Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Mięśnie i kości

Osteoporoza – cichy złodziej kości

osteoporoza Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Choć powszechnie uważa się, że dotyka ona jedynie kobiet po menopauzie, równie często chorują na nią mężczyźni w podeszłym wieku, a w grupie ryzyka znajdują się coraz młodsze osoby. Co zrobić, aby uchronić się przed osteoporozą lub złagodzić jej skutki?

Przyczyny i objawy osteoporozy

Osteoporoza, nazywana „cichym złodziejem kości”, początkowo nie daje żadnych objawów. Okradając nasz organizm z minerałów, powoduje zwiększoną podatność kości na złamania. Wszystkiemu winien jest postępujący ubytek masy kostnej oraz osłabienie struktury przestrzennej kości. Głównymi przyczynami tego schorzenia jest przekwitanie (zwłaszcza wczesne) oraz zaawansowany wiek. Jednak czynnikami zwiększającymi zagrożenie osteoporozą u młodszych osób są nadmiernie szczupła budowa ciała, dieta uboga w białko, wapń i witaminę D, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Do najczęstszych objawów tej choroby należą z kolei:
  • Ból kości, nasilający się podczas chodzenia i stania
  • Obniżenie wzrostu, spowodowane ścierającą się strukturą kostną
  • Złamania kości nawet przy niewielkich urazach

Profilaktyka i leczenie

Jeśli należymy do grupy podwyższonego ryzyka, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce osteoporozy. Opiera się ona przede wszystkim na zdrowej i zbilansowanej diecie oraz przyjmowaniu suplementów bogatych w wapń, witaminy z grupy D oraz kalcytoninę. Musimy ograniczyć spożywanie żywności wysokoprzetworzonej i unikać tzw. fast foodów. Nie zapominajmy również o umiarze w używaniu soli oraz piciu kawy, herbaty czy słodkich gazowanych napojów. Bardzo ważną rolę zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu osteoporozy odgrywa aktywność fizyczna. Dzięki niej wzmocnimy kości i mięśnie odpowiedzialne za stabilizację naszej postawy. Szczególnie zalecane są spacery, pływanie, jazda na rowerze oraz ćwiczenia izometryczne. W przypadku osteoporozy menopauzalnej skuteczne jest także podawanie estrogenu – hormon ten działa ochronnie na strukturę kobiecego kośćca.


mgr fizjoterapii Sylwia Szymańska

Tytuł magistra otrzymała na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej. Ukończyła również Uniwersytet Medyczny w Łodzi na kierunku Farmacja medyczna. Dodatkowo posiada wiele kursów i szkoleń z zakresu badań klinicznych oraz prowadzenia biznesu w sektorze farmaceutyczno-medycznym.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.