Witamina D3 dla dzieci – podstawa budowy silnych kości i zębów. W jakiej formie warto podać witaminę D3 dziecku?

Witamina D3 dla dzieci – podstawa budowy silnych kości i zębów. W jakiej formie warto podać witaminę D3 dziecku? - zdjęcie

Witamina D3 jest jedną z witamin, która ma decydujące znaczenie w kształtowaniu się organizmu młodego człowieka. Jej niedobory mogą skutkować nieprawidłowym rozwojem układu kostnego, a także innymi schorzeniami. Sprawdź, za co odpowiada witamina D3 oraz jak odpowiednio podawać ją dziecku. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.

Zobacz też artykuł: Dlaczego witamina D3 jest bardzo ważna dla rozwoju ludzkiego organizmu?

Witamina D3 dla dzieci

Witamina D3 jest podstawowym budulcem kości i zębów w organizmie ludzkim, jest ona niezmiernie ważna, ponieważ wpływa korzystnie na układ odpornościowy, prawidłowy wzrost oraz rozwój naszych dzieci. Jej głównym zadaniem jest mineralizacja kości. Proces ten jest szczególnie ważny, gdyż ma on za zadanie zdeterminowanie układu kostnego do dalszego rozwoju. Warto także nadmienić, że w sposób znaczący witamina D3 reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową. Zapobiega również występowaniu nowotworów oraz udowodniono jej wpływ na ekspresję konkretnych genów.

Witamina D3 bardzo często nazywana jest „witaminą słońca”, a jej niedobory są powszechne na całym świecie i dotyczą wszystkich grup wiekowych. Określanie w ten sposób witaminy D3 bierze się z faktu, iż proces jej naturalnej produkcji występuje w momencie, gdy wystawimy nasze ciało na działanie promieni słonecznych.

Uzupełnianie witaminy D3 jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, ponieważ w tym czasie jej naturalna produkcja jest dość mocno ograniczona przez małą ilość promieni słonecznych. Jej niedobór może mieć wiele negatywnych skutków. Do najczęstszych efektów niedoboru witaminy D3 u dzieci należą krzywica i osteomalacja. Aby uniknąć tych schorzeń, warto w okresie niemowlęcym wdrożyć suplementację witaminy D3, aby zadbać o dostarczenie jej odpowiedniej ilości. Standardowa suplementacja noworodka wynosi 400 j.m./dobę, zmniejsza się jednak u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, które w wielu przypadkach już ją dostarcza. Ten poziom podwyższa się jednak w przypadku wcześniaków, u których wynosi on ok. 800 j.m.

Jaka witamina D3 najlepsza dla dzieci?

W przypadku małych pociech szczególnie polecana jest witamina D3 w postaci łatwo aplikowanych kropel lanoliny, która jest najwyższej jakości naturalnym źródłem tej witaminy. Charakteryzuje się ona prostym składem, bez zbędnych dodatków. Rozpuszczenie jej w oliwie z oliwek ułatwia szybkie i skuteczne wchłanianie witaminy D3 bez konieczności zażywania dodatkowych tłuszczy. Jest to produkt przeznaczony specjalnie dla niemowląt oraz dzieci do 3 roku życia.

Dla starszych dzieci oraz tych, które nie spożywają mięsa, szczególnie polecane są krople niezawierające żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Są to krople, które mogą być stosowane także przez wegan, wyróżniające się doskonałym wchłanianiem. Produkty tego typu są wykonane w 100% z naturalnych składników, zwykle są też produkowane na bazie oleju MCT z kokosa, a witamina D3 w nich zawarta posiada wszelkie niezbędne certyfikaty.

Witamina D3 dla dzieci – kiedy można ją stosować?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, najlepszym sposobem uzupełniania witaminy D3 w organizmie zarówno dzieci jak i dorosłych, jest działanie promieni słonecznych. Już 20 minutowa ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych powinna zaspokoić ok. 90% zapotrzebowania na tę witaminę. Musimy jednak również wziąć pod uwagę, że powszechnie stosowane kremