Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Zdrowy tryb życia

Nifuroksazyd – lek na biegunkę. Jakie są przeciwwskazania przy dawkowaniu nifuroksazydu?

 Nifuroksazyd – lek na biegunkę. Jakie są przeciwwskazania przy dawkowaniu nifuroksazydu?

Biegunka nie w każdym przypadku jest niebezpieczna, jednak zawsze wiąże się z poważnym dyskomfortem. Dlatego warto mieć pod ręką Nifuroksazyd – sprawdzony lek skutecznie zwalczający biegunkę pochodzenia bakteryjnego. Co warto wiedzieć o jego stosowaniu?

Nifuroksazyd – czym jest i do czego może się przydać?

Nifuroksazyd jest lekiem stosowanym przy biegunkach o podłożu bakteryjnym. To pochodna nitrofuranu o skutecznym działaniu antybakteryjnym – hamuje aktywność bakterii i niweluje wywołane przez nie dolegliwości. W przypadku biegunki często mamy do czynienia z takimi drobnoustrojami jak:

  • Escherichia coli,
  • Campylobacter,
  • Shigella,
  • Salmonella,
  • Aeromonas,
  • Plesiomonas,
  • Vibrio.

Bakterie te mogą odpowiadać za znaczące zmiany rytmu wypróżnień: zwiększenie ich częstości, zmiany w zakresie objętości i konsystencji stolca. Dostępny bez recepty Nifuroksazyd działa na większość bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych związanych z problemami jelitowymi.

Jak dawkować Nifuroksazyd?

Jak należy dawkować Nifuroksazyd? Ulotka dołączona do opakowania to podstawowe źródło informacji na temat konkretnego leku, z którym zawsze należy się zapoznać. Zalecenia uzależnione będą od producenta i formy preparatu.

Nifuroksazyd dostępny jest przede wszystkim w postaci tabletek. Możliwe jest także zastosowanie Nifuroksazydu – zawiesiny. Poniżej przykładowe sposoby dawkowania nifuroksazydu w formie kilku popularnych na rynku preparatów.

Nifuroksazyd Polfarmex – zawiesina doustna

Nifuroksazyd Richter – tabletki powlekane 100 mg

Nifuroksazyd Hasco – tabletki powlekane 200 mg

Dorośli i dzieci od 7 r.ż.: 5 ml 4 x na dobę

Dzieci od 7 m.ż. do 6 r.ż.: 5 ml 3 x na dobę

Dzieci od 2 m.ż. do 6 m.ż.: 2,5-5 ml 2 x na dobę

Dorośli: 800 g na dobę w 2-4 dawkach

Dzieci po 6. r.ż.: 600-800 g na dobę w 2-4 dawkach

Dorośli: 800 g na dobę w 2-4 dawkach

Dzieci po 6. r.ż.: 600-800 g na dobę w 2-4 dawkach

Co musisz wiedzieć przed zażyciem Nifuroksazydu? - wskazania

Nifuroksazyd syrop lub tabletki stosuje się w przypadku biegunki wywołanej bakteryjnym zakażeniem układu pokarmowego. Sprawdza się zarówno przy stanach ostrych, jak i przewlekłych. Stosuje się go także w przebiegu innych chorób, w których jednym z objawów jest biegunka. Po preparaty na bazie tej substancji sięgają również właściciele zwierząt – Nifuroksazyd dla psa to szybka pomoc w walce z biegunką u pupila.

Lek na jelitówkę Nifuroksazyd powinien znaleźć się w wakacyjnej apteczce. Tzw. biegunka podróżnych to niezwykle częste zjawisko, powodujące jednocześnie poważny dyskomfort i mogące popsuć urlopowe plany. Mając pod ręką sprawdzony preparat, szybko uporamy się z kłopotliwym problemem biegunki na wakacjach.

Warto pamiętać, że stosując leki na układ pokarmowy jak Nifuroksazyd, należy jednocześnie zachować odpowiednią dietę i nawadniać organizm. Z jadłospisu trzeba wykluczyć tłuste, pikantne i ciężkostrawne potrawy, alkohol, surowe owoce i warzywa.

Jakie są przeciwwskazania przy braniu Nifuroksazydu?

Nifuroksazyd jest bezpiecznym lekiem, istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jego stosowania. Nie jest zalecany u wcześniaków i dzieci poniżej pierwszego miesiąca życia. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny stosować Nifuroksazydu w formie tabletek – wskazane jest podanie Nifuroksazydu w formie syropu.

Preparat ma silne właściwości adsorpcyjne, dlatego nie jest zalecane stosowanie go razem z innymi lekami. Jeżeli występuje taka konieczność, trzeba zachować minimum 2 godziny odstępu między zażyciem obu leków. W przypadku Nifuroksazydu nie zachodzi wchłanianie z przewodu pokarmowego, dlatego nie sprawdzi się jako jedyny lek przy współistnieniu zakażenia ogólnego.

Ważnym przeciwwskazaniem jest występowanie u pacjenta alergii na którykolwiek ze składników leku. Alergia objawiać się może zmianami skórnymi, świądem czy dusznościami.

Jakie mogą być działania niepożądane przy Nifuroksazydzie?

Nifuroksazyd jest z reguły bardzo dobrze tolerowany. Jest substancją właściwie nierozpuszczalną, jego działanie jest miejscowe, ograniczone do przewodu pokarmowego. Wydalany jest z kałem w niezmienionej postaci, nie wykazuje działania ogólnego. Wśród rzadkich reakcji niepożądanych wymienia się m.in. skórne reakcje alergiczne lub zaostrzenie biegunki.

Nifuroksazyd w ciąży – czy można stosować?

Czy można stosować Nifuroksazyd w ciąży? Ze względu na brak pełnych danych dotyczących ewentualnego wpływu na płód, nie jest to wskazane, w szczególności w pierwszym trymestrze. Nie zaleca się także stosowania preparatów na bazie nifuroksazydu podczas karmienia piersią.

Jak przechowywać Nifuroksazyd?

Nifuroksazyd tabletki lub zawiesinę należy przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej 25 stopni Celsjusza. Ważne jest przechowywanie w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla najmłodszych, a także niespożywanie leku po terminie ważności.

W przypadku tabletek pamiętajmy o przechowywaniu w oryginalnym opakowaniu. Preparat w formie zawiesiny powinien być zużyty w ciągu 3 miesięcy od otwarcia butelki. Przed każdym użyciem zawiesiny należy dokładnie wstrząsnąć butelką.

Biegunka to uporczywy problem, mogący znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nifuroksazyd to skuteczny lek pomocny w walce z bakteryjnym zakażeniem układu pokarmowego. Pamiętajmy o starannym przeczytaniu ulotki dołączonej do opakowania i ścisłym trzymaniu się zaleceń producenta.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.