Koszyk
0
Suma:
0,00
Do darmowej dostawy brakuje Ci 278.00 zł
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Kategoria Ciąża i dziecko

Żelazo elementarne – czym jest i jak go stosować? Wsparcie w produkcji hemoglobiny i czerwonych krwinek

 Żelazo elementarne – czym jest i jak go stosować? Wsparcie w produkcji hemoglobiny i czerwonych krwinek

Właściwy poziom żelaza w organizmie jest istotnym czynnikiem dla jego prawidłowego funkcjonowania oraz naszego zdrowia. Jedną z jego ról jest uczestniczenie w procesie transportowania hemoglobiny przez erytrocyty do pozostałych komórek organizmu. W naszym artykule dowiesz się, co to jest żelazo elementarne, dlaczego warto je suplementować oraz jakie są objawy niedoboru żelaza.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co to żelazo elementarne,
 • jak rozpoznać niedobór żelaza,
 • jaka dieta oraz suplementy wówczas pomogą,
 • czy żelazo elementarne przynosi skutki uboczne,
 • do czego prowadzi niedobór żelaza.

Zobacz także artykuł: Produkty bogate w żelazo - niedobór żelaza: przyczyny i objawy.

Żelazo elementarne – co to jest?

Temat wsparcia poziomu żelaza dla naszego organizmu warto rozpocząć od żelaza elementarnego. Jest to szczególnie istotne dla osób borykających się z problemami w tej materii. Żelazo elementarne to rodzaj żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, stosowany do postępowania dietetycznego. Jego zażywanie zapobiega niedoborom żelaza oraz wspiera proces produkcji hemoglobiny oraz czerwonych krwinek. Może być stosowany w przypadkach potwierdzenia ich niskiego poziomu. Co istotne- wyrób jest przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci już od wieku niemowlęcego. Przed zastosowaniem preparatu z żelazem elementarnym - koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Niedobór żelaza – objawy

Pytanie brzmi: jakie sygnały alarmowe powinny nas skłonić do przebadania się pod kątem niedoboru żelaza? Co może poprzedzać konsultację lekarską w tym temacie? Pierwsze zauważalne symptomy, jakie się pojawiają, to:

 • nadmierne zmęczenie,
 • wahania nastroju,
 • nieuzasadnione problemy ze snem.

Po zaobserwowaniu tych czynników powinniśmy się niezwłocznie udać na badania krwi. Wskazane jest szybkie działanie, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o zużyciu zapasów żelaza przez nasz organizm. Jeżeli nie zareagujemy w odpowiednim momencie, problemy będą się jedynie nasilać. W ich kolejnej fazie zaobserwować można także:

 • sińce pod oczami,
 • wypadanie włosów,
 • zawroty głowy,
 • zadyszkę,
 • wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
 • krwawienie z nosa.

Czynniki te mogą być powodowane osłabieniem układu immunologicznego m.in. poprzez niski poziom hemoglobiny. Te objawy wraz z niedoborem żelaza we krwi w ostateczności może doprowadzić nawet do anemii! Wizyta u lekarza w takim przypadku jest po prostu konieczna. Jednakże samodzielnie także należy im przeciwdziałać: poprzez zadbanie o właściwe zbilansowanie snu i odpoczynku, a także korektę diety. Wszak wskazuje się, że nieodpowiednie odżywianie przy niedoborze żelaza może powodować dynamiczne tycie. 

Jakkolwiek przytoczone objawy powinny budzić słuszną obawę, zwłaszcza w kontekście długofalowych skutków niedoboru żelaza - są jednak preparaty, które służą wchłanianiu dodatkowych dawek żelaza. Są one szeroko dostępne i w pełni bezpieczne w przyjmowaniu. Także dieta, która pomaga ustabilizować poziom tego pierwiastka w organizmie, jest prosta i łatwa we wdrożeniu do naszych codziennych nawyków.

Niedobór żelaza – co jeść?

Dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie. Postaramy się wskazać, czym konkretnie warto się wspierać, aby móc uzyskać  optymalny poziom żelaza w naszej krwi. Przede wszystkim warto w dietę zaangażować produkty naturalne, a  co za tym idzie łatwo przyswajalne. Szczególnie poleca się warzywa i owoce - w tym te, które zaopatrują nasz organizm w witaminę C. Jest ona istotnym składnikiem stymulującym przyswajanie żelaza. Zatem dietę wypadałoby wzbogacić chociażby w większe ilości takich owoców i warzyw, jak:

 • brokuły,
 • groch,
 • fasolę,
 • owoce cytrusowe,
 • truskawki,
 • paprykę,
 • pomidory.

Co jeszcze warto jeść przy niedoborze żelaza oprócz warzyw i owoców? Bogatym źródłem pierwiastka jest także mięso. Będąca koszmarem dzieciństwa wątróbka przy tego typu problemach powinna na stałe zagościć w naszej diecie. Ponadto warto sięgać po podroby, a także ryby czy krewetki. Z kolei dodatkowe elementy, które mogą urozmaicić jadłospis, to: kasza jaglana, jajka, buraki, rukola, orzechy. Jeżeli chodzi o pieczywo, wybierajmy to pełnoziarniste. 

Żelazo elementarne – jakie wybrać?

Skoro już wiemy jakie potrawy przyjmować, aby niwelować skutki niedoboru żelaza czy to warto powrócić do kwestii właściwej suplementacji. Przybliżamy pokrótce temat doboru składników medycznych, które umożliwiają dostarczanie i utrzymanie właściwego poziomu żelaza. Stosunkowo najłatwiej dostępnym preparatem jest wspomniane uprzednio żelazo elementarne. W aptekach występuje ono w formie zawiesiny doustnej. Kupując ten produkt na własną rękę, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Najistotniejszą kwestią jest sama zawartość żelaza elementarnego w produkcie, który chcemy wybrać. Ta może się różnić w zależności od producenta oraz formy chemicznej danego preparatu. Oczywiście podczas konsultacji z farmaceutą należy zwrócić uwagę, by wartość procentowa udziału żelaza elementarnego w preparacie była możliwie najwyższa. Wówczas mamy wysoką szansę wyrównania niedoborów żelaza. Pamiętać przy tym należy, że zmaganie się z niedoborem żelaza w ciąży wyklucza stosowanie niektórych preparatów. W każdym wypadku sięgnięcie po tego typu wyrób medyczny powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem.

Żelazo elementarne – efekty uboczne

Jeżeli wahasz się przed zastosowaniem preparatów tego typu - koniecznie przeczytaj tą część artykułu. Poruszamy w niej kwestię efektów ubocznych związaną ze stosowaniem oraz niedogodnościami, jakich może nam przysporzyć przyjmowanie żelaza elementarnego. Przyjmuje się, że nie ma skutków ubocznych przyjmowania żelaza elementarnego. To wszystko dzięki jego wysokiej wchłanialności do naszego organizmu. Ta następuje i przebiega niezwykle łagodnie. Należy podkreślić, że proces ten trwa odpowiednio długi dla organizmu czas. Środek ten został gruntownie przebadany klinicznie. Jego zażywanie nie wywołuje dolegliwości żołądkowych ani jakichkolwiek innych objawów. Żelazo elementarne stosować można przy kuracji anemii oraz niedoborów żelaza u kobiet ciężarnych oraz w trakcie menstruacji. Dzięki uzyskanym w toku badań certyfikatom medycznym, preparatem tym leczone są także noworodki.

Niedobór żelaza – skutki

W dłuższym okresie czasu niedobór żelaza może powodować przywoływaną uprzednio anemię. Ponadto osoby, które zaniedbały ten aspekt, borykają się także z silnym osłabieniem układu immunologicznego. To z kolei generuje podatność na zachorowania oraz bardziej wrażliwe reakcje skórne na bodźce w postaci krwiaków, siniaków itd. Także estetyka naszego ciała jest narażona na szwank. Naskórek traci zdolność do elastyczności, pojawia się zasinienie pod oczami. Masa mięśniowa ulega stopniowej redukcji, a tkanki takie jak włosy czy paznokcie będąc osłabionymi, stają się łamliwe lub kruszą się. Jakkolwiek litania problemów, które powoduje niedobór żelaza wywołuje przygnębienie, tak należy mieć świadomość tego, że problem jest realny. Dlatego tak istotne jest zadbanie o monitorowanie norm żelaza w organizmie, właściwą dietę oraz odpoczynek. Natomiast w sytuacjach kryzysowych koniecznie należy udać się do specjalistów i rozpocząć stosowną kurację.mgr farm. Cezary Stańczak
Ukończył Wydział Farmacji na Akademii Medycznej w Łodzi otrzymując tytuł magistra farmacji. Uzyskał też stopień MBA kończąc Wyższą Szkołę Kupiecką w Łodzi oraz Paris Business School.

Aby dodać opinie o powyższym artykule - należy się zalogować

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz zmienić sposób zapisu i dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.