Bóle korzonków - uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu

Bóle korzonków - uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu - zdjęcie

Dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Ich pojawienie wiąże się z odczuwaniem ogromnego dyskomfortu, jednak istnieje wiele leków, które mogą skutecznie łagodzić objawy. Jednym ze schorzeń związanych z odczuwaniem ogromnych dolegliwości bólowych jest zapalenie korzonków. Jest ono najczęściej wynikiem wielu chorób kręgosłupa, a także jego nadmiernym przeciążeniem.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • gdzie są korzonki, 
 • jakie są rodzaje rwy kulszowej, 
 • jakie są przyczyny i objawy zapalenia korzonków,
 • jak objawia się zapalenie korzonków szyjnych,
 • jak wygląda leczenie, 
 • ile trwa zapalenie korzonków i jak mu skutecznie zapobiegać. 

Zobacz również: Rwa kulszowa - rozpoznanie, leczenie i przyczyny.

Zapalenie korzonków nerwowych - najważniejsze kwestie leczenia i postępowania

Zapalenie korzonków nerwowych związane jest z wystąpieniem charakterystycznych dolegliwości bólowych. Zdarza się, że są one tak silne, iż utrudniają normalne funkcjonowanie. Konieczne jest wtedy stosowanie leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie, które są nadmiernie spięte w czasie trwania stanu zapalnego korzonków. Możliwe jest również łagodzenie dolegliwości poprzez rozgrzewanie. Wskazana jest też rehabilitacja, masaże i aktywność fizyczna. Czasami może okazać się konieczna operacja, jednak dotyczy to jedynie około 2-10% pacjentów. Wykonywana jest ona w sytuacji znacznego ograniczenia sprawności i długotrwałych objawów.

Bardzo ważne jest, aby osoby cierpiące na zapalenie korzonków skonsultowały swoje dolegliwości z lekarzem. 

Gdzie są korzonki?

Korzenie nerwowe to struktury nerwowe, które odchodzą od rdzenia kręgowego pod postacią splotów. Korzonki nerwu kulszowego rozpoczynają się już od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa (obszary L5, S1, S2, S3 i L4) przechodząc przez dolny brzeg gruszkowatego mięśnia oraz pośladkowego, uda i podudzia, dół podkolanowy, aż w kierunku stóp. 

Zapalenie korzonków - trzy rodzaje rwy kulszowej

Zapalenie korzonków nerwowych to stan, w których diagnozuje się siny ból kręgosłupa i bóle promieniujące wzdłuż ręki i nogi. Oficjalna nazwa dla zapalenia korzonków nerwowych to rwa. Istnieją trzy rodzaje rwy:

 • rwa kulszowa - ból, który promieniuje do nogi i jest wynikiem ucisku i zapalenia korzonków lędźwiowych dolnych;
 • rwa udowa - ból, który promieniuje do nogi i wynika z ucisku i zapalenia korzonków lędźwiowych dolnych;
 • rwa barkowa - ból, który promieniuje do ręki i wynika z ucisku oraz zapalenia korzonków szyjnych. 

Ból korzonków - przyczyny

Ból korzonków najczęściej jest wynikiem ucisku nerwu rdzeniowego na nerw kulszowy, który prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Przyczyną dolegliwości bólowych może być rwa kulszowa, a także różnorodne schorzenia kręgosłupa, jak: dyskopatia, skolioza i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, które są często wynikiem siedzącego trybu życia czy braku aktywności fizycznej. Ból może być spowodowany także przeciążeniem kręgosłupa przez aktywność fizyczną, męczące ćwiczenia na siłowni czy pracę fizyczną. Często wynika również z gwałtownego ruchu. Czasami ból korzonków może zdarzyć się również w przebiegu chorób takich jak:

 • chorób kości, 
 • chorób zapalnych stawów,
 • półpaśca, 
 • cukrzycy, 
 • infekcji bakteryjnych,
 • infekcji wirusowych,
 • przewlekłego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
 • nowotworów z przerzutami do kręgosłupa.

Zapalenie korzonków - objawy

Zapalenie korzonków wielu osobom kojarzy się z bólem. Można zastanawiać się, czy to nerki, czy korzonki, jednak podczas zapalenia ból jest najczęściej jednostronny. Pojawia się na różnych wysokościach w zależności od rodzaju zapalenia korzonków. Jest to ból promieniujący w kierunku pośladków lub barku. Dolegliwości są tak silne, że często utrudniają codzienne wykonywanie czynności. Dodatkowo może pojawić się osłabienie, mrowienie, przykurcze mięśnie, a także drętwienie nóg i rąk. Co istotne, w przebiegu zapalenia korzonków mogą pojawić się również objawy typowe dla infekcji. To bóle mięśni, głowy, kaszel oraz gorączka. 

Zapalenie korzonków szyjnych - objawy

Kiedy pojawia się zapalenie korzonków szyjnych, mogą pojawić się objawy takie jak:

 • paraliżujący ból szyi,
 • sztywność karku.

Najczęściej dolegliwości te nasilają się w czasie ruchu głową, podczas przekręcania szyi i odchylania głowy do tyłu. Co istotne, podnoszenie ręki w górę przynosi chwilową ulgę. 

Leczenie zapalenia korzonków

Podstawową metodą leczenia zapalenia korzonków jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, gdyż ból może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Dodatkowo w celu odciążenia kręgosłupa, zalecane jest, aby osoba chora przez kilka dni dużo przebywała w pozycji leżącej. Na zapalenie korzonków przyjmuje się także leki rozluźniające mięśnie, gdyż są one nadmiernie spięte. Bardzo dobre efekty przynoszą masaże, krioterapia, nagrzewanie lampą, laseroterapia i fizykoterapia, a także aktywność fizyczna. 

W aptekach dostępne są również tabletki na zapalenie korzonków bez recepty. Pozytywnie wpływają na mięśnie i stawy, łagodząc w ten sposób nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo świetne rezultaty dają maści i żele z żywokostem lekarskim. Łagodzą napięcie mięśni oraz regenerują je i łagodzą odczuwany ból. 

Zwyrodnienie kręgosłupa przez przewiane i przeziębione korzonki

Zwyrodnienie kręgosłupa jest częstą przyczyną problemów z korzonkami. Natomiast nie ma badań na temat zwyrodnienia kręgosłupa spowodowanego przewianiem czy przeziębionymi korzonkami. 

Korzonki – jak długo bolą?

Wiele osób zastanawia się, ile trzymają korzonki. Otóż każdy przypadek jest inny, jednak atak i ból powinny ustępować po zastosowaniu tabletek przeciwbólowych. Jeśli ból w ciągu kilku dni, zamiast stopniowo ustępować, nasila się, wskazane jest wezwanie pogotowia. Najczęściej objawy ustępują samoistnie po około 4-6 tygodniach. 

Ból korzonków - jak mu zapobiegać?

Zapalenie korzonków wykazuje tendencję do nawracania, dlatego wskazane jest, aby odpowiednio im zapobiegać. Konieczne jest:

 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
 • korekcja wad postawy,
 • wzmacnianie mięśni kręgosłupa i brzucha poprzez aktywność fizyczną,
 • unikanie pozycji obciążających kręgosłup. 

Dzięki temu można uniknąć kolejnych napadów i konieczności leczenia dolegliwości. 

Czy korzonki można wygrzewać?

W przypadku bólu korzonków nagrzewanie przynosi wymierne efekty w postaci łagodzenia objawów. Warto jednak najpierw skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Nagrzewanie można przeprowadzać za pomocą termoforu, poduszki elektrycznej lub pasa rozgrzewającego. Dobrze jest wtedy znajdować się w pozycji leżącej, która znacznie odciąża kręgosłup. 

Zastrzyki, maści czy tabletki na korzonki?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaki sposób leczenia korzonków będzie najlepszy. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów i organizmu osoby chorej. Istnieją maści, tabletki na korzonki i zastrzyki, które skutecznie mogą łagodzić objawy. Jakie zastrzyki na korzonki? Dostępne jedynie na receptę domięśniowe zastrzyki, które pozwalają na łagodzenie objawów. Stosuje się również tabletki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, a także maści rozgrzewające i przeciwbólowe. Czasami konieczne może okazać się wypróbowanie kilku preparatów, które złagodzą dolegliwości, gdyż każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na daną substancję czynną. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.