Żelazo - leki i suplementy w tabletkach, kapsułkach i kroplach

Znaleziono produktów: 35

Filtry

-

Sortowanie
Sortowanie według
Liczba wyników na stronie

Żelazo - leki i suplementy w tabletkach, kapsułkach i kroplach

(35)

-

... 2
... 2

Żelazo i preparaty żelaza dla dzieci i niemowląt

Żelazo pełni bardzo istotną rolę w organizmie, a jego braki w pierwszych miesiącach i latach życia mogą znacząco odbić się na zdrowiu w przyszłości. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie i oznaczanie poziomu ferrytyny we krwi dzieci, jak i regularne wykonywanie morfologii. W przypadku wystąpienia niedoborów, rodzice mają pełną gamę produktów aptecznych do dyspozycji, które pomagają szybko i bezpiecznie odbudować zapasy żelaza w organizmie ich dziecka.

Wysoką skuteczność w przyswajaniu wykazują suplementy bazujące na żelazie elementarnym, polecane szczególnie przez pediatrów. Bioprzyswajalne żelazo w saszetkach, a także żelazo w kroplach rozpuszczone w oleju to kolejne sprawdzone, efektywnie działające preparaty, które mogą być stosowane już od pierwszych miesięcy życia.

Żelazo – jakie są jego właściwości?

Żelazo jest niezbędnym do funkcjonowania organizmu pierwiastkiem. Przede wszystkim, uczestniczy w wielu kluczowych procesach fizjologicznych, a także stanowiąc element hemoglobiny odgrywa niebagatelną rolę w transportowaniu tlenu do komórek ciała. Gdy jego brakuje, rozwija się anemia - czyli niedobór składników odżywczych w poszczególnych komórkach organizmu, skutkujący osłabieniem, obniżoną odpornością, obniżeniem zdolności poznawczych, a w skrajnych przypadkach - nawet uszkodzeniami narządów wewnętrznych.

Dieta w anemii – jak uzupełnić niedobory żelaza?

Gdy na podstawie badań zostanie stwierdzona anemia, konieczne jest takie zmodyfikowanie diety, aby wraz z każdym posiłkiem dostarczać organizmowi pewnej dawki żelaza. Produkty bogate w żelazo to między innymi wątróbka, wołowina, ryby morskie, ale także suszone figi, pestki dyni, fasola adzuki, amarantus ekspandowany, buraki, płatki owsiane górskie. W razie wystąpienia niedoborów żelaza, najczęściej konieczne jest zażywanie preparatów, leków lub suplementów diety z dobrze przyswajalną formą żelaza przez okres co najmniej 2-3 miesięcy w dawce zaleconej przez lekarza.

Jak zwiększyć przyswajalność żelaza w posiłkach?

Przyswajalność żelaza można zwiększyć łącząc produkty zawierające żelazo z witaminą C - czyli na przykład podając mięso z warzywami bogatymi w tę witaminę. Warto równocześnie pamiętać, że przyswajalność żelaza zmniejszana jest przez nabiał, dlatego z kolei spożywanie produktów bogatych w żelazo ale np. z dodatkiem jogurtu, może znacznie upośledzać wchłanianie pierwiastka.

Najlepsze suplementy i zestawy z żelazem

Na rynku dostępnych jest wiele suplementów i preparatów z żelazem. Nie wszystkie jednak mogą być stosowane przez każdą osobę - to, który z produktów aptecznych będzie dla nas najlepszy, warto pozostawić do decyzji lekarzowi. Niektóre preparaty zawierające żelazo, a w szczególności te o statusie leku, wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza.

Trzeba mieć świadomość, że zażywanie preparatów z żelazem zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, ponieważ pierwiastek ten stosunkowo łatwo przedawkować, poza tym - może powodować szereg skutków ubocznych. Między innymi zatwardzenia, problemy z układem trawiennym, a nawet wiązać się z występowaniem ukrytej krwi w kale.

Prawidłowy poziom żelaza

Prawidłowy poziom witamin i minerałów w naszym organizmie, ma wpływ na jego funkcjonowanie. Czasem wszelkie niedobory możemy uzupełnić poprzez dobór odpowiednich suplementów. Jednym z najważniejszych składników mineralnych, który ma ogromny wpływ na nasze zdrowie jest żelazo. Obniżony poziom żelaza można uzupełnić suplementami. Na rynku dostępnych jest wiele produktów takich jak żelazo w tabletkach, w płynie, w postaci kropli oraz bardzo wygodne w użyciu żelazo w tabletkach musujących.

Obniżony poziom żelaza przyczynia się do rozwoju anemii czyli niedokrwistości. Charakteryzuje się ona zmniejszonym poziomem hemoglobiny we organizmie. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń krwi, które objawia się m.in. ogólnym osłabieniem, bólem głowy i bladością skóry.

Jeżeli suplementowanie żelaza nie pomaga i wyniki badań w dalszym ciągu się nie poprawiają, warto przyjrzeć się temu co jemy. O ile witamina C ma dobroczynny wpływ na wchłanianie żelaza, o tyle pierwiastki takie jak cynk czy wapń mogą ograniczać jego przyswajanie.

 

Polecane preparaty z żelazem: 

Actiferol Fe bioprzyswajalne żelazo 

Biofer żelazo z witaminą C

Doppelherz Aktiv Magnez-B6 Forte

Floradix żelazo i witaminy płyn 

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem