Co na biegunkę? Ranking najskuteczniejszych produktów

Co na biegunkę? Ranking najskuteczniejszych produktów - zdjęcie
Biegunka jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która pojawia się w wyniku zatrucia lub różnego rodzaju infekcji wirusowych i bakteryjnych. Dotyczy osób w każdym wieku, najmłodszych dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Najczęściej pojawia się niespodziewanie, dlatego każda domowa apteczka powinna być dobrze zaopatrzona w środki powstrzymujące objawy. Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze leki na biegunkę i jak skutecznie radzić sobie z objawami.
 

Kluczowe wnioski z artykułu:

  • Biegunka może mieć różne przyczyny, zazwyczaj ustępuje samoistnie, ale można stosować leki i suplementy, żeby zmniejszyć jej objawy.
  • Najskuteczniejsze leki na biegunkę i suplementy zawierają loperamid, węgiel aktywny, probiotyki lub maślan sodu.
  • Bardzo istotne jest właściwe leczenie objawowe podczas biegunki: nawadnianie, dieta oraz wypoczynek. U dzieci, osób starszych lub chorych odwodnienie może nastąpić bardzo szybko i okazać się niebezpieczne dla zdrowia.
  • Jeśli biegunka nie ustępuje po kilku dniach lub występują dodatkowe niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza.

Ranking najlepszych leków na biegunkę

Zaopatrując domową apteczkę lub szykując się do podróży, często sprawdzamy listy zalecanych leków i preparatów, które zawsze warto mieć pod ręką. Jedną z najważniejszych pozycji są wówczas środki przeciwbiegunkowe. Dlaczego są tak ważne? Dolegliwości żołądkowo-jelitowe mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, a udanie się wówczas do apteki byłoby bardzo niekomfortowe. Ponadto niewinna z pozoru biegunka może doprowadzić do odwodnienia, zwłaszcza w przypadku najmłodszych lub seniorów. Jakie są najlepsze leki na biegunkę? Wiele zależy od wieku pacjenta, a także od przyczyny biegunki. Poznaj skutecznie leki na biegunkę.

  1. Stoperan 2 mg, 18 kapsułek
    Najbardziej znany i efektywny lek przeciwbiegunkowy, działający na bazie loperamidu. Działanie preparatu polega na spowolnieniu ruchów jelit, co pozwala na lepsze wchłanianie wody i elektrolitów, a tym samym zmniejsza liczbę i objętość wypróżnień.

  2. Carbo Medicinalis Vp 300 mg, 20 tabletek
    Tabletki zawierające węgiel aktywny, które można połykać w całości lub rozgryzać. Wiąże toksyny i bakterie w przewodzie pokarmowym, łagodząc objawy biegunki wywołanej tymi czynnikami. W przypadku Carbo Medicinalis zastosowanie jest szerokie, wspomaga również przy niestrawnościach i wzdęciach oraz zatruciach lekami i związkami chemicznymi.
  3. Butiner 500, 30 tabletek
    Bazuje na maślanie sodu, który jest pomocny przy zespole jelita drażliwego, w chorobach zapalnych jelit, zakażeniach przewodu pokarmowego, biegunce poantybiotykowej, biegunce podróżnych oraz zaburzeniach flory jelitowej. Butiner na biegunkę działa długofalowo, ponieważ odżywia komórki jelit, wykazuje działanie przeciwzapalne i reguluje florę bakteryjną.

  4. Loperamid, 2 mg, 20 kapsułek
    Skuteczny lek przeciwbiegunkowy zawierający loperamid. Pomaga zmniejszyć liczbę wypróżnień i poprawia konsystencję stolca, przynosząc ulgę w ostrej biegunce.

  5. Enterol 250 mg, 20 kapsułek
    Preparat zawierający probiotyczne liofilizowane drożdżaki Saccharomyces boulardii, wspierający odbudowę flory bakteryjnej jelit i łagodzący objawy biegunki. Może być stosowany w ostrej biegunce wywołanej zakażeniem oraz w biegunce podróżnych, a także po antybiotykoterapii. Może być również stosowany u dzieci.

  6. Smecta, 3 g, 10 saszetek
    Lek na biegunkę bez recepty w wygodnych saszetkach do przyrządzenia zawiesiny. Zawiera naturalną glinkę, która działa osłonowo i ochronnie na błonę śluzową jelit, łagodząc objawy biegunki. Preparat może być stosowany u dzieci powyżej 2. roku życia i dorosłych.

  7. Tesectan 500mg, 10 kapsułek
    Suplement diety zawierający taninian żelatyny, który wytwarza warstwę chroniącą błonę śluzową jelita, zmniejszając częstotliwość i czas trwania biegunki, a przy okazji wspiera również zdrowie jelit.

Długo trwająca biegunka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Biegunka najczęściej przechodzi samoistnie i na ogół nie powinna być powodem do niepokoju. W razie natężonych objawów warto wprowadzić leki na biegunkę i dbać o dobre nawodnienie organizmu oraz wypoczynek. Do lekarza należy zgłosić się, jeśli biegunka nie ustępuje w ciągu kilku dni, trzeba wówczas ustalić przyczyny tego stanu. Ponadto trzeba również zwrócić uwagę na dodatkowe objawy, które mogą sugerować poważniejszy problem.

Należą do nich między innymi:

  • krew lub śluz w stolcu,
  • wysoka gorączka,
  • silne bóle brzucha,
  • objawy odwodnienia,
  • znaczna utrata masy ciała w krótkim czasie,
  • nudności i wymioty.

Objawy te mogą świadczyć o infekcji bakteryjnej, poważnym stanie zapalnym lub innych dolegliwościach wymagających pilnej konsultacji. Ostra biegunka może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Niestety nawet wiedząc, jak leczyć biegunkę w domu, nie wszystko da się przewidzieć. Szczególnie niebezpieczne są biegunki u dzieci, seniorów i osób z osłabioną odpornością. W ich przypadku nawet krótkotrwałe rozwolnienie może szybko doprowadzić do odwodnienia, dlatego należy stale kontrolować sytuację, najmłodszym podawać leki na biegunkę dla dzieci, a osobom starszym mocniejsze preparaty dla dorosłych. W niektórych przypadkach ani elektrolity, ani najskuteczniejsze leki na biegunkę nie są w stanie pomóc opanować sytuacji i wtedy należy zgłosić się do szpitala.

Co jest podstawą leczenia biegunki?

Jak radzić sobie z biegunką? Pierwszą i najważniejszą sprawą jest nawadnianie. Bardzo często objawy ustępują samoistnie, trzeba jednak zatroszczyć się w tym czasie o organizm, a konkretnie o dostarczanie odpowiedniej ilości płynów. W miarę możliwości warto włączyć dobrej jakości preparaty elektrolitowe z apteki, które najlepiej zapobiegają odwodnieniu, uzupełniając elektrolity utracone w wyniku biegunki.

Drugą ważną kwestią jest lekkostrawna dieta, ponieważ wpływa ona bezpośrednio na jelita. W czasie biegunki układu pokarmowego nie można dodatkowo podrażniać ani obciążać. Zalecane są zwłaszcza produkty takie jak: ryż, zupy jarzynowe, banany, sucharki, pieczone lub gotowane jabłka, gotowana marchew, chude mięso. Należy jednocześnie zrezygnować z takich elementów jadłospisu jak: tłuste i ciężkostrawne pokarmy, produkty wzdymające, alkohol czy kofeina.

Przed włączeniem leków najlepiej jest ustalić najpierw przyczynę występowania nieprzyjemnych objawów, dzięki temu łatwiej dobrać najskuteczniejsze leki na biegunkę. Najczęściej stosowane są preparaty z loperamidem, węglem aktywnym i probiotykami. Loperamid jest jednym z najpopularniejszych składników leków przeciwbiegunkowych. Jego działanie jest proste, polega na spowalnianiu perystaltyki jelit. Dzięki temu treść pokarmowa dłużej przebywa w jelitach, a woda jest lepiej wchłaniana. Środek ten może być stosowany przy przewlekłych biegunkach, ale nie jest zalecany przy zakażeniach bakteryjnych lub wirusowych. W takich przypadkach sprawdzi się na przykład nifuroksazyd. Węgiel aktywny stosuje się w biegunkach spowodowanych zatruciem lub alergią pokarmową, ponieważ jego działanie polega na wiązaniu substancji szkodliwych dla organizmu. Preparaty zawierające probiotyki czy maślan sodu są natomiast polecane do przywracania równowagi flory jelitowej i regeneracji błony śluzowej.

Porady dotyczące stosowania leków na biegunkę

Środki na biegunkę mogą opierać się na rozmaitych substancjach czynnych. Wybierając lek, określ najpierw przyczynę biegunki oraz jej charakter, musisz też wziąć pod uwagę wiek, stan zdrowia i ewentualne inne przyjmowane leki. Po środki na biegunkę najlepiej sięgać, kiedy objawy stają się bardzo uciążliwe lub istnieje ryzyko odwodnienia czy inne niepokojące dolegliwości. Warto też znać dobrze mechanizm działania poszczególnych preparatów, żeby nie zaszkodzić organizmowi. Na przykład loperamid zmniejsza perystaltykę jelit, co pozwala na lepsze wchłanianie wody i zmniejszenie liczby wypróżnień, przynosi zatem ulgę podczas biegunki, ale z drugiej strony może wydłużyć czas trwania infekcji, utrudniając pozbywanie się wirusów z organizmu. Węgiel aktywny wiąże toksyny i bakterie, ale może zmniejszać wchłanianie innych leków, dlatego należy zachować co najmniej 2-godzinną przerwę między przyjęciem węgla aktywnego a innymi lekami. Warto też pamiętać, że w przypadku infekcji bakteryjnych konieczna jest wizyta u lekarza, który zazwyczaj zleca antybiotyki.

Warto być zawsze przygotowanym na biegunkę i wiedzieć, jak sobie z nią radzić, ale nie można też zapominać o tym, jak ważna jest profilaktyka. Właściwa higiena rąk, mycie owoców i warzyw, dbanie o czystość w domu i szczepienia ochronne to podstawowe środki, dzięki którym można uniknąć przynajmniej części przykrych dolegliwości.

Źródła:

  • Czerwionka-Szaflarska M., Adamska I., Ostra biegunka u dzieci - najnowsze wytyczne, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 6, 431-438.
  • Grodowska A., Dieta w ostrej biegunce – nawodnienie to priorytet, Narodowe Centrum Edukacji. Żywieniowej, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-w-ostrej-biegunce-nawodnienie-to-priorytet/ [dostęp: 19.09.2024]
  • Wiercińska M., Biegunka (rozwolnienie) - objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna Praktyczna 25.11.2021, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50644,biegunka [dostęp: 19.09.2024].

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Serce i układ krążenia Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...
Zdrowy tryb życia Czosnek niedźwiedzi – stosowanie, właściwości, uprawa. Co musisz wiedzieć o czosnku niedźwiedzim?
Każdy z nas wie, jak cenne właściwości lecznicze posiada czosnek pospolity. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pod względem zawartości pewnych substancji przewyższa go czosnek niedźwiedzi. Jeszcze do niedawna traktowany był jako ciekawostka prz...
Informacje dla pacjenta Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...
Odporność, wzmocnienie organizmu Eozynofilia: o czym świadczą podwyższone eozynofile? Objawy, przyczyny, normy
Badanie krwi to jedno z podstawowych metod diagnostycznych wielu chorób. Za jego pomocą możliwe jest oznaczenie wielu parametrów, w tym eozynofilów. To jeden z rodzajów białych krwinek, które pełnią istotną funkcję w...
Informacje dla pacjenta Rzeżucha – wartości odżywcze i właściwości lecznicze. Jak uprawiać rzeżuchę w domu?
Rzeżucha wielu osobom kojarzy się wyłącznie ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się jednak, że ta niepozorna roślina jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego warto włączać ją do diety przez cały rok.Rzeżucha – czym jest?...
Informacje dla pacjenta Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o <span...
Informacje dla pacjenta Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzen...
Sport i fitness Kreatyna – działanie, rodzaje, właściwości i efekty suplementu dla sportowców
Kreatyna to związek azotowy, który znajduje się przede wszystkim w mięśniach człowieka. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckiego słowa "keras", które oznacza mięso. To właśnie ono jest najważniejszym źródłem kreatyny w naszej diecie...
Choroby skóry Glistnik jaskółcze ziele – skuteczna broń nie tylko na kurzajki. Na co pomaga i jak stosować?
Natura już od początku istnienia człowieka obdarzała go niesamowitym bogactwem ziół, które są w stanie leczyć wiele schorzeń i problemów zdrowotnych. Tak jest w przypadku glistnika - rośliny powszechnie występującej w wielu miejscach i ...

Choroby skóry Różyczka (choroba) – jakie są przyczyny, objawy i leczenie?
Chociaż różyczka należy do stosunkowo niegroźnych i łagodnych chorób wieku dziecięcego, nie znaczy to, że można ją lekceważyć. Zdarza się bowiem, że potrafi spowodować poważne p...
Choroby skóry Toczeń rumieniowaty układowy – jakie są przyczyny, objawy, leczenie?
Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą dość ciężką w diagnostyce. To przypadłość reumatyczna, gdzie w niektórych przypadkach pierwsze objawy dość mocno przypominają infekcję ba...
Sport i fitness Modzele, nagniotki, odciski – czym są i jak je usunąć? Sprawdzone plastry na odciski
Odciski, nagniotki i modzele potrafią mocno uprzykrzyć życie. Powodują ból, utrudniają chodzenie, wyglądają nieestetycznie. Często powstają w najmniej odpowiednim momencie, przed ważną...
Choroby męskie Zapalenie napletka i żołędzi prącia – objawy, przyczyny i skuteczne leczenie
Zapalenie napletka i żołędzi prącia to dość częsta dolegliwość u mężczyzn, która może powodować dyskomfort, ból, a czasem także niepokój. Objawy takie jak zaczerwienienie...
Serce i układ krążenia Drętwienie lewej ręki – przyczyny, choroby, leczenie
Drętwienie lewej ręki, czy też jej cierpnięcie lub mrowienie to dolegliwość, którą warto rozgraniczyć od bólu ręki. Podczas gdy drętwienie jest po prostu nieprzyjemne i...
Serce i układ krążenia Jakie są domowe sposoby na opuchnięte kostki u nóg?
Niemal każdemu dorosłemu przynajmniej raz w życiu dolegały opuchnięte kostki u nóg. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele: od upału, poprzez choroby układu krążenia, na chorobach endokrynologicznych kończąc. Co s...
Informacje dla pacjenta Mniszek lekarski – właściwości, zastosowanie oraz działanie
Mniszek lekarski, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, rosnący powszechnie na trawnikach i łąkach, traktowany jest przez wielu ludzi, jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast. To bylina, która łatwo wysiewa się z nasion ...
Układ oddechowy Gazometria krwi – co to za badanie i kiedy się je wykonuje?
Gazometria krwi to specjalistyczne badanie laboratoryjne, które pozwala ocenić, jak organizm radzi sobie z wymianą gazową, czyli dostarczaniem tlenu do tkanek i usuwaniem dwutle...
Choroby nowotworowe Guzek pod pachą – czy zawsze oznacza coś groźnego?
Pojawienie się guzka pod pachą budzi niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból, obrzęk lub zmiany skórne. Choć pierwszym skojarzeniem może być poważna choroba, najczęście...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem