Bóle korzonków - uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu

Bóle korzonków - uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu - zdjęcie

Dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Ich pojawienie wiąże się z odczuwaniem ogromnego dyskomfortu, jednak istnieje wiele leków, które mogą skutecznie łagodzić objawy. Jednym ze schorzeń związanych z odczuwaniem ogromnych dolegliwości bólowych jest zapalenie korzonków. Jest ono najczęściej wynikiem wielu chorób kręgosłupa, a także jego nadmiernym przeciążeniem.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • gdzie są korzonki, 
  • jakie są rodzaje rwy kulszowej, 
  • jakie są przyczyny i objawy zapalenia korzonków,
  • jak objawia się zapalenie korzonków szyjnych,
  • jak wygląda leczenie, 
  • ile trwa zapalenie korzonków i jak mu skutecznie zapobiegać. 

Zobacz również: Rwa kulszowa - rozpoznanie, leczenie i przyczyny.

Zapalenie korzonków nerwowych - najważniejsze kwestie leczenia i postępowania

Zapalenie korzonków nerwowych związane jest z wystąpieniem charakterystycznych dolegliwości bólowych. Zdarza się, że są one tak silne, iż utrudniają normalne funkcjonowanie. Konieczne jest wtedy stosowanie leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie, które są nadmiernie spięte w czasie trwania stanu zapalnego korzonków. Możliwe jest również łagodzenie dolegliwości poprzez rozgrzewanie. Wskazana jest też rehabilitacja, masaże i aktywność fizyczna. Czasami może okazać się konieczna operacja, jednak dotyczy to jedynie około 2-10% pacjentów. Wykonywana jest ona w sytuacji znacznego ograniczenia sprawności i długotrwałych objawów.

Bardzo ważne jest, aby osoby cierpiące na zapalenie korzonków skonsultowały swoje dolegliwości z lekarzem. 

Gdzie są korzonki?

Korzenie nerwowe to struktury nerwowe, które odchodzą od rdzenia kręgowego pod postacią splotów. Korzonki nerwu kulszowego rozpoczynają się już od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa (obszary L5, S1, S2, S3 i L4) przechodząc przez dolny brzeg gruszkowatego mięśnia oraz pośladkowego, uda i podudzia, dół podkolanowy, aż w kierunku stóp. 

Zapalenie korzonków - trzy rodzaje rwy kulszowej

Zapalenie korzonków nerwowych to stan, w których diagnozuje się siny ból kręgosłupa i bóle promieniujące wzdłuż ręki i nogi. Oficjalna nazwa dla zapalenia korzonków nerwowych to rwa. Istnieją trzy rodzaje rwy:

  • rwa kulszowa - ból, który promieniuje do nogi i jest wynikiem ucisku i zapalenia korzonków lędźwiowych dolnych;
  • rwa udowa - ból, który promieniuje do nogi i wynika z ucisku i zapalenia korzonków lędźwiowych dolnych;
  • rwa barkowa - ból, który promieniuje do ręki i wynika z ucisku oraz zapalenia korzonków szyjnych. 

Ból korzonków - przyczyny

Ból korzonków najczęściej jest wynikiem ucisku nerwu rdzeniowego na nerw kulszowy, który prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Przyczyną dolegliwości bólowych może być rwa kulszowa, a także różnorodne schorzenia kręgosłupa, jak: dyskopatia, skolioza i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, które są często wynikiem siedzącego trybu życia czy braku aktywności fizycznej. Ból może być spowodowany także przeciążeniem kręgosłupa przez aktywność fizyczną, męczące ćwiczenia na siłowni czy pracę fizyczną. Często wynika również z gwałtownego ruchu. Czasami ból korzonków może zdarzyć się również w przebiegu chorób takich jak:

  • chorób kości, 
  • chorób zapalnych stawów,
  • półpaśca, 
  • cukrzycy, 
  • infekcji bakteryjnych,
  • infekcji wirusowych,
  • przewlekłego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
  • nowotworów z przerzutami do kręgosłupa.

Zapalenie korzonków - objawy

Zapalenie korzonków wielu osobom kojarzy się z bólem. Można zastanawiać się, czy to nerki, czy korzonki, jednak podczas zapalenia ból jest najczęściej jednostronny. Pojawia się na różnych wysokościach w zależności od rodzaju zapalenia korzonków. Jest to ból promieniujący w kierunku pośladków lub barku. Dolegliwości są tak silne, że często utrudniają codzienne wykonywanie czynności. Dodatkowo może pojawić się osłabienie, mrowienie, przykurcze mięśnie, a także drętwienie nóg i rąk. Co istotne, w przebiegu zapalenia korzonków mogą pojawić się również objawy typowe dla infekcji. To bóle mięśni, głowy, kaszel oraz gorączka. 

Zapalenie korzonków szyjnych - objawy

Kiedy pojawia się zapalenie korzonków szyjnych, mogą pojawić się objawy takie jak:

  • paraliżujący ból szyi,
  • sztywność karku.

Najczęściej dolegliwości te nasilają się w czasie ruchu głową, podczas przekręcania szyi i odchylania głowy do tyłu. Co istotne, podnoszenie ręki w górę przynosi chwilową ulgę. 

Leczenie zapalenia korzonków

Podstawową metodą leczenia zapalenia korzonków jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, gdyż ból może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Dodatkowo w celu odciążenia kręgosłupa, zalecane jest, aby osoba chora przez kilka dni dużo przebywała w pozycji leżącej. Na zapalenie korzonków przyjmuje się także leki rozluźniające mięśnie, gdyż są one nadmiernie spięte. Bardzo dobre efekty przynoszą masaże, krioterapia, nagrzewanie lampą, laseroterapia i fizykoterapia, a także aktywność fizyczna. 

W aptekach dostępne są również tabletki na zapalenie korzonków bez recepty. Pozytywnie wpływają na mięśnie i stawy, łagodząc w ten sposób nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo świetne rezultaty dają maści i żele z żywokostem lekarskim. Łagodzą napięcie mięśni oraz regenerują je i łagodzą odczuwany ból. 

Zwyrodnienie kręgosłupa przez przewiane i przeziębione korzonki

Zwyrodnienie kręgosłupa jest częstą przyczyną problemów z korzonkami. Natomiast nie ma badań na temat zwyrodnienia kręgosłupa spowodowanego przewianiem czy przeziębionymi korzonkami. 

Korzonki – jak długo bolą?

Wiele osób zastanawia się, ile trzymają korzonki. Otóż każdy przypadek jest inny, jednak atak i ból powinny ustępować po zastosowaniu tabletek przeciwbólowych. Jeśli ból w ciągu kilku dni, zamiast stopniowo ustępować, nasila się, wskazane jest wezwanie pogotowia. Najczęściej objawy ustępują samoistnie po około 4-6 tygodniach. 

Ból korzonków - jak mu zapobiegać?

Zapalenie korzonków wykazuje tendencję do nawracania, dlatego wskazane jest, aby odpowiednio im zapobiegać. Konieczne jest:

  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • korekcja wad postawy,
  • wzmacnianie mięśni kręgosłupa i brzucha poprzez aktywność fizyczną,
  • unikanie pozycji obciążających kręgosłup. 

Dzięki temu można uniknąć kolejnych napadów i konieczności leczenia dolegliwości. 

Czy korzonki można wygrzewać?

W przypadku bólu korzonków nagrzewanie przynosi wymierne efekty w postaci łagodzenia objawów. Warto jednak najpierw skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Nagrzewanie można przeprowadzać za pomocą termoforu, poduszki elektrycznej lub pasa rozgrzewającego. Dobrze jest wtedy znajdować się w pozycji leżącej, która znacznie odciąża kręgosłup. 

