zdjecie zdjecie
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Informacje dla pacjenta

Węgiel leczniczy (aktywny) na biegunkę – właściwości, zastosowanie i działanie

 działanie węgla leczniczego

Węgiel leczniczy to węgiel aktywny (aktywowany) określany również jako węgiel spożywczy, który dostępny jest w aptece w postaci czarnych tabletek. Środek leczniczy znalazł zastosowanie jako lek na biegunkę i zatrucia. Stosowanie węgla leczniczego stanowi stosunkowo bezpieczną i skuteczną metodę leczenia dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Czym zatem jest węgiel aktywny i jakie wykazuje właściwości? Na co pomaga?

Czym jest i jakie właściwości ma węgiel aktywny?

Węgiel aktywny wytwarzany jest z miazgi drzewnej w temperaturze około 900 stopni Celsjusza. Środek ten w dalszej produkcji aktywowany jest działaniem pary wodnej bądź mocnymi kwasami, co pozwala na uzyskanie maksymalnej powierzchni adsorpcyjnej. 

Środek medyczny dzięki właściwościom fizykochemicznym posiada zdolność do nieselektywnego wiązania ze znajdującymi się w przewodzie pokarmowym substancjami, takimi jak leki, bakterie, substancje toksyczne i drażniące oraz gazy jelitowe. Po związaniu się z nimi są one z lekiem usuwane, przez co uniemożliwione jest ich wchłonięcie.

Jak działa węgiel leczniczy?

Substancją czynną środka medycznego jest węgiel aktywowany, który dzięki silnie rozbudowanej powierzchni wykazuje dużą zdolność absorpcyjną (wiążącą) ze szkodliwymi substancjami. Dodatkowo, środek wykazuje działanie przeciwbiegunkowe i zapierające. Warto wskazać, że węgiel spożywczy podany doustnie pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego warstwą chroniącą przed działaniem szkodliwych substancji, które znajdują się w przewodzie pokarmowym.

Zastosowanie węgla medycznego

Węgiel leczniczy w medycynie stosowany jest w sytuacji wystąpienia zatruć pokarmowych i biegunki. Wskazany jest również w leczeniu nieżytów jelit, wzdęć oraz w sytuacji nadmiernej fermentacji jelitowej. Wykorzystywany jest także w przypadku zatrucia substancjami chemicznymi i niektórymi lekami. Należy jednak wskazać, że takie rozwiązanie nie jest wskazane w przypadku zatrucia paracetamolem, salicylanami, solami metali ciężkich, fenolami, a także pochodnymi benzodiazepin czy nikotyną. Stosowanie węgla aktywnego nie jest wskazane przy rozstroju żołądka, ostrego bólu brzucha, wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy oraz w przypadku podejrzenia niedrożności jelit.

Węgiel leczniczy znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystywany jest do produkcji preparatów, które niwelują problemy z trądzikiem, zaskórnikami czy z przetłuszczającymi się włosami. Ponadto, węgiel sprawdza się także jako środek pomocniczy w walce z łupieżem. Warto wskazać, że węgiel aktywny wykorzystywany jest do produkowania wkładek do masek ochronnych, a także do wytwarzania filtrów do wody oraz powietrza.

Węgiel leczniczy (aktywowany) na biegunkę

Węgiel aktywny wykazuje korzystne działanie na dolegliwości związane z biegunką. Dzięki właściwościom adsorpcyjnym, czyli zdolnościom wiązania się z innymi substancjami, wychwytuje bakterie i toksyny, powodujące biegunkę. Lek po wchłonięciu szkodliwych substancji jest wraz z nimi usuwany z organizmu. Dodatkowo, węgiel leczniczy pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego, dzięki czemu chroni go przed działaniem toksycznych substancji. Jak stosować węgiel aktywny? Środek medyczny w lżejszych zatruciach pokarmowych powinien być stosowany w dawce 800-1200 mg kilka razy na dobę do ustąpienia objawów. Lek można połykać w całości, niemniej jednak celem uzyskania szybkiego działania wskazane jest rozgryzanie tabletek. Należy podkreślić, że węgiel aktywowany może być przyjmowany jedynie przez krótki czas, gdyż poza szkodliwymi substancjami wchłania również enzymy trawienne i witaminy.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.