Koenzym Q10 - lek i suplementy w tabletkach, kapsułkach

Znaleziono produktów: 50

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Koenzym Q10 - lek i suplementy w tabletkach, kapsułkach

(50)

-

... 2
... 2

Koenzym Q10 to składnik, o którym często słyszy się w kontekście pielęgnacji, dbałości o zdrowie. Czym jest i jak działa na organizm?

Korzyści zdrowotne koenzymu Q10

Czym jest koenzym Q10? Jest to związek chemiczny z grupy kofaktorów. Ich głównym zadaniem jest "pilnowanie" odpowiedniego działania enzymów. Wydaje się, że koenzym Q10 dostarczamy organizmowi z zewnątrz, jednak warto wiedzieć, że jest on obecny w każdej komórce ciała.Na rynku są dostępne różnego rodzaju preparaty, które pozwalają uzupełnić ewentualne niedobory elementu. Niezwykle ważne jest również zadbanie o zbilansowaną dietę, która pozwoli dostarczyć odpowiednie ilości składnika. Menu powinno być bogate w produkty takie jak szpinak, brokuły, wysokiej jakości oleje czy kasze. Koenzym Q10 – suplement może być przyjmowany jako uzupełnienie zbilansowanej diety.Nie warto pozwolić na niedobór koenzymu Q10 ma on bowiem szerokie korzyści zdrowotne. Często mówi się o jego zawartości w kremach do twarzy – nie bez przyczyny. Koenzym q10 przeciwdziała procesom starzenia się, będzie więc idealny w profilaktyce pierwszych zmarszczek, utraty jędrności skóry. Co więcej, redukuje różnego rodzaju stany zapalne w organizmie, nie tylko te w skórze, ale także toczące się głębiej. Koenzym Q10 będzie miał korzystne działanie także na układ sercowo-naczyniowy. Wspiera on zdrowie serca. Koenzym Q10 wykazuje też pozytywne działanie w przypadku migren czy zaburzeń neurologicznych. Świetnie działa na osoby aktywne fizycznie – zwiększa poziom energii i poprawia wydajność fizyczną. Coraz częściej mówi się też o jego wspierającej roli w walce z cukrzycą (reguluje poziom cukru we krwi) i zaburzeniami płodności.

Jak działa koenzym Q10

W każdej komórce organizmu koenzym Q10 jest w największej ilości zlokalizowany w mitochondriach komórkowych. Dba przede wszystkim o to, aby zapewnić wytwarzanie energii na odpowiednim poziomie. Energii rozumianej jako swoistego silnika do działania, bez którego nie będzie prawidłowo działać serce, ani układ szkieletowy. Koenzym Q10 dba więc o to, aby w organizmie nie brakło "paliwa". Inne działanie koenzymu Q10 polega na jego funkcji antyoksydacyjnej. Dzięki niej, nie tylko spowolnione są procesy starzenia, ale przede wszystkim zachowana jest prawidłowa struktura komórek. Gdyby nie działanie antyoksydacyjne, na niekorzystne zmiany mógłby być narażony kod DNA, co prowadziłoby do mutacji, w tym także nowotworowych.


Leki z koenzymem Q10

Lek koenzym Q10 w aptece dostaniemy w formie suplementu – koenzym q10 w tabletkach, w płynie czy w łatwych do połknięcia kapsułkach. Jeśli chodzi o koenzym Q10, cena różni się w zależności od preparatu, ale już za 30, 40 złotych można kupić środek dobrej firmy. Koenzym Q10 suplement powinno się zażywać zgodnie z informacjami przekazanymi na ulotce, uwzględniając możliwe skutki uboczne i interakcje.


Możliwe skutki uboczne i interakcje koenzymu Q10

Chociaż koenzym q10 (może też występować pod nazwą coenzyme q10) jest generalnie dobrze tolerowany przez organizm istnieje jedno przeciwwskazanie do jego zażywania i mogą wystąpić lekkie skutki uboczne, o których warto wiedzieć.


Lekkie skutki uboczne koenzymu Q10

Jeśli chodzi o koenzym q10, kapsułki a substancja naturalnie występująca w komórkach to jednak dwie różne kwestie. Większość osób dobrze toleruje środek, jednak u niektórych przyjmujących zdarzają się lekkie skutki uboczne. Mogą do nich należeć nudności, wymioty czy ból głowy, jeśli koenzym q10 w płynie czy w innej formie jest przyjmowany na pusty żołądek. Dobrze rozpuszcza się on w tłuszczach, warto uwzględnić to przygotowując posiłki. Zdecydowanie najkorzystniej jest przyjmować środek w mniejszych dawkach kilka razy dziennie, niż w jednej – uderzeniowej. W aptekach można też dostać koenzym q10 dla dzieci, jest to środek bezpieczny dla nich, ale nie powinien być stosowany bez konsultacji z lekarzem pediatrą.


Interakcje koenzymu Q10 z lekami

Warto pamiętać, że jeśli chodzi o koenzym q10, tabletki nie powinny być jednocześnie przyjmowane z niektórymi lekami. Warfaryna (lek przeciwzakrzepowy) może mieć zmniejszone działanie, jeśli będzie przyjmowana z tym środkiem. Jak już wspomniano, koenzym Q10 może obniżać stężenie glukozy we krwi, więc nie jest zalecane stosowanie go jednocześnie z lekami hipoglikemizującymi.


Środki ostrożności dla konkretnych stanów zdrowia

Jeśli chodzi o koenzym Q10, lek ten może być brany w zasadzie przez wszystkie grupy pacjentów. Ponieważ jest on naturalnie produkowany przez organizm co do zasady nie zdarzają się reakcje nietolerancji. Istnieje jednak jedno przeciwskazanie do dodatkowej suplementacji – niedociśnienie tętnicze krwi. W wypadku tego schorzenia, każda dodatkowa dawka, nawet jeśli koenzym Q10 występuje jako lek nie suplement, mogłaby spowodować wzmożone obniżenie.

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem