5.00
(20)
Stoperan jest to lek wskazanym w przypadku pierwszych lub nasilonych objawów biegunki. Działa przeciwbiegunkowo oraz zapobiega negatywnym skutkom występowania biegunki: osłabienie, odwodnienie.
Stoperan to lek o wysokim poziomie bezpieczeństwa i skuteczności. Jego działanie odczuwalne jest już w ciągu godziny po podaniu, a mimo tak szybkiego działania nie podrażnia śluzówki przewodu pokarmowego i jest łagodny dla żołądka. Lek może być stosowany u dorosłych, dzieci od 6. roku życia i osób w podeszłym wieku.
Stoperan łagodzi objawy biegunki różnego pochodzenia. Jest skuteczny zarówno w przypadku biegunek w alergiach pokarmowych, nietolerancji laktozy i glutenu, w biegunce stresowej, wywołanej zespołem jelita drażliwego jak i w biegunce towarzyszącej cukrzycy.
1 kapsułka zawiera 2 mg chlorowodorku loperamidu oraz substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, talk, magnezu stearynian, skład kapsułki żelatynowej: żelatyna, erytrozyna (E127), błękit patentowy (E131), tytanu dwutlenek (E171), żółcień chinolinowa (E104).
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
Biegunka ostra: pierwsza dawka 2 kapsułki (4 mg), a następnie 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 8 kapsułek (16 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: początkowo 1 kapsułka (2 mg) 2 razy na dobę, w razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 4-6 kapsułek (8-12 mg) na dobę.
Dzieci w wieku od 9 do 12 lat:
Biegunka ostra: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 8 lat:
Biegunka ostra: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 3 kapsułki (6 mg) na dobę.
Biegunka przewlekła: 1 kapsułka (2 mg) po każdym luźnym wypróżnieniu. Nie należy stosować dawki większej niż 2 kapsułki (4 mg) na dobę.
Stoperan uspokaja nasiloną perystaltykę jelit i zwiększa wchłanianie wody w jelitach, dzięki czemu umożliwia szybszy powrót do normalnej życiowej aktywności. Stoperan można stosować już przy pierwszych nasilonych objawach biegunki, a to pozwala uniknąć kłopotliwych powikłań, o które szczególnie łatwo wśród dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Przyspieszony pasaż jelitowy zostaje spowolniony, co w efekcie zmniejsza częstość i liczbę wypróżnień, tym samym oddala ryzyko odwodnienia organizmu i utraty elektrolitów, występujące w przebiegu biegunki.
Wskazaniem do stosowania Stoperanu jest leczenie objawowe ostrych biegunek. Leczenie objawowe przewlekłych biegunek występujących w chorobach zapalnych jelit oraz w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego i zespole jelita drażliwego. Stoperan może być stosowany jednocześnie z lekami działającymi przyczynowo.
Uczulenie na loperamid lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
W stanach, w których niepożądane jest spowalnianie perystaltyki jelit z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań.
W niedrożności jelit, ostrym wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, ostrym rzucie krwotocznego zapalenia jelita grubego, rzekomobłoniastym zapaleniu jelit, zwłaszcza związanym z podawaniem antybiotyków o szerokim zakresie działania.
W bakteryjnym zapaleniu jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanym chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter.
W ostrej czerwonce z krwią w kale i przebiegającej z podwyższoną temperaturą ciała.
W celu zapobiegania odwodnieniu i nasileniu biegunki zaleca się stosować Elektrolity.
Kategoria
Producent
Postać
Stosowanie
Działanie
Kluczowy składnik
Rejestracja