Znaleziono produktów: 21
(21)
Jest wiele czynników, które mogą powodować suchość pochwy u kobiet. Najczęściej dolegliwość pojawia się u kobiet dojrzałych, jednak bywa diagnozowana również u młodszych. Dowiedz się, co powoduje suchość pochwy i jak można jej zapobiegać.
U zdrowej kobiety drogi rodne pokryte są śluzem, którego głównym zadaniem jest powstrzymywanie namnażania patogenów i wnikania drobnoustrojów do wnętrza organizmu. Śluz zmienia się w zależności od fazy cyklu i np. w okresie owulacji dodatkowo ma wspomagać plemniki w podróży do komórki jajowej - czyli ułatwić zapłodnienie. Odpowiednia ilość śluzu umożliwia stosunek seksualny.
Niekiedy jednak zdarza się, że w wyniku infekcji, zaburzeń hormonalnych lub na skutek stosowania niektórych leków (również pigułek hormonalnych) dochodzi do zaniku śluzu. Nieprawidłowa higiena osobista może również przyczyniać się do nasilenia objawów suchości pochwy - za równo zbyt rzadkie, jak i zbyt częste mycie może doprowadzić do zaniku odpowiedniej ilości śluzu. Objawem takiego stanu rzeczy jest podrażnienie, świąd, ból w trakcie stosunku i nieprzyjemne poczucie niemal przez cały dzień.
Układ moczowo-płciowy kobiety wymaga dużej uważności i odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli Twoim problemem jest suchość pochwy, najważniejsze to ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy - w tym celu należy zgłosić się do ginekologa, który sprawdzi, czy dolegliwość nie jest związana z infekcją grzybiczą bądź bakteryjną. Jeśli tak, ich zaleczenie powinno przywrócić prawidłowy poziom nawilżenia pochwy. W czasie antybiotykoterapii wskazane jest stosowanie globulek dopochwowych z probiotykami, doustnych probiotyków stworzonych z myślą o florze bakteryjnej kobiet oraz żeli dopochwowych - jednak bez glukozy i innych cukrów prostych.
Jednym z najskuteczniejszych środków zmniejszających suchość pochwy są globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym. Przynoszą one natychmiastową ulgę i mogą być stosowane nawet kilka razy dziennie. Warto wybierać takie globulki, które w swoim składzie mają tylko kwas hialuronowy i pozbawione są substancji pomocniczych, które mogą powodować podrażnienia.
Oprócz tego można sięgać po żele z kwasem mlekowym i glikogenem, które pomagają przywrócić naturalną równowagę flory bakteryjnej pochwy.
Suchość pochwy zwana inaczej atofią pochwy to przypadłość, która szczególnie dotyka kobiety w wieku pomenopauzalnym. Największą skuteczność w niwelowaniu tej dolegliwości przynoszą tabletki, żele i kremy dopochwowe z estrogenem - wydawane są w większości przypadków na receptę. Warto pamiętać, że stosowanie jakichkolwiek leków zawierających hormony powinno być konsultowane z lekarzem ginekologiem i/lub endokrynologiem.
Żele i kremy dopochwowe bez hormonów mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku. Żele polecane są szczególnie tym paniom, które są aktywne seksualnie, jednak nie czerpią satysfakcji z życia erotycznego ze względu na suchość pochwy. Jeżeli przyczyną takiego stanu rzeczy nie są infekcje bakteryjne czy grzybicze, które wymagają zaleczenia, tylko np. stosowanie leków, żele i lubrykanty przywrócą radość z seksu i zniwelują uczucie podrażnienia oraz nieprzyjemnego tarcia. Warto pamiętać, aby sięgać po żele i lubrykanty na bazie wody, ponieważ nie stanowią one pożywki dla patogenów i nie będą sprzyjać rozwojowi grzybicy.
Dobrej jakości produkty dostosowane do potrzeb układu moczowo-płciowego kobiety mogą pomóc rozwiązać wiele problemów intymnych - należy jednak wiedzieć, jak je dobierać. W tym celu warto zasięgnąć opinii swojego ginekologa.