Słońce jest niezbędne do życia, jednak równocześnie może być bardzo szkodliwe. Z tego powodu ochrona przeciwsłoneczna przy dłuższej ekspozycji na światło słoneczne jest koniecznością. Promienie słoneczne są nam potrzebne do syntezy witaminy D w skórze, ponieważ tylko w ten sposób człowiek może wytworzyć tą niezwykle ważną witaminę. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu w okresie jego najwyższej aktywność może mieć bardzo negatywne konsekwencje zdrowotne, którym jest m. in. poparzenie słoneczne, a nawet rak skóry. Ochrona przeciwsłoneczna w postaci kosmetyków z filtrem UV pozwala nam na bezpieczne i długotrwałe przebywanie na słońcu, jednak tylko przy odpowiednim dobraniu wartości faktora SPF.


Ochrona przeciwsłoneczna – jak dobrać filtr?

Wybierając kosmetyki przeciwsłoneczne, musimy odpowiednio dopasować wysokości filtra UV do rodzaju naszej skóry. Typy cery pod tym względem dzielą się na cztery kategorie oznaczające konkretne fototypy skóry: karnacja bardzo jasna z piegami, karnacja jasna bez piegów, karnacja ciemna łatwo się opalająca oraz karnacja ciemna bardzo mocno się opalająca. Najjaśniejsza skóra musi być chroniona najmocniejszym filtrem wynoszącym minimum 30 SPF. Natomiast dla ciemnej karnacji wystarczą filtry 8-12 SPF. Wartość faktora SPF wskazuje, o ile dłużej po aplikacji kosmetyku osoba o danym fototypie karnacji może przebywać na słońcu, w porównaniu do sytuacji bez nałożenia filtru. Kremy z filtrem UV o wysokości SPF wynoszącej np. 50 + umożliwiają bezpieczne przebywanie na słońcu przez czas 50 razy dłuższy niż bez ochrony przeciwsłonecznej.


Kosmetyki z filtrem UV

Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna nie tylko latem, powinna być stosowana przez cały rok, dlatego też kosmetyki ochronne przed promieniowaniem słonecznym to nie tylko olejki i balsamy do opalania z filtrem UV, ale także różnego rodzaju mleczka i emulsje, a także spraye, pianki i kremy z ochroną przeciwsłoneczną. Coraz częściej filtry UV dodawane są również do kosmetyków takich jak pomadki czy balsamy do ust oraz podkładów, fluidów i nawilżających kremów do twarzy. Warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ skóra wystawiona na nadmiar promieniowania UV ma tendencje do szybszego starzenia się oraz do zaburzeń pigmentacji, czyli pojawiania się przebarwień i plam skórnych.

Oferta naszej apteki internetowej w kategorii ochrona przeciwsłoneczna zawiera bogaty asortyment preparatów i kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym, które zapewniają w pełni skuteczną ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Większość oferowanych środków posiada bardzo wysoki faktor SPF (od 30+ do 50+), który pozwala na w pełni bezpieczne przebywanie na słońcu, chroniąc skórę zarówno przed promieniowaniem UV-A, jak i UV-B. W dziale ochrona przeciwsłoneczna można znaleźć kosmetyki w pełni bezpieczne dla każdego rodzaju skóry, nawet tej problematycznej i ze skłonnościami do podrażnień. Dostępne są środki dla dorosłych i dla dzieci, takie jak refleks słoneczny, mleczko do ciała, krem do szczególnie wrażliwych okolic skóry i twarzy czy spray przeciwsłoneczny do skóry wrażliwej oraz różnego rodzaju olejki, jak wybrać odpowiedni dla siebie krem lub balsamy i emulsje przeciwsłoneczne przeczytasz w naszym poradniku.

Synteza witaminy D a krem z filtrem SPF

Zastanawiasz się nad tym, czy kremy z filtrem SPF hamują syntezę witaminy D w skórze? Zdania naukowców na ten temat są podzielone, jednak badania dowiodły, że stosowanie takich kosmetyków nie powoduje znaczącego ograniczenia wytwarzania witaminy D w organizmie. Dermatolodzy przestrzegają przed rezygnowaniem z ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym, bo taka decyzja może prowadzić do powstania nowotworu skóry. 


Jak czytać oznaczenia na kremach z filtrem SPF, UVB, UVA, PPD, PA++++, HEV, IR?

Chcesz kupić krem do opalania, ale nie wiesz jak rozszyfrować symbole na opakowaniu? Wyjaśniamy, jak czytać ważne oznaczenia i jak działają kremy i balsamy z filtrem UV do opalania! Widzisz na wybranym kosmetyku oznaczenie SPF 50 i zastanawiasz się co to znaczy? Oto jak działa SPF, czyli Sun Protection Factor: filtr ten chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB, a liczba, która przy nim widnieje, ma związek z tym, ile czasu można być na słońcu po zastosowaniu kremu. Wartość faktora informuje, ile razy dłużej skóra ciała i twarzy może być wystawiona na działanie promieniowania UVB bez pojawienia się oparzeń. Krem SPF 50, np. Sesderma Repaskin Invisible Light Fluido Invisible SPF 50 lub Holika Holika wodoodporny przeciwsłoneczny żel do twarzy i ciała SPF 50+ z ekstraktem z liścia aloesu wydłuża czas bezpiecznej ekspozycji na słońce 50 razy, a krem SPF 30 – 30 razy.

Warto wiedzieć, że promieniowanie UVB jest najsilniejsze latem i odpowiada za oparzenia słoneczne oraz opaleniznę. Skórę należy chronić także przed promieniowaniem UVA, które jest jednakowe przez cały rok i które odpowiada za starzenie się skóry, choć nie wywołuje rumienia. Oba rodzaje promieniowania powodują groźne choroby skóry, dlatego warto stosować krem z filtrem UVA i UVB.

Wiesz już, czym jest faktor i co to znaczy SPF, a także co oznacza SPF 50. Musisz też pamiętać o tym, że kupując kosmetyk do opalania, należy szukać oznaczenia UVA w kółku, które informuje, że kosmetyk posiada filtr UVA. To oznaczenie mówi nam, że ochrona przed promieniowaniem UVA wynosi minimum 1/3 podanej wartości SPF. PPD w kosmetyku to z kolei dokładna informacja na temat tego, ile razy mniejsza jest dawka promieniowania UVA, która dociera do skóry pokrytej preparatem. Jest to odpowiednich SPF dla promieniowania UVA.

A co mówi nam symbol PA++++? Jest to azjatycki odpowiednik oznaczenia PPD. Z kolei HEV oznacza ochronę przed promieniowaniem niebiesko-fioletowym, emitowanym przez ekrany. Zwróć również uwagę na oznaczenie IR, dotyczące zabezpieczenia przed promieniowaniem podczerwonym. Najskuteczniejsze, profesjonalne kosmetyki zapewniające najlepszą ochronę przed słońcem i przed różnymi rodzajami promieniowania, są oznakowane jako Broad Spectrum, czyli szerokie spektrum działania. 


Dopasuj faktor SPF do Twojej skóry: wskazówki dla bezpiecznej ekspozycji

Kremy SPF są nam niezbędne dla zachowania zdrowej skóry, więc pamiętaj o tym, by je stosować i to nie tylko latem. Aby dopasować faktor SPF do własnych potrzeb, należy wziąć pod uwagę oznaczenia fototypu skóry oraz to, jak silne jest działanie słońca (im bliżej równika, tym jest ono silniejsze). Osoby z jasną cerą powinny stosować kremy z wysoką wartością SPF, które w swojej ofercie ma na przykład Pharmaceris.


Jakie kosmetyki z filtrem UV na lato?

Latem, gdy promieniowanie UVB jest najsilniejsze, zalecane jest stosowanie kosmetyków z filtrem SPF o wysokiej wartości. Masz wątpliwości co do tego, czy faktor SPF 100 jest dla Ciebie odpowiedni i czy warto się na niego zdecydować? Jest to produkt dający bardzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną dla osób z wyjątkowo jasną i wrażliwą cerą oraz po zabiegach medycyny estetycznej.

Sprawdź wiodące produkty z kategorii ochrona przeciwsłoneczna:

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem