Glukoza – szybkie uzupełnienie zapasów energii, które zawsze możesz mieć pod ręką

Glukoza to cukier prosty, stanowiący źródło energii dla komórek organizmu – jest ona potrzebna do tego, aby narządy mogły poprawnie funkcjonować. Zbyt wysokie, ale także zbyt niskie stężenie glukozy we krwi to zazwyczaj objaw choroby metabolicznej. Za regulowanie stężenia glukozy w organizmie odpowiada głównie insulina, czyli hormon trzustkowy. Stężenie glukozy jest większe po posiłku – trzustka reaguje wtedy wytwarzaniem i uwalnianiem insuliny. Hormon ten transportuje glukozę z krwiobiegu do tkanek i wówczas jej stężenie spada. 

Źródłem glukozy są na przykład warzywa oraz owoce, a także dwucukry i wielocukry. Warto też wiedzieć, że glukoza występuje naturalnie w organizmie człowieka – powstaje w procesie glukoneogenezy, który zachodzi w wątrobie i nerkach. Niski poziom glukozy we krwi powoduje hipoglikemię (niedocukrzenie), objawiającą się bólami głowy, nerwowością, drgawkami, a w rzadkich przypadkach – śpiączką. Hipoglikemia jest najczęstszym ostrym powikłaniem cukrzycy. 

U zdrowego człowieka stężenie glukozy we krwi jest regulowane przez insulinę oraz glukagon. W badaniach zdrowej osoby stwierdza się prawidłowy poziom cukru we krwi. Jeśli wymienione hormony nie działają prawidłowo, na ogół dochodzi do zaburzeń i chorób metabolicznych, takich jak stan przedcukrzycowy, cukrzyca typu 2 czy hipoglikemia. Badanie glukozy krwi wykonuje się zazwyczaj u osób, u których istnieje podejrzenie cukrzycy. Oznaczenie glukozy we krwi przeprowadza się także w celu monitorowania postępu zdiagnozowanej choroby. Jeśli wynik badania glukozy na czczo odbiega od normy, wykonuje się dodatkowe testy, takie jak krzywa cukrowa i insulinowa. 

Preparaty z glukozą stosowane są przez osoby z cukrzycą, hipoglikemią oraz w przypadku przedawkowania insuliny. Zastosowanie glukozy jest bardzo ważne u diabetyków – jest ona niezbędna w sytuacjach nagłego spadku poziomu cukru we krwi. Takie produkty mają szybkie działanie – podnoszą poziom cukru we krwi i dostarczają organizmowi energii. Stosuje się je także według innych wskazań lekarskich (np. w celu wykonania doustnego testu tolerancji glukozy oraz w stanach wyczerpania). Glukoza ma zastosowanie w różnych sytuacjach. Przydaje się w pracy, w szkole i podczas uprawiania sportu. 

Glukoza do picia – praktyczne źródło energii w płynnej formie

Glukoza, którą można kupić w aptekach, występuje w różnych postaciach, np. w płynieGlukoza do picia jest idealna na drogę, ponieważ jest już gotowa do bezpośredniego użytku, łatwa do otwarcia i wielokrotnego zamykania. Można wybrać glukozę do picia o orzeźwiającym owocowym smaku. Ta płynna alternatywa dla tabletek z glukozą działa natychmiastowo i pozwala jednocześnie uzupełnić płyny w organizmie. Glukoza płynna dla cukrzyków jest dobrze przyswajana i pomaga zapobiec hipoglikemii. Sprawdź, ile kosztuje glukoza - cena może być bardzo korzystna!

Glukoza w tabletkach – wygodna forma suplementacji

Dla wielu osób glukoza w tabletkach jest najwygodniejsza w użyciu. W przypadku stwierdzonej cukrzycy lub innej choroby związanej z nieprawidłowym metabolizmem glukozy, zawsze warto mieć pod ręką tabletki z glukozą. Szybko działającą glukozę w tabletkach dla cukrzyków przyjmuje się w przypadku wystąpienia objawów hipoglikemii lub niskiego poziomu cukru we krwi (zwykle poniżej 70 mg/dl). Dobrze będzie także zaopatrzyć się w proszek do sporządzania roztworu doustnego. 

Glukoza w żelu – praktyczna forma dla osób potrzebujących szybkiego zastrzyku energii

Płynna glukoza w żelu to także opcja, którą należy rozważyć, gdy szuka się najlepszych preparatów pozwalających uniknąć hipoglikemii. Płynna glukoza w postaci żelu jest łatwa w dawkowaniu i szybko przyswajalna przez organizm. Wygodne opakowanie umożliwia przyjęcie glukozy w żelu w każdym momencie. Osoby zagrożone hipoglikemią mogą sięgać po ten produkt w chwili gwałtownego spadku cukru we krwi. Sprawdź, jak żyć z cukrzycą w XXI wieku!

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem