Bóle korzonków - uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu

Bóle korzonków - uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu - zdjęcie

Bóle korzonków - uwolnij swój kręgosłup od nieprzyjemnego bólu

Dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Ich pojawienie wiąże się z odczuwaniem ogromnego dyskomfortu, jednak istnieje wiele leków, które mogą skutecznie łagodzić objawy. Jednym ze schorzeń związanych z odczuwaniem ogromnych dolegliwości bólowych jest zapalenie korzonków. Jest ono najczęściej wynikiem wielu chorób kręgosłupa, a także jego nadmiernym przeciążeniem.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • gdzie są korzonki, 
 • jakie są rodzaje rwy kulszowej, 
 • jakie są przyczyny i objawy zapalenia korzonków,
 • jak objawia się zapalenie korzonków szyjnych,
 • jak wygląda leczenie, 
 • ile trwa zapalenie korzonków i jak mu skutecznie zapobiegać. 

Zobacz również: Rwa kulszowa - rozpoznanie, leczenie i przyczyny.

Zapalenie korzonków nerwowych - najważniejsze kwestie leczenia i postępowania

Zapalenie korzonków nerwowych związane jest z wystąpieniem charakterystycznych dolegliwości bólowych. Zdarza się, że są one tak silne, iż utrudniają normalne funkcjonowanie. Konieczne jest wtedy stosowanie leków przeciwbólowych i rozluźniających mięśnie, które są nadmiernie spięte w czasie trwania stanu zapalnego korzonków. Możliwe jest również łagodzenie dolegliwości poprzez rozgrzewanie. Wskazana jest też rehabilitacja, masaże i aktywność fizyczna. Czasami może okazać się konieczna operacja, jednak dotyczy to jedynie około 2-10% pacjentów. Wykonywana jest ona w sytuacji znacznego ograniczenia sprawności i długotrwałych objawów.

Bardzo ważne jest, aby osoby cierpiące na zapalenie korzonków skonsultowały swoje dolegliwości z lekarzem. 

Gdzie są korzonki?

Korzenie nerwowe to struktury nerwowe, które odchodzą od rdzenia kręgowego pod postacią splotów. Korzonki nerwu kulszowego rozpoczynają się już od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa (obszary L5, S1, S2, S3 i L4) przechodząc przez dolny brzeg gruszkowatego mięśnia oraz pośladkowego, uda i podudzia, dół podkolanowy, aż w kierunku stóp. 

Zapalenie korzonków - trzy rodzaje rwy kulszowej

Zapalenie korzonków nerwowych to stan, w których diagnozuje się siny ból kręgosłupa i bóle promieniujące wzdłuż ręki i nogi. Oficjalna nazwa dla zapalenia korzonków nerwowych to rwa. Istnieją trzy rodzaje rwy:

 • rwa kulszowa - ból, który promieniuje do nogi i jest wynikiem ucisku i zapalenia korzonków lędźwiowych dolnych;
 • rwa udowa - ból, który promieniuje do nogi i wynika z ucisku i zapalenia korzonków lędźwiowych dolnych;
 • rwa barkowa - ból, który promieniuje do ręki i wynika z ucisku oraz zapalenia korzonków szyjnych. 

Ból korzonków - przyczyny

Ból korzonków najczęściej jest wynikiem ucisku nerwu rdzeniowego na nerw kulszowy, który prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Przyczyną dolegliwości bólowych może być rwa kulszowa, a także różnorodne schorzenia kręgosłupa, jak: dyskopatia, skolioza i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, które są często wynikiem siedzącego trybu życia czy braku aktywności fizycznej. Ból może być spowodowany także przeciążeniem kręgosłupa przez aktywność fizyczną, męczące ćwiczenia na siłowni czy pracę fizyczną. Często wynika również z gwałtownego ruchu. Czasami ból korzonków może zdarzyć się również w przebiegu chorób takich jak:

 • chorób kości, 
 • chorób zapalnych stawów,
 • półpaśca, 
 • cukrzycy, 
 • infekcji bakteryjnych,
 • infekcji wirusowych,
 • przewlekłego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
 • nowotworów z przerzutami do kręgosłupa.

Zapalenie korzonków - objawy

Zapalenie korzonków wielu osobom kojarzy się z bólem. Można zastanawiać się, czy to nerki, czy korzonki, jednak podczas zapalenia ból jest najczęściej jednostronny. Pojawia się na różnych wysokościach w zależności od rodzaju zapalenia korzonków. Jest to ból promieniujący w kierunku pośladków lub barku. Dolegliwości są tak silne, że często utrudniają codzienne wykonywanie czynności. Dodatkowo może pojawić się osłabienie, mrowienie, przykurcze mięśnie, a także drętwienie nóg i rąk. Co istotne, w przebiegu zapalenia korzonków mogą pojawić się również objawy typowe dla infekcji. To bóle mięśni, głowy, kaszel oraz gorączka. 

Zapalenie korzonków szyjnych - objawy

Kiedy pojawia się zapalenie korzonków szyjnych, mogą pojawić się objawy takie jak:

 • paraliżujący ból szyi,
 • sztywność karku.

Najczęściej dolegliwości te nasilają się w czasie ruchu głową, podczas przekręcania szyi i odchylania głowy do tyłu. Co istotne, podnoszenie ręki w górę przynosi chwilową ulgę. 

Leczenie zapalenia korzonków

Podstawową metodą leczenia zapalenia korzonków jest przyjmowanie leków przeciwbólowych, gdyż ból może znacznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Dodatkowo w celu odciążenia kręgosłupa, zalecane jest, aby osoba chora przez kilka dni dużo przebywała w pozycji leżącej. Na zapalenie korzonków przyjmuje się także leki rozluźniające mięśnie, gdyż są one nadmiernie spięte. Bardzo dobre efekty przynoszą masaże, krioterapia, nagrzewanie lampą, laseroterapia i fizykoterapia, a także aktywność fizyczna. 

W aptekach dostępne są również tabletki na zapalenie korzonków bez recepty. Pozytywnie wpływają na mięśnie i stawy, łagodząc w ten sposób nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo świetne rezultaty dają maści i żele z żywokostem lekarskim. Łagodzą napięcie mięśni oraz regenerują je i łagodzą odczuwany ból. 

Zwyrodnienie kręgosłupa przez przewiane i przeziębione korzonki

Zwyrodnienie kręgosłupa jest częstą przyczyną problemów z korzonkami. Natomiast nie ma badań na temat zwyrodnienia kręgosłupa spowodowanego przewianiem czy przeziębionymi korzonkami. 

Korzonki – jak długo bolą?

Wiele osób zastanawia się, ile trzymają korzonki. Otóż każdy przypadek jest inny, jednak atak i ból powinny ustępować po zastosowaniu tabletek przeciwbólowych. Jeśli ból w ciągu kilku dni, zamiast stopniowo ustępować, nasila się, wskazane jest wezwanie pogotowia. Najczęściej objawy ustępują samoistnie po około 4-6 tygodniach. 

Ból korzonków - jak mu zapobiegać?

Zapalenie korzonków wykazuje tendencję do nawracania, dlatego wskazane jest, aby odpowiednio im zapobiegać. Konieczne jest:

 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
 • korekcja wad postawy,
 • wzmacnianie mięśni kręgosłupa i brzucha poprzez aktywność fizyczną,
 • unikanie pozycji obciążających kręgosłup. 

Dzięki temu można uniknąć kolejnych napadów i konieczności leczenia dolegliwości. 

Czy korzonki można wygrzewać?

W przypadku bólu korzonków nagrzewanie przynosi wymierne efekty w postaci łagodzenia objawów. Warto jednak najpierw skonsultować to z lekarzem prowadzącym. Nagrzewanie można przeprowadzać za pomocą termoforu, poduszki elektrycznej lub pasa rozgrzewającego. Dobrze jest wtedy znajdować się w pozycji leżącej, która znacznie odciąża kręgosłup. 

Zastrzyki, maści czy tabletki na korzonki?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaki sposób leczenia korzonków będzie najlepszy. Wszystko zależy od stopnia nasilenia objawów i organizmu osoby chorej. Istnieją maści, tabletki na korzonki i zastrzyki, które skutecznie mogą łagodzić objawy. Jakie zastrzyki na korzonki? Dostępne jedynie na receptę domięśniowe zastrzyki, które pozwalają na łagodzenie objawów. Stosuje się również tabletki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, a także maści rozgrzewające i przeciwbólowe. Czasami konieczne może okazać się wypróbowanie kilku preparatów, które złagodzą dolegliwości, gdyż każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na daną substancję czynną. 

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Układ oddechowy

Wirus RSV u dzieci – objawy, badania, leczenie. Jak skutecznie ochronić dziecko przed zachorowaniem?
W okresie zwiększonego zachorowania dzieci są narażone na różnego typu choroby. Czasami zwykłe przeziębienie może się okazać czymś więcej np. wirusem RSV. Wirus RSV u dzieci w niektórych przypadkach prowadzi do niebezpiecznych powikłań. ...

Choroby i dolegliwości

Czym jest insulinooporność? Przyczyny, objawy i leczenie
Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, wytwarzanym w trzustce. Odpowiada ona za utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Przy współpracy z glukagonem kontroluje również transport glukozy do poszczególnych kom&oac...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Układ nerwowy

Wpływ energetyków na zdrowie - efekty uboczne kofeiny i tauryny
Napoje energetyczne to rozwiązanie, po które w ostatnich latach sięgamy szczególnie chętnie. Preparaty te dodają nam sił, co może okazać się niezwykle cenne podczas nauki czy wysiłku fizycznego zarówno w pracy, jak i na studiach. Z...

Dieta i odchudzanie

Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
Nutraceutyki to substancje cechujące się korzystnym wpływem na zdrowie oraz dużą wartością odżywczą. Tego typu związki są niezwykle pomocne w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju chorób, dlatego warto włączyć je do swojej codziennej di...

Dieta i odchudzanie

Wegetarianizm a weganizm: podobieństwa, różnice i wpływ na zdrowie
W ostatnich latach rośnie popularność diet wegańskich i wegetariańskich. Każda z nich jest ogromnym wyzwaniem, gdyż dla prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest zastąpienie składników mięsnych innymi produktami....

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Choroby wieku dziecięcego

Trzydniówka: wysypka, rumień, gorączka. Jak radzić sobie z trzydniową chorobą u dziecka?
Trzydniówka, zwana także rumieniem nagłym, jest lekką chorobą wirusową i na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jak wygląda przebieg oraz leczenie trzydniówki? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?...

Układ nerwowy

Ciągłe uczucie zimna – przyczyny i choroby powodujące przewlekłe marznięcie 
Wielu z nas posiada naturalną tendencję do odczuwania zimna - zdecydowanie bardziej intensywnie, niż inni. Na pozór nie ma żadnej widocznej gołym okiem przyczyny, prawda? Jednak nietolerancja zimna jest nie tylko sporym utrudnieniem w codziennym...

Układ oddechowy

Guzki na tarczycy to nie wyrok: przyczyny, objawy, rokowania i leczenie
Choroby tarczycy dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa. Szacunkowo każdy zna osobę lub wiele osób, które chorują na tarczycę. Guzki na tarczycy to jedno z zaburzeń tego gruczołu....

Serce i układ krążenia

Masz zimne stopy i dłonie? Przyczyny, leczenie i profilaktyka zziębniętych kończyn
Zimne stopy i dłonie to sygnał wysyłany przez twój organizm, który może okazać się zwiastunem groźnych chorób – nie lekceważ go! Cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia to tylko niektóre jednostki chorobowe objawia...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.