Wapteka.pl
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Kosmetyki i uroda

Jak wybrać dobry krem z filtrem do twarzy na lato?

 wybór kremu z filtrem na lato

Wystawianie skóry twarzy i ciała na działanie promieni słonecznych ma zarówno pozytywny, jak i negatywy wpływ na organizm człowieka. Promieniowanie UV korzystnie wpływa na syntezę witaminy D3, poprawia nastrój i samopoczucie. Dlatego też, większość osób nie stroni od eksponowania ciała na słońce i opalania się. Długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego ma jednak negatywne konsekwencje. Promieniowanie UV, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, skutkuje oparzeniami słonecznymi, a także fotostarzeniem skóry – utratą jej jędrności i zanikiem kolagenu, efektem czego są powstające zmarszczki. Najpoważniejszym następstwem, które mogą pojawić się w wyniku nadmiernego eksponowania skóry na słońce, są zmiany nowotworowe i skórne, takie jak czerniak, piegi oraz przebarwienia. Na szczególne działanie negatywnego promieniowania ultrafioletowego narażona jest twarz. Konieczna jest zatem odpowiednia jej pielęgnacja i ochrona. Celem zabezpieczenia cery, należy stosować kremy z wysokim filtrem. Jak zatem wybrać dobry krem przeciwsłoneczny do twarzy? Na co zwracać uwagę?

Dlaczego należy stosować kremy z filtrem do twarzy?

Promieniowanie słoneczne przedostaje się przez naskórek, powodując nieodwracalne zmiany w strukturze skóry. Długotrwałe eksponowanie ciała i twarzy na słońce powoduje elastozę, czyli degenerowanie włókien elastynowych, które przy odpowiedniej ochronie przed UV nie występuje. Co więcej, promieniowanie przyczynia się do powstawania przebarwień, zaniku włókien kolagenowych, rozszerzania naczynek krwionośnych oraz powoduje fotostarzenie i nowotwory skory. Konieczna jest zatem ochrona twarzy, która szczególnie latem narażona jest na działanie promieni ultrafioletowych. Należy jednak wskazać, że promieniowanie UV złożone jest z dwóch typów UVA i UVB:

promieniowanie UVA stanowi około 95% promieniowania słonecznego, które dociera do ziemi, jego poziom jest stały bez względu na porę roku i zachmurzenie, jest niebezpieczne, gdyż oddziałuje na skórę, docierając do jej najgłębszych warstw,

promieniowanie UVB stanowi około 5% promieniowania słonecznego, jego stężenie najsilniejsze jest w okresie wiosenno-letnim, to właśnie ten typ promieni słonecznych odpowiada za opalanie, ale również oparzenia skóry i nowotwory. 

Dlatego też, niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji twarzy jest stosowanie kremów, najlepiej z wysokim filtrem, które uniemożliwiają przenikanie szkodliwych promieni do skóry właściwej, chroniąc przed niepożądanym ich działaniem.

Jak nakładać kremy do twarzy z filtrem SPF?

Kremy z filtrem stanowią ważny element codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Powinny być one stosowane na końcu, co to oznacza w praktyce? Najpierw należy wykonać rutynową pielęgnację, zatem oczyścić twarz, nałożyć serum lub krem nawilżający, zaś na końcu zaaplikować krem przeciwsłoneczny. Ze względu na fakt, że krem ochronny stosowany jest, w przypadku kobiet pod makijaż, warto wybrać taki, który nie wpłynie na trwałość podkładu. Co ważne, większość kosmetyków do makijażu, pudry czy podkłady, zawierają filtry SPF 15 bądź 30, należy jednak podkreślić, że nie stanowią one wystarczającej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dlatego też, w codziennym rytuale nie należy pomijać dobrego kremu na dzień z wysokim filtrem UV (najlepszą ochroną jest SPF 50 lub 50+). Warto podkreślić, że nawet najwyższa ochrona przed słońcem nie wystarcza na cały dzień. Po kilku godzinach od pierwszej aplikacji należy wzmocnić ochronę twarzy, np. mgiełką zawierającą filtr, którą delikatnie opryskamy skórę.

Jaki krem z filtrem UV wybrać do pielęgnacji twarzy?

Wybór odpowiedniego kremu z filtrem UV do twarzy dla wielu osób stanowi wyzwanie. Dodatkowym problemem są różne potrzeby skóry. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z cerą trądzikową, tłustą lub mieszaną, czy naczynkową, należy wybierać kosmetyki o nieco innym składzie i właściwościach – matujących, nawilżających, przeciwtrądzikowych czy łagodzących podrażnienia. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając odpowiedni kosmetyk przeciwsłoneczny? Skóra na twarzy jest szczególnie cienka i delikatna, dlatego też wymaga wysokiej ochrony – 50 SPF. Osoby o fototypie I i II, z jasną karnacją, powinny stosować filtry SPF 50 +. Co ważne, nie wszystkie kremy o tym samym faktorze, zapewniają taką samą ochronę. Niektóre kosmetyki o wysokim filtrze UVB, nie zabezpieczają skóry przed szkodliwymi promieniami UVA, dlatego warto zwrócić uwagę czy na kosmetyku znajduje się oznaczenie PPD (wskaźnik ochrony przed UVA). Ponadto, preparaty przeciwsłoneczne zawierają filtry chemiczne i mineralne. Filtry syntetyczne (chemiczne) pochłaniają szkodliwe promieniowanie. Natomiast filtry mineralne tworzą na skórze niewidoczną warstwę ochronną, która odbija promienie, dlatego polecane są osobom ze skłonnością do reakcji alergicznych. Dodatkowo, warto wybierać kosmetyki naturalne, które nie wywołują podrażnień.

Cechy dobrego kremu z filtrem do twarzy

Skóra twarzy jest cienka i delikatna, dlatego też wymaga specjalnego traktowania. Ciężkie, tłuste kremy do opalania nie sprawdzą się do jej pielęgnacji i ochrony. Krem przeciwsłoneczny do twarzy powinien:

mieć wysoki filtr (SPF 50),

mieć lekką, nietłustą konsytencję, by mógł być stosowany pod makijaż,

być fotostabilny, 

chronić przed promieniowaniem UVA i UVB,

być nawilżający,

mieć dodatkowe właściwości pielęgnacyjne, jeżeli cera jest problematyczna (rozjaśnianie przebarwień, łagodzenie podrażnień, matowienie tłustej skóry czy wzmacnianie naczynek).

Promieniowanie UV stanowi jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na wygląd oraz kondycję skóry. Można wyróżnić dwa typy promieniowania – UVA i UVB. Natężenie promieni UVA jest stałe, niezależnie od pory roku i zachmurzenia, gdyż ma zdolność przenikania przez chmury, szkło, a także ludzki naskórek. Jednak dużo groźniejsze jest promieniowanie UVB, którego natężenie najsilniejsze jest latem. Dlatego też, w okresie wiosenno-letnim należy szczególnie dbać o skórę, stosując kremy z wysokim filtrem. Nie oznacza to jednak, że w okresie jesienno-zimowym skóra twarzy nie wymaga ochrony. Należy pamiętać, że w celu utrzymania dobrej kondycji i wyglądu skóry, należy chronić ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych przez cały rok.Malwina Bursztynowicz (kosmetolog)

Tytuł kosmetologa otrzymała w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Posiada również dyplom technika farmacji oraz kurs instruktora rekreacji ruchowej uzyskany w Polskiej Akademii Sportu. Ceni sobie rozwój osobisty, dlatego wciąż doszkala się w tej dziedzinie.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Informacje o blogu

Witamy na blogu apteki internetowej Wapteka.pl, na którym znajdziecie Państwo porady z zakresu zdrowia i medycyny, ułatwiające skuteczne zwalczanie przyczyn oraz objawów różnego rodzaju chorób, schorzeń czy problemów kosmetycznych.

Zapraszamy do lektury!

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.