Bóle korzonków - uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu

baner

Bóle korzonków - uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu

Dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Ich pojawienie wiąże się z odczuwaniem ogromnego dyskomfortu, jednak istnieje wiele leków, które mogą skutecznie łagodzić objawy. Jednym ze schorzeń związanych z odczuwa

Dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Ich pojawienie wiąże się z odczuwaniem ogromnego dyskomfortu, jednak istnieje wiele leków, które mogą skutecznie łagodzić objawy. Jednym ze schorzeń związanych z odczuwaniem ogromnych dolegliwości bólowych jest zapalenie korzonków. Jest ono najczęściej wynikiem wielu chorób kręgosłupa, a także jego nadmiernym przeciążeniem.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • gdzie są korzonki, 
 • jakie są rodzaje rwy kulszowej, 
 • jakie są przyczyny i objawy zapalenia korzonków,
 • jak objawia się zapalenie korzonków szyjnych,
 • jak wygląda leczenie, 
 • ile trwa zapalenie korzonków i jak mu skutecznie zapobiegać. 

Zobacz również: Rwa kulszowa - rozpoznanie, leczenie i przyczyny.

Zapalenie korzonków nerwowych - najważniejsze kwestie leczenia i postępowania

Zapalenie korzonków nerwowych związane jest z wystąpieniem charakterystycznych dolegliwości bólowych. Zdarza się, że są one tak silne, iż utrudniają normalne funkcjonowanie. Konieczne jest wtedy stosowanie leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie, które są nadmiernie spięte w czasie trwania stanu zapalnego korzonków. Możliwe jest również łagodzenie dolegliwości poprzez rozgrzewanie. Wskazana jest też rehabilitacja, masaże i aktywność fizyczna. Czasami może okazać się konieczna operacja, jednak dotyczy to jedynie około 2-10% pacjentów. Wykonywana jest ona w sytuacji znacznego ograniczenia sprawności i długotrwałych objawów.

Bardzo ważne jest, aby osoby cierpiące na zapalenie korzonków skonsultowały swoje dolegliwości z lekarzem. 

Gdzie są korzonki?

Korzenie nerwowe to struktury nerwowe, które odchodzą od rdzenia kręgowego pod postacią splotów. Korzonki nerwu kulszowego rozpoczynają się już od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa (obszary L5, S1, S2, S3 i L4) przechodząc przez dolny brzeg gruszkowatego mięśnia oraz pośladkowego, uda i podudzia, dół podkolanowy, aż w kierunku stóp. 

Zapalenie korzonków - trzy rodzaje rwy kulszowej

Zapalenie korzonków nerwowych to stan, w których diagnozuje się siny ból kręgosłupa i bóle promieniujące wzdłuż ręki i nogi. Oficjalna nazwa dla zapalenia korzonków nerwowych to rwa. Istnieją trzy rodzaje rwy:

 • rwa kulszowa - ból, który promieniuje do nogi i jest wynikiem ucisku i zapalenia korzonków lędźwiowych dolnych;
 • rwa udowa - ból, który promieniuje do nogi i wynika z ucisku i zapalenia korzonków lędźwiowych dolnych;
 • rwa barkowa - ból, który promieniuje do ręki i wynika z ucisku oraz zapalenia korzonków szyjnych. 

Ból korzonków - przyczyny

Ból korzonków najczęściej jest wynikiem ucisku nerwu rdzeniowego na nerw kulszowy, który prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Przyczyną dolegliwości bólowych może być rwa kulszowa, a także różnorodne schorzenia kręgosłupa, jak: dyskopatia, skolioza i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, które są często wynikiem siedzącego trybu życia czy braku aktywności fizycznej. Ból może być spowodowany także przeciążeniem kręgosłupa przez aktywność fizyczną, męczące ćwiczenia na siłowni czy pracę fizyczną. Często wynika również z gwałtownego ruchu. Czasami ból korzonków może zdarzyć się również w przebiegu chorób takich jak:

 • chorób kości, 
 • chorób zapalnych stawów,
 • półpaśca, 
 • cukrzycy, 
 • infekcji bakteryjnych,
 • infekcji wirusowych,
 • przewlekłego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
 • nowotworów z przerzutami do kręgosłupa.

Zapalenie korzonków - objawy

Zapalenie korzonków wielu osobom kojarzy się z bólem. Można zastanawiać się, czy to nerki, czy korzonki, jednak podczas zapalenia ból jest najczęściej jednostronny. Pojawia się na różnych wysokościach w zależności od rodzaju zapalenia korzonków. Jest to ból promieniujący w kierunku pośladków lub barku. Dolegliwości są tak silne, że często utrudniają codzienne wykonywanie czynności. Dodatkowo może pojawić się osłabienie, mrowienie, przykurcze mięśnie, a także drętwienie nóg i rąk. Co istotne, w przebiegu zapalenia korzonków mogą pojawić się również objawy typowe dla infekcji. To bóle mięśni, głowy, kaszel oraz gorączka. 

Zapalenie korzonków szyjnych - objawy

Kiedy pojawia się zapalenie korzonków szyjnych, mogą pojawić się objawy takie jak:

 • paraliżujący ból szyi,
 • sztywność karku.

Najczęściej dolegliwości te nasilają się w czasie ruchu głową, podczas przekręcania szyi i odchylania głowy do tyłu. Co istotne, podnoszenie ręki w górę przynosi chwilową ulgę. 

Leczenie zapalenia korzonków

Podstawową metodą leczenia zapalenia korzonków jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, gdyż ból może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Dodatkowo w celu odciążenia kręgosłupa, zalecane jest, aby osoba chora przez kilka dni dużo przebywała w pozycji leżącej. Na zapalenie korzonków przyjmuje się także leki rozluźniające mięśnie, gdyż są one nadmiernie spięte. Bardzo dobre efekty przynoszą masaże, krioterapia, nagrzewanie lampą, laseroterapia i fizykoterapia, a także aktywność fizyczna. 

W aptekach dostępne są również tabletki na zapalenie korzonków bez recepty. Pozytywnie wpływają na mięśnie i stawy, łagodząc w ten sposób nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo świetne rezultaty dają maści i żele z żywokostem lekarskim. Łagodzą napięcie mięśni oraz regenerują je i łagodzą odczuwany ból. 

Zwyrodnienie kręgosłupa przez przewiane i przeziębione korzonki

Zwyrodnienie kręgosłupa jest częstą przyczyną problemów z korzonkami. Natomiast nie ma badań na temat zwyrodnienia kręgosłupa spowodowanego przewianiem czy przeziębionymi korzonkami. 

Korzonki – jak długo bolą?

Wiele osób zastanawia się, ile trzymają korzonki. Otóż każdy przypadek jest inny, jednak atak i ból powinny ustępować po zastosowaniu tabletek przeciwbólowych. Jeśli ból w ciągu kilku dni, zamiast stopniowo ustępować, nasila się, wskazane jest wezwanie pogotowia. Najczęściej objawy ustępują samoistnie po około 4-6 tygodniach. 

Ból korzonków - jak mu zapobiegać?

Zapalenie korzonków wykazuje tendencję do nawracania, dlatego wskazane jest, aby odpowiednio im zapobiegać. Konieczne jest:

 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
 • korekcja wad postawy,
 • wzmacnianie mięśni kręgosłupa i brzucha poprzez aktywność fizyczną,
 • unikanie pozycji obciążających kręgosłup. 

Dzięki temu można uniknąć kolejnych napadów i konieczności leczenia dolegliwości. 

Czy korzonki można wygrzewać?

W przypadku bólu korzonków nagrzewanie przynosi wymierne efekty w postaci łagodzenia objawów. Warto jednak najpierw skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Nagrzewanie można przeprowadzać za pomocą termoforu, poduszki elektrycznej lub pasa rozgrzewającego. Dobrze jest wtedy znajdować się w pozycji leżącej, która znacznie odciąża kręgosłup. 

Zastrzyki, maści czy tabletki na korzonki?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaki sposób leczenia korzonków będzie najlepszy. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów i organizmu osoby chorej. Istnieją maści, tabletki na korzonki i zastrzyki, które skutecznie mogą łagodzić objawy. Jakie zastrzyki na korzonki? Dostępne jedynie na receptę domięśniowe zastrzyki, które pozwalają na łagodzenie objawów. Stosuje się również tabletki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, a także maści rozgrzewające i przeciwbólowe. Czasami konieczne może okazać się wypróbowanie kilku preparatów, które złagodzą dolegliwości, gdyż każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na daną substancję czynną. 

autor

Małgorzata Sz.

Od 8 lat pracuję zawodowo jako technik farmacji w aptece. Pasjonuję się zdrowym odżywianiem dlatego ukończyłam studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego i uzyskałam tytuł licencjata dietetyki. Dodatkowo chcąc poszerzać wiedzę i pomagać innym piszę teksty z zakresu farmacji. Lubię słuchać muzyki, czytać książki, podróżować i eksperymentować w kuchni.

Informacje dla pacjenta

Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion roznoszo...

Sport i fitness

Nocne skurcze nóg, łydek i stóp - przyczyny, zapobieganie i leczenie bolesnych skurczów mięśni nóg
Może być to efekt znacznego wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach skurcze oznaczają pierwsze objawy poważnych chorób - sprawdź jakich....

Zdrowy tryb życia

Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Ludzie od wieków stosują różne diety odchudzające. Najczęściej ma to miejsce, kiedy zbliża się wiosna i lżejsze ubranie odsłania krągłe kształty ciała. Nie zawsze jednak diety stosuje się w celach estetycznych. Przy niektórych schorz...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia norma...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Sport i fitness

Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną rozmową, imprezą czy spotkaniem. W dodatku mogą po...

Mięśnie i kości

Zespół cieśni nadgarstka - objawy i leczenie. Jak pozbyć się bólu ćwiczeniami w domu?

Zespół cieśni nadgarstka to choroba cywilizacyjna, która najczęściej jest wynikiem wykonywania określonych zawodów, w których wymaga się powtarzalnych ruchów dłoni. Zdarza się jednak, że choroba ta ma inne przycz...

Układ rozrodczy i moczowy

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi – badania i normy. O czym świadczy podwyższony kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian metabolicznych zasad purynowych. U zdrowego człowieka jest wydalany głównie z moczem, a w mniejszym stopniu rozkładany w jelitach. Przyjmuje się, że pewna jego ilość we krwi jest dopuszczalna i wynosi około 3-7 mg/dl.

Serce i układ krążenia

Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?
Obrzęki nóg – jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić?Obrzęki nóg to uciążliwa dolegliwość, z którą borykają się pacjenci bez względu na ich wiek. Jest wiele różnych czynników, które mogą wpłynąć na pojawienie się ...

Słuch i szumy uszne

Ból i zapalenie ucha środkowego u dziecka - jak rodzic powinien poradzić sobie z problemem?
Jedną z najczęstszych przyczyn występowania zapalenia ucha środkowego u dziecka są bakterie, w tym między innymi Moraxella catarrhalis oraz Streptococcus pneumoniae. Jeśli organizm dziecka ma dobrą odporność, ryzyko zachorowania maleje....

Informacje dla pacjenta

Ginekomastia – przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn – przyczyny i leczenie
Jak rozpoznać to schorzenie? Dobrą wiadomość stanowi fakt, że identyfikacja ginekomastii nie powinna stanowić większego problemu — symptomy tej dolegliwości są dość charakterystyczne....

Alergia

Uczulenie na słońce - jak złagodzić wysypkę od słońca na skórze wrażliwej?
Alergia na słońce zwana jest również polimorficzną erupcją świetlną i choć lekarze nie znają dokładnej przyczyny jej występowania, istnieją sposoby, aby łagodzić nieprzyjemne dolegliwości....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Naturalne syropy na odporność, infekcje i przy przeziębieniu – wszystkie z nich możesz zrobić w domu!
Naturalne syropy na odporność mają wiele zalet. Są bardzo skuteczne i nietrudno przygotować je samodzielnie - taki syrop warto stosować profilaktycznie....

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby zakaźne u dzieci. Świnka: pierwsze objawy, przebieg i leczenie
Bardzo często zdarzającą się chorobą zakaźną, która najczęściej dotyka dzieci jest świnka. Choroba ta to całe spectrum specyficznych objawów, które mogą być wyjątkowo dotkliwe dla maluchów....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Rak - choroba genów, ale też odporności. Jak wzmocnić organizm, by nie zachorować na nowotwór?
Badania wykazały, że rak a układ odpornościowy to nie tak odległe pojęcia. Im zdrowszy i silniejszy organizm, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworu, a także łatwiejsza walka z chorobą....

Dlaczego my?

why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.