Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy

Zgaga

6,43zł
23,99zł
10,96zł
8,44zł
18,90zł
17,98zł
23,00zł
6,44zł

Pokarmy powodujące zgagę oraz sposoby jej łagodzenia

Osoby, które miewają problemy ze zgagą, koniecznie powinny unikać produktów ciężkostrawnych. Co to oznacza? Przede wszystkim, ze swojej diety powinny one wyeliminować potrawy tłuste, pikantne, zalane zawiesistymi sosami na bazie mąki i nabiału. Przy zgadze niewskazane jest również spożywanie napojów gazowanych, mocnej herbaty i kawy, czekolady i owoców cytrusowych. Wszystkie one mogą powodować wzmożone uczucie pieczenia oraz cofanie się treści żołądka do przełyku.

Jeśli już jednak dojdzie do pojawienia się zgagi, można sobie radzić stosując preparaty apteczne przeznaczone do łagodzenia objawów zgagi, a także sięgając po domowe sposoby. Spożywanie siemienia lnianego, napoju z rozpuszczonej w wodzie sody, szklanki nietłustego mleka czy świeżo wyciśniętego soku z marchewki powinno pomóc na pieczenie przełyku. Warto również zaopatrzyć się w imbir, który starty i dodawany do potraw nadaje im wyjątkowego, azjatyckiego smaku, ale również świetnie sprawdza się jako środek przeciwbólowy i łagodzący dolegliwości żołądkowe.

Sposoby na ciążowe mdłości - najlepsze porady

Mdłości w ciąży to temat, z którym spotyka się niemal każda przyszła mama na jednym z etapów spodziewania się dziecka. Warto pamiętać, że chociaż jest to nieprzyjemny objaw, to zupełnie naturalny i przeminie. Najwięcej kobiet raportuje nudności w pierwszym trymestrze ciąży, niektórym mdłości towarzyszą przez wszystkie trzy trymestry. Należy pamiętać, że preparaty na mdłości w podróży tradycyjnie stosowane aby uśmierzyć złe samopoczucie w trasie, nie mogą być stosowane przez ciężarne. Preparaty, które są bezpieczne dla przyszłych mam, bazują na kłączu imbiru, witaminie B6 (jej niedobór powoduje m.in. mdłości) i wyciągach roślinnych o właściwościach neutralizujących nudności.

Oprócz leków i preparatów z apteki, warto stosować na co dzień domowe sposoby. Przede wszystkim, unikać ekspozycji na silne zapachy - nawet te, które przed okresem ciąży były przez nas lubiane. Po drugie, ważne jest spożywanie częstych, niewielkich posiłków i przegryzanie zdrowych przekąsek tak, aby nie doprowadzić do pojawienia się uczucia głodu. "Ssanie" w żołądku może potęgować mdłości. Kobiety odczuwające mdłości w ciąży odczuwają ulgę pijąc dużą ilość ciepłej (nie gorącej!) wody. W razie pojawienia się ataku nudności należy się położyć, najlepiej na lewym boku i odpocząć - forsowanie się jest niewskazane. Dopuszczalny jest spacer, jeśli mamy możliwość przejść się po parku lub miejscu spokojnym i poodychać świeżym powietrzem. Niektóre kobiety doświadczają ulgi w atakach nudności poprzez wąchanie skórki od pomarańczy, olejku herbacianego lub naparu z imbiru. Wbrew obiegowej opinii, nudności u ciężarnych pojawiają się nie tylko z rana, ale niektórym kobietom towarzyszą w różnych porach doby - w tym w nocy. Jeśli będą one szczególnie uciążliwe, co więcej, będą prowadzić do faktycznych wymiotów i zagrażać odwodnieniem organizmu, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Preparaty i tabletki na refluks, wrzody żołądka i zgagę

W dobrze zaopatrzonej aptece znajdziemy wiele preparatów na refluks, wrzody żołądka i zgagę. Należy wiedzieć, że większości z nich nie można ze sobą łączyć, a stosowanie poszczególnych preparatów nie jest wskazane dla wszystkich osób. Ciężkie dolegliwości związane z refluksem, czyli cofaniem się treści żołądka do przełyku, należy konsultować z gastrologiem - mogą być objawem poważnej choroby, która wymaga zastosowania leków na receptę, a w skrajnym przypadku nawet interwencji chirurgicznej. Wrzody żołądka również powinny być pod kontrolą lekarza, który w odpowiednich odstępach czasu zleci stosowne badania, na podstawie których będzie śledzić postęp choroby i zmieniać stosownie zalecenia.

Preparaty i tabletki na dolegliwości żołądkowe dostępne w aptece są bezpieczne i mogą służyć jako doraźna pomoc przy nasileniu się objawów choroby. Część osób doświadcza silnych bólów żołądka w okresie jesiennym i wiosennym, co związane jest z nasiloną aktywnością bakterii helicobacter pylori. Do tej pory nie udało się ustalić, dlaczego akurat w tym czasie zwiększają się dolegliwości osób zarażonych tą bakterią, jednak sam fakt został wielokrotnie dowiedziony badaniami klinicznymi. Neutralizowanie kwasów żołądkowych jest możliwe przy zastosowaniu odpowiedniej diety, ale także bezpiecznych preparatów aptecznych bez recepty. Dostępne są one w postaci wygodnych do ssania pastylek, tabletek, gum do żucia - który z nich będzie dla nas najlepszy, najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Leki na mdłości w ciąży - tabletki i opaski akupresurowe

Na rynku farmaceutycznym i medycznym pojawia się coraz więcej propozycji kierowanych bezpośrednio do kobiet w ciąży doświadczających nudności. I tak przyszłe mamy mogą zakupić gumy na mdłości ciążowe, jak również skorzystać z opatentowanego wynalazku, jakim jest opaska akupresurowa. Jej stosowanie jest w pełni bezpieczne. Producenci zalecają założenie opaski na nadgarstek zaraz po przebudzeniu i noszenie jej tak długo, jak jest to konieczne. Skuteczność opasek akupresurowych wywierających nacisk na punkty kojarzone w tradycyjnej medycynie z doświadczaniem mdłości, została potwierdzona badaniami producenta. Opaski znajdują zastosowanie również przy mdłościach powodowanych migrenami, podróżowaniem, a także przy mdłościach będących skutkiem ubocznym chemioterapii. Mogą być używane wielokrotnie oraz nie są obarczone żadnymi skutkami ubocznymi. Jak widać, możliwości uśmierzania dolegliwości ciążowych jest aktualnie bardzo wiele - każda przyszła mama z pewnością znajdzie sposób, który przyniesie jej ulgę.

Poradnik

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.