,55zł
13,70zł

Kompleksy i zestawy witamin dla kobiet w ciąży i karmiących

Jadłospis kobiety ciężarnej powinien być zbilansowany, różnorodny i dostosowany do jej indywidualnych potrzeb. Jednak nie wszystkie witaminy i minerały w dawkach, które są wskazane dla przyszłych mam, są łatwoprzyswajalne. Co więcej, w niektórych przypadkach odpowiednie spożycie poszczególnych substancji wymagałoby jedzenia olbrzymiej ilości produktów spożywczych. Dlatego dobrze skomponowany zestaw witamin i minerałów dla kobiet w ciąży jest podstawowym produktem, w który powinna zaopatrzyć się każda spodziewająca się dziecka przyszła mama. Regularne zażywanie preparatów prenatalnych zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób u dziecka, zwiększa szanse na zdrową ciążę i poród, a także jest pierwszą ważną inwestycją w zdrowie dziecka.

Jak wybrać witaminy dla kobiet w ciąży i karmiących?

Aby wybrać odpowiedni preparat dla kobiet w ciąży i karmiących należy kierować się przede wszystkim ich składem. Powinien być standaryzowany i zawierać najwyższej jakości składniki podawane w polecanych przez towarzystwa ginekologiczne dawkach. Dobrym przykładem w tym wypadku są np. tłuszcze DHA. Wiele preparatów dla kobiet ciężarnych dostępnych na rynku farmaceutycznym zawiera co prawda kwasy DHA, ale w niskich dawkach. Jedynie kilka produktów dostarcza DHA w odpowiedniej ilości, jaką jest 600 mg na dzień. Należy także zwrócić uwagę na to, czy w wybranych przez nas witaminach znajduje się kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, witamina D, jod, magnez, witaminy z grupy B ze szczególnym uwzględnieniem witaminy B6 i B12, a także cynk i wapń. Pamiętajmy, że niekoniecznie im bogatszy skład preparatu, tym jest on lepszy. Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, najważniejsze jest, aby przyszła mama przyjmowała kwas foliowy, kwasy DHA, jod oraz witaminę D. Wszystkie pozostałe składniki w łatwy sposób można zrównoważyć i dostarczyć wraz z dietą.

Korzyści z przyjmowania witamin prenatalnych

Dobrze dobrane witaminy dla kobiet w ciąży znacząco obniżają ryzyko wystąpienia niektórych chorób zarówno u płodu, jak i matki. Warto pamiętać, że niedobory witaminowe i mineralne stosunkowo rzadko występują u nowonarodzonych dzieci, ponieważ pobierają one niezbędne do swojego rozwoju składniki z ciała matki. Jeśli zatem kobieta nie będzie dostarczać w diecie i razem z suplementami "nadwyżki" tych substancji, może to doprowadzić do poważnych niedoborów w jej organizmie, które w przyszłości objawią się np. rozwojem osteoporozy. Witaminy prenatalne zażywane regularnie chronią zatem nie tylko dziecko, ale także i matkę. Co więcej, korzystnie wpływają na jej samopoczucie, a po porodzie mogą przyspieszyć proces regeneracji organizmu i uchronić młodą mamę przed negatywnymi konsekwencjami połogu, jak np. wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zmiany skórne.

Witaminy, których kobiety w ciąży powinny unikać

Należy pamiętać, że nie wszystkie witaminy dla kobiet, które zażywane były przed ciążą, będą odpowiednie w trakcie jej trwania. Po pierwsze, lekarze przestrzegają przed zażywaniem preparatów z dużą zawartością żelaza - jego nadmiar może być niebezpieczny dla płodu, dlatego suplementacja żelazem powinna być zawsze konsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Po drugie, przyszłe mamy chorujące na niedoczynność tarczycy i regularnie oznaczające TSH powinny mieć świadomość, że biotyna - często znajdująca się w suplementach dla kobiet ciężarnych ze względu na swoje dobroczynne właściwości w kontekście włosów, paznokci i tkanek skóry - może zaburzać obraz diagnostyczny sztucznie podwyższając poziom TSH. Jeśli wybieramy jeden preparat witaminowy, wskazane jest zrezygnowanie z innych suplementów diety lub skonsultowanie z lekarzem, czy ich łączenie nie będzie powodować nasilania się działania poszczególnych substancji. Pamiętajmy, że witaminy i minerały również mogą być przedawkowane, co w skrajnych przypadkach bywa równie niebezpieczne, jak ich niedobory. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku czy suplementu powinniśmy zawsze sięgać po opinię lekarza i nie decydować się na stosowanie nawet teoretycznie bezpiecznych dla kobiet w ciąży leków i suplementów na własną rękę.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.