Gruszki do nosa służą do udrażniania dróg oddechowy u dzieci i dorosłych. Ich zadaniem jest usuwanie wydzieliny z nosa lub ucha. Z kolei wlewniki gumowe przeznaczone są do wykonywania irygacji lub lewatywy. Choć różnią się znacząco rozmiarem, to wiele osób je po prostu ze sobą myli.


Gruszki z kanką i gumowe gruszki z miękkim końcem - do czego służą?

Gruszki z kanką do lewatywy wspomagają działanie układu pokarmowego. Są niezastąpione przy zaparciach, skurczach jelit, przewlekłych bólach brzucha czy trudnościach z wypróżnianiem. Kanki to po prostu plastikowe rurki dołączone do gumowych gruszek. Można je w dowolnym momencie zdjąć, umyć lub wymienić na większą czy mniejszą. Kanki mają bowiem różne rozmiary, a pośród nich każdy ma inne przeznaczenie. Na przykład kanka nr 7 (Sanity gruszka nr 7) służy do lewatywy odbytniczej dla dzieci w wieku 1-3 lata. Z kolei kanka nr 11 (Sanity gruszka XL nr 11) przeznaczona jest dla dorosłych.

Na rynku dostępne są również gruszki z kanką do irygacji pochwy. Są to tzw. irygatory intymne, które wprowadza się do pochwy, by wypłukać jej wnętrze. Taki zabieg pomocny jest szczególnie w leczeniu stanów zapalnych pochwy, szyjki macicy lub sromu.

Natomiast gruszki z miękkim końcem służą do odessania wydzieliny z nosa, utrudniającej oddychanie czy do usuwania nadmiaru woskowiny z ucha. Gruszki z miękkim końcem również mają różne rozmiary. Gruszka nr 2 dedykowana jest dla niemowląt do 6 miesiąca życia. Ta w rozmiarze 7 dla dzieci do 12 miesiąca, zaś 9 i 11 (KEJ Gruszka z miękkim końcem nr 11) polecane są starszym dzieciom i osobom dorosłym. Miękkie gruszki są niezastąpione podczas przeziębienie czy grypy.

W ofercie Wapteka.pl znajdziesz gruszki silikonowe dla dzieci oraz gruszki w wymiennymi końcówkami. Zobacz więcej naszych ciekawych propozycji w kategorii akcesoria, gdzie znajdziesz smoczki, butelki oraz inne elementy niemowlęcego ekwipunku.

Jak odpowiednio stosować gruszkę z kanką?

Gruszka z kanką jest niezwykle prosta w użyciu. Po wyciągnięciu jej z opakowania i upewnieniu się, że nie jest uszkodzona, wystarczy przymocować kankę do gumowej gruszki, a następnie napełnić ją środkiem leczniczym, ziołowym lub zwykłą wodą. Kolejnym krokiem jest ostrożne wprowadzenie końcówki kanki do pochwy lub odbytu. Przy aplikacji kanki możemy zastosować lubrykant ułatwiający jej wprowadzenie.

Wykonując lewatywę musimy pamiętać, że po wprowadzeniu płynu do odbytu, należy zacisnąć pośladki, wyciągnąć kankę i odczekać chwilę, by zalegająca treść pokarmowa rozpuściła się. Z kolei przy irygacji pochwy najważniejsze jest, by zabieg wykonywać w pełnym rozluźnieniu. Nie ma natomiast znaczenia, czy przeprowadzamy go w pozycji stojącej, siedzącej czy leżącej. Przy łagodnych infekcjach pochwy zaleca się wykonywanie irygacji pochwy 1-2 razy dziennie.


Wlewki gumowe doodbytnicze do zaparć – zestawy do lewatywy

Wlewki doodbytnicze to zwykle gumowe gruszki w zestawie z roztworem, którego celem jest oczyszczenie jelita grubego ze złogów pokarmowych. Wlewka ma zapobiegać wchłanianiu wody w jelicie grubym, co zmiękcza masę kałową i ułatwia wypróżnianie. Zwykle w jej skład wchodzą disodu fosforan dwunastowodny, sól sodowa oraz woda oczyszczona. Taka wlewka jest zupełnie bezpieczna dla organizmu i często stosowana jako środek wspomagający leczenie zaparć. Dostaniesz ją w naszej aptece. Wypróbuj np. Proctanal Enema wlewka doodbytnicza. To produkt jednorazowego użytku, który z powodzeniem możesz stosować u dorosłych i młodzieży powyżej 12 roku życia.


Jak wybrać odpowiednie wlewniki do lewatywy oraz gruszki z kanką

Wybierając wlewniki do lewatywy lub gruszki z kanką, musimy się kierować jedną najważniejszą zasadą. Mianowicie wybierać sprzęt dostosowany do naszych potrzeb. Kanka nie powinna być ani za mała, ani za duża, by nie uszkodzić jelita. Ponadto gruszki medyczne powinny mieć nagwintowaną szyjkę, która ułatwia założenie kanki. Najlepsza będzie taka wykonana z bezpiecznego materiału, niepowodującego uczuleń czy podrażnień. Taki sprzęt medyczny watro kupować zawsze w aptece, by mieć pewność co do jego pochodzenia.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem