5.00
(4)
Formy dostawy:
Formy płatności:
Vigantol to produkt leczniczy zawierający substancję czynną witaminę D (cholekalcyferol) ważną w procesie tworzenia kości.
Substancją czynną jest: cholekalcyferol.
1 ml (40 kropli) zawiera 500 µg cholekalcyferolu (co odpowiada 20000 IU witaminy D3).
Substancje pomocnicze: triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wg zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Wcześniaki: 2 krople na dobę roztworu Vigantol. Po osiągnięciu 40 tygodnia życia wieku skorygowanego dawkę profilaktyczną należy zmniejszyć. Dawkowanie musi być ustalone przez lekarza prowadzącego.
Noworodki i niemowlęta: 1 kropla na dobę roztworu Vigantol (co odpowiada 500 IU witaminy D).
Dzieci, młodzież, dorośli i osoby w podeszłym wieku: 1 kropla na dobę roztworu Vigantol (co odpowiada 500 iU witaminy D).
Witamina D3 jest fizycznie wytwarzana w skórze pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV, może być też dostarczana do organizmu z pokarmem.
Lek Vigantol stosuje się w zapobieganiu krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych, w zapobieganiu krzywicy u wcześniaków, dodatkowo w zapobieganiu schorzeniom w przypadku występowania ryzyka niedoboru witaminy D u dzieci i dorosłych. Vigantol również stosuje się w zapobieganiu niedoborom witaminy D u dzieci i dorosłych oraz w leczeniu wspomagającym w osteoporozie u dorosłych.
Kiedy nie stosować leku:
Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
W przypadku hiperkalcemii lub hiperkalcynurii.
Jeśli pacjent ma kamicę nerkową lub ciężką niewydolność nerek.
W przypadku rzekomej niedoczynności przytarczyc.
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, wzdcia, nudności, bóle brzucha lub biegunka. Reakcje nadwrażliwości, takie jak: świąd skóry, wysypka, pokrzywka.
W przypadku przedłużonego stosowania dużch dawek hiperkalcemia (za duże stężenie wapnia we krwi) i hiperkalcynuria (nadmierne wydalanie wapnia z moczem). W pojedynczych przypadkach opisywano zejścia śmiertelne.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Vigantol należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, gdyż Vigantol należy stosować pod nadzorem lekarza:
Jeśli pacjent przyjmuje również inne leki zawierające witaminę D, ponieważ dodatkowe dawki witaminy D można przyjmować tylko pod nadzorem lekarza,
Jeśli pacjent ma sarkoidozę (choroba układu odpornościowego, która może zwiększać stężenie witaminy D w organizmie),
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek,
Jeśli pacjent jest leczony glikozydami nasercowymi lub lekami moczopędnymi,
W przypadku noworodków, niemowląt i małych dzieci,
Jeśli leczenie witaminą D jest długotrwałe, gdyż w takim przypadku lekarz powinien kontrolować u pacjenta stężenie wapnia w surowicy i w moczu oraz sprawdzać czynność nerek, oznaczając stężenie kreatyniny we krwi.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje stosować.
Leki zobojętniające stosowane w leczeniu nadkwaśności zawierające glin, stosowane razem z lekiem Vigantol mogą zwiększać stężenie glinu we krwi, zwiększając ryzyko toksycznego działania glinu na kości.
Leki zobojętniające zawierające magnez stosowane równocześnie z lekiem Vigantol mogą zwiększać stężenie magnezu w krwi.
Niektóre leki o działaniu przeciwpadaczkowym, uspokajającym lub nasennym (zawierające fenytoinę i barbiturany), stosowane równocześnie z lekiem Vigantol mogą zmniejszać jego skuteczność.
Niektóre leki moczopędne (tiazydowe) mogą prowadzić do hiperkalcemii (zwiększonego stężenia wapnia) wywołanej zmniejszonym wydalaniem wapnia przez nerki. Podczas długotrwałego leczenia należy kontrolować stężenia wapnia w surowicy i w moczu.
Jednoczesne przyjmowanie glikokortykosteroidów (syntetyczne hormony kory nadnerczy) może znosić działanie leku Vigantol.
W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Lek Vigantol podczas ciąży może być przyjmowany wyłącznie na zlecenie lekarza.
W okresie ciąży należy unikać przedawkowania witaminy D, gdyż może to prowadzić do opóźnienia rozwoju fizycznego i umysłowego, wad serca, zaburzenia siatkówki oka u dziecka.
Lek Vigantol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i na obsługiwanie maszyn.
Kategoria
Producent
Postać
Stosowanie
Działanie
Kluczowy składnik
Rejestracja
Aby dodać opinię, proszę się zalogować.