Zastrzyki, maści czy tabletki na korzonki?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaki sposób leczenia korzonków będzie najlepszy. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów i organizmu osoby chorej. Istnieją maści, tabletki na korzonki i zastrzyki, które skutecznie mogą łagodzić objawy. Jakie zastrzyki na korzonki? Dostępne jedynie na receptę domięśniowe zastrzyki, które pozwalają na łagodzenie objawów. Stosuje się również tabletki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, a także maści rozgrzewające i przeciwbólowe. Czasami konieczne może okazać się wypróbowanie kilku preparatów, które złagodzą dolegliwości, gdyż każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na daną substancję czynną. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Układ oddechowy

Krztusiec (koklusz) – jakie są objawy i jak leczyć?
Krztusiec jest ostrą w przebiegu chorobą zakaźną układu oddechowego wywoływaną przez bakterie. Głównym objawem klinicznym są nawracające napady silnego kaszlu, które prowadzą do utrudnienia oddychania.Czym jest krztusiec (koklusz)?Krztus...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Zdrowy tryb życia

Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...

Układ pokarmowy

Botulizm: objawy i przebieg zatrucia jadem kiełbasianym
Botulizm to poważna choroba porażeniowa wywołana przez neurotoksynę, zwaną jadem kiełbasianym oraz toksyną botulinową, produkowaną w czasie wzrostu bakterii Clostridium botulinum. Do zatrucia dochodzi przeważnie wskutek spożycia źle zakonserwowanej żyw...

Łysienie androgenowe – objawy i przyczyny. Jak zahamować wypadanie włosów?
Gęste, mocne i zdrowe włosy to marzenie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wygląd i stan włosów to nie tylko aspekt estetyczny, ale również, a może i przede wszystkim zdrowotny. Zła kondycja kosmyków może świadcz...

Serce i układ krążenia

15 najczęstszych chorób układu krążenia: diagnostyka i leczenie
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Szybka diagnostyka, podejmowanie leczenia i działań profilaktycznych mogą ochronić pacjentów przed rozwojem najpoważniejszych dolegliwości i powikłań....

Dieta i odchudzanie

Choroby metaboliczne: rodzaje, objawy i leczenie. Czy można im zapobiec?
Choroby metaboliczne obejmują szeroki zakres dolegliwości spowodowanych zaburzeniami przemian biochemicznych w organizmie. W ostatnich kilkudziesięciu latach ich częstotliwość znacznie wzrosła....

Układ nerwowy

Choroby neurodegeneracyjne - jak nie przeoczyć pierwszych objawów?
Choroby neurodegeneracyjne są związane z postępującą degeneracją neuronów w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Termin ten dotyczy wielu rodzajów schorzeń, które różnią się między sobą pod względem objawów....

Dieta i odchudzanie

Dieta FMD – na czym polega dieta imitująca post, która odmładza organizm?
Dieta FMD (Fasting Mimicking Diet – dieta imitująca post) została opracowana przez profesora Valtera Longo. To stosunkowo nowe podejście do tematu postu okresowego, którego celem jest odmłodzenie organizmu przy jednoczesnym zmniejszeniu ry...

Dieta i odchudzanie

Dzika róża – naturalne źródło witamin. Właściwości lecznicze i zastosowanie
Dzika róża od wieków wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej. Szczególną popularnością cieszyła się w Grecji i Rzymie. Współcześnie cenimy ją za wysoką zawartość kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Berberys – właściwości zdrowotne i zastosowanie roślinnego antybiotyku
Naturalne metody leczenia i wzmacniania organizmu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób dbających o zdrowie. Ciekawym uzupełnieniem codziennej diety może okazać się berberys. Bogaty skład fitochemiczny sprawia, że roślina wyr&...

Dieta i odchudzanie

Astaksantyna – królowa antyoksydantów, która działa jak eliksir młodości
Astaksantyna jest wyjątkowo silnym antyoksydantem. Skutecznie zwiększa odporność organizmu na promieniowanie słoneczne oraz zapobiega fotostarzeniu się skóry. ...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem