Żelazo elementarne – czym jest i jak go stosować? Wsparcie w produkcji hemoglobiny i czerwonych krwinek

Żelazo elementarne – czym jest i jak go stosować? Wsparcie w produkcji hemoglobiny i czerwonych krwinek - zdjęcie

Właściwy poziom żelaza w organizmie jest istotnym czynnikiem dla jego prawidłowego funkcjonowania oraz naszego zdrowia. Jedną z jego ról jest uczestniczenie w procesie transportowania hemoglobiny przez erytrocyty do pozostałych komórek organizmu. W naszym artykule dowiesz się, co to jest żelazo elementarne, dlaczego warto je suplementować oraz jakie są objawy niedoboru żelaza.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co to żelazo elementarne,
 • jak rozpoznać niedobór żelaza,
 • jaka dieta oraz suplementy wówczas pomogą,
 • czy żelazo elementarne przynosi skutki uboczne,
 • do czego prowadzi niedobór żelaza.

Zobacz także artykuł: Produkty bogate w żelazo - niedobór żelaza: przyczyny i objawy.

Żelazo elementarne – co to jest?

Temat wsparcia poziomu żelaza dla naszego organizmu warto rozpocząć od żelaza elementarnego. Jest to szczególnie istotne dla osób borykających się z problemami w tej materii. Żelazo elementarne to rodzaj żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, stosowany do postępowania dietetycznego. Jego zażywanie zapobiega niedoborom żelaza oraz wspiera proces produkcji hemoglobiny oraz czerwonych krwinek. Może być stosowany w przypadkach potwierdzenia ich niskiego poziomu. Co istotne- wyrób jest przeznaczony zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci już od wieku niemowlęcego. Przed zastosowaniem preparatu z żelazem elementarnym - koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

Niedobór żelaza – objawy

Pytanie brzmi: jakie sygnały alarmowe powinny nas skłonić do przebadania się pod kątem niedoboru żelaza? Co może poprzedzać konsultację lekarską w tym temacie? Pierwsze zauważalne symptomy, jakie się pojawiają, to:

 • nadmierne zmęczenie,
 • wahania nastroju,
 • nieuzasadnione problemy ze snem.

Po zaobserwowaniu tych czynników powinniśmy się niezwłocznie udać na badania krwi. Wskazane jest szybkie działanie, ponieważ takie objawy mogą świadczyć o zużyciu zapasów żelaza przez nasz organizm. Jeżeli nie zareagujemy w odpowiednim momencie, problemy będą się jedynie nasilać. W ich kolejnej fazie zaobserwować można także:

 • sińce pod oczami,
 • wypadanie włosów,
 • zawroty głowy,
 • zadyszkę,
 • wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
 • krwawienie z nosa.

Czynniki te mogą być powodowane osłabieniem układu immunologicznego m.in. poprzez niski poziom hemoglobiny. Te objawy wraz z niedoborem żelaza we krwi w ostateczności może doprowadzić nawet do anemii! Wizyta u lekarza w takim przypadku jest po prostu konieczna. Jednakże samodzielnie także należy im przeciwdziałać: poprzez zadbanie o właściwe zbilansowanie snu i odpoczynku, a także korektę diety. Wszak wskazuje się, że nieodpowiednie odżywianie przy niedoborze żelaza może powodować dynamiczne tycie. 

Jakkolwiek przytoczone objawy powinny budzić słuszną obawę, zwłaszcza w kontekście długofalowych skutków niedoboru żelaza - są jednak preparaty, które służą wchłanianiu dodatkowych dawek żelaza. Są one szeroko dostępne i w pełni bezpieczne w przyjmowaniu. Także dieta, która pomaga ustabilizować poziom tego pierwiastka w organizmie, jest prosta i łatwa we wdrożeniu do naszych codziennych nawyków.

Niedobór żelaza – co jeść?

Dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie. Postaramy się wskazać, czym konkretnie warto się wspierać, aby móc uzyskać  optymalny poziom żelaza w naszej krwi. Przede wszystkim warto w dietę zaangażować produkty naturalne, a  co za tym idzie łatwo przyswajalne. Szczególnie poleca się warzywa i owoce - w tym te, które zaopatrują nasz organizm w witaminę C. Jest ona istotnym składnikiem stymulującym przyswajanie żelaza. Zatem dietę wypadałoby wzbogacić chociażby w większe ilości takich owoców i warzyw, jak:

 • brokuły,
 • groch,
 • fasolę,
 • owoce cytrusowe,
 • truskawki,
 • paprykę,
 • pomidory.

Co jeszcze warto jeść przy niedoborze żelaza oprócz warzyw i owoców? Bogatym źródłem pierwiastka jest także mięso. Będąca koszmarem dzieciństwa wątróbka przy tego typu problemach powinna na stałe zagościć w naszej diecie. Ponadto warto sięgać po podroby, a także ryby czy krewetki. Z kolei dodatkowe elementy, które mogą urozmaicić jadłospis, to: kasza jaglana, jajka, buraki, rukola, orzechy. Jeżeli chodzi o pieczywo, wybierajmy to pełnoziarniste. 

Żelazo elementarne – jakie wybrać?

Skoro już wiemy jakie potrawy przyjmować, aby niwelować skutki niedoboru żelaza czy to warto powrócić do kwestii właściwej suplementacji. Przybliżamy pokrótce temat doboru składników medycznych, które umożliwiają dostarczanie i utrzymanie właściwego poziomu żelaza. Stosunkowo najłatwiej dostępnym preparatem jest wspomniane uprzednio żelazo elementarne. W aptekach występuje ono w formie zawiesiny doustnej. Kupując ten produkt na własną rękę, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Najistotniejszą kwestią jest sama zawartość żelaza elementarnego w produkcie, który chcemy wybrać. Ta może się różnić w zależności od producenta oraz formy chemicznej danego preparatu. Oczywiście podczas konsultacji z farmaceutą należy zwrócić uwagę, by wartość procentowa udziału żelaza elementarnego w preparacie była możliwie najwyższa. Wówczas mamy wysoką szansę wyrównania niedoborów żelaza. Pamiętać przy tym należy, że zmaganie się z niedoborem żelaza w ciąży wyklucza stosowanie niektórych preparatów. W każdym wypadku sięgnięcie po tego typu wyrób medyczny powinna poprzedzić konsultacja z lekarzem.

Żelazo elementarne – efekty uboczne

Jeżeli wahasz się przed zastosowaniem preparatów tego typu - koniecznie przeczytaj tą część artykułu. Poruszamy w niej kwestię efektów ubocznych związaną ze stosowaniem oraz niedogodnościami, jakich może nam przysporzyć przyjmowanie żelaza elementarnego. Przyjmuje się, że nie ma skutków ubocznych przyjmowania żelaza elementarnego. To wszystko dzięki jego wysokiej wchłanialności do naszego organizmu. Ta następuje i przebiega niezwykle łagodnie. Należy podkreślić, że proces ten trwa odpowiednio długi dla organizmu czas. Środek ten został gruntownie przebadany klinicznie. Jego zażywanie nie wywołuje dolegliwości żołądkowych ani jakichkolwiek innych objawów. Żelazo elementarne stosować można przy kuracji anemii oraz niedoborów żelaza u kobiet ciężarnych oraz w trakcie menstruacji. Dzięki uzyskanym w toku badań certyfikatom medycznym, preparatem tym leczone są także noworodki.

Niedobór żelaza – skutki

W dłuższym okresie czasu niedobór żelaza może powodować przywoływaną uprzednio anemię. Ponadto osoby, które zaniedbały ten aspekt, borykają się także z silnym osłabieniem układu immunologicznego. To z kolei generuje podatność na zachorowania oraz bardziej wrażliwe reakcje skórne na bodźce w postaci krwiaków, siniaków itd. Także estetyka naszego ciała jest narażona na szwank. Naskórek traci zdolność do elastyczności, pojawia się zasinienie pod oczami. Masa mięśniowa ulega stopniowej redukcji, a tkanki takie jak włosy czy paznokcie będąc osłabionymi, stają się łamliwe lub kruszą się. Jakkolwiek litania problemów, które powoduje niedobór żelaza wywołuje przygnębienie, tak należy mieć świadomość tego, że problem jest realny. Dlatego tak istotne jest zadbanie o monitorowanie norm żelaza w organizmie, właściwą dietę oraz odpoczynek. Natomiast w sytuacjach kryzysowych koniecznie należy udać się do specjalistów i rozpocząć stosowną kurację.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Dieta i odchudzanie

Owoc kaki (persymona): wartości odżywcze, prozdrowotne i składniki aktywne
Owoc kaki, czyli persymona, to niesamowity produkt spożywczy, który wciąż bardzo rzadko gości na europejskich talerzach. To egzotyczny owoc o charakterystycznym smaku, który stale zyskuje na popularności wśród dietetyków ora...

Układ pokarmowy

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach – objawy, przyczyny, leczenie
Bulgotanie, przelewanie się, dziwne, głośne burczenie i przewracanie w brzuchu to nie tylko kłopotliwe i krępujące, ale również niepokojące objawy. Mogą wystąpić zarówno w dzień, jak i w nocy. Zazwyczaj stanowią całkowicie niegroźny ...

Informacje dla pacjenta

Wysoki puls – przyczyny, objawy jak prawidłowo zmierzyć?
Puls, inaczej tętno, określa ilość uderzeń serca na minutę, czyli częstotliwość bicia serca. Jego wartość jest dla człowieka zdrowego ściśle określana i nie powinna być ani za niska, ani zbyt wysoka. Każde odchylenie od normy wymaga ...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.