Siedząca
praca, brak ruchu, otyłość, a także czynniki genetyczne, to najczęstsze
przyczyny żylaków. I jak widać, wcale nie jest o nie trudno, dlatego też coraz
więcej osób ma problemy z żyłami. Dostępne w aptekach leki na żylaki
pozwalają skutecznie wzmacniać struktury naczyń krwionośnych, czyniąc je
bardziej elastycznymi. Jednak walka z żylakami jest nieco bardziej
skomplikowana i obejmuje szeroki zakres działań oraz produktów, takich jak żele
na obrzęki i żylaki czy tabletki albo czopki wzmacniające ścianki naczyń
krwionośnych. Co zatem trzeba dokładnie zrobić, aby uniknąć żylaków i jak je
leczyć, gdy się pojawią?
Główną
przyczyną powstawania żylaków jest brak ruchu, czyli żył, który przekłada się
na problemy z odpływem zgromadzonej w nich krwi oraz duża przepuszczalność i słaba
elastyczność naczyń krwionośnych, przez co żyły robią się wybrzuszone.
Najczęściej na żylaki cierpią osoby posiadające pracę siedzącą albo otyłe, ale
zdarzają się one również sportowcom uprawiającym sporty siłowe. W czasie ciąży
również istnieje duże ryzyko wystąpienia żylaków. W kształtowaniu się żylaków
kończyn dolnych nie bez znaczenia jest również czynnik genetyczny,
ponieważ wykryto, że jeśli u obojga rodziców występowały żylaki, ryzyko ich
pojawienia się u potomka wynosi aż 90 procent. W takiej sytuacji warto stosować
profilaktycznie leki, które wzmocnią i uelastycznią ścianki naczyń
krwionośnych. Warto także uprawiać zrównoważoną aktywność fizyczną oraz unikać
zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji.
Co istotne żylaki kończyn dolnych to nie jedyne, z jakimi mamy do czynienia. Innymi rodzajami żylaków są hemoroidy, a także żylaki przełyku, żylaki powrózków nasiennych, żylaki pochwy i macicy oraz pęcherza moczowego. Leczenie zachowawcze żylaków oraz leki farmakologiczne na żylaki mogą zastopować zmiany w żyłach. Czasami jednak konieczne jest leczenie operacyjne żylaków polegające na zamknięciu światła rozszerzonego naczynia krwionośnego. W leczeniu farmakologicznym niewydolności krążenia żylnego i limfatycznego stosuje się zazwyczaj leki na bazie wyciągu z kasztanowca, diosminy, arniki oraz rutyny. Preparaty do walki z żylakami to żele i maści na żylaki, tabletki oraz czopki.
Znaleziono produktów: 26
Żylaki są chorobą, która powstaje na skutek nadciśnienia żylnego, wynikającego z uszkodzenia zastawek żylnych, niedrożności żył lub mechanicznego ucisku na żyły. Innymi słowy, żylaki powstają na skutek zastoju krwi, a także jej cofania się wewnątrz żyły. Krew, która powinna płynąć w stronę serca zaczyna zbierać się w naczyniach krwionośnych. Powoduje to poszerzanie się żył, które gołym okiem można obserwować w postaci charakterystycznych "pajączków" lub żylaków właśnie - widocznych, nierzadko wyczuwalnych pod palcami naczyń krwionośnych.
Maść na żylaki przynosi natychmiastową ulgę, gdy w czasie choroby nastąpi zaostrzenie, prowadzące do dyskomfortu, uczucia nacisku i spuchniętych nóg. Suplementy diety na żylaki najczęściej zawierają diosminę oraz wyciągi z roślin o właściwościach obniżających ciśnienie krwi w żyłach. Zarówno maści jak i tabletki doustne powinny być stosowane wyłącznie po uprzednim kontakcie z lekarzem prowadzącym.
Uczucie ciężkich nóg, zmęczenia i mrowienia w stopach to najczęstsze dolegliwości, na jakie skarżą się pacjenci z żylakami. Maści na żylaki posiadają w swoim składzie substancje o właściwościach chłodzących, kojących i przeciwbólowych. Wygodna do rozprowadzania forma żelu jest łatwa do stosowania w każdej sytuacji, a maści te są bardzo wydajne. Warto zapytać swojego lekarza o maść, którą jego zdaniem powinniśmy stosować w sytuacji zaostrzenia się dolegliwości.
W tym przypadku sprawdza się po raz kolejny maksyma: lepiej zapobiegać niż leczyć. Raz powstałe żylaki będą nam towarzyszyć do końca życia, chociaż w różnym nasileniu i postaci. Nie można w pełni zaleczyć żylaków, ale możliwe jest spowolnienie procesu chorobowego - na przykład poprzez stosowanie skutecznych środków farmakologicznych. Dobrym nawykiem, który skutecznie chroni nas przed powstaniem żylaków, jest dbanie o aktywność fizyczną, poruszanie stopami i nogami w trakcie jednostajnych czynności - siedzenia i stania. Ograniczenie spożywania alkoholu i rzucenie tytoniu również zmniejsza ryzyko zachorowania. Dieta bogata w błonnik i spożywanie dużej ilości płynów, w szczególności wody, rozrzedza krew i pozytywnie wpływa na metabolizm.
Przede wszystkim należy wykonać tzw. ultrasonografię dopplerowską. Badanie to pomaga określić flebologowi (specjaliście od żył), w jakim stanie są naczynia krwionośne, czy pojawiła się zakrzepica żył głębokich itp. Leczenie obejmuje korektę wagi pacjenta, odpowiednią dawkę ruchu, zmienienie diety na bogatą w błonnik, a także stosowanie leków. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu.
Kompresjoterapia czyli profilaktyka uciskowa, polecana jest wszystkim osobom, u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia żylaków - np. osób otyłych, genetycznie obciążonych, prowadzących siedzący tryb życia. Stosowanie rajstop przeciwżylakowych jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i nie powinniśmy się obawiać, że wywołamy w ten sposób u siebie niechciane dolegliwości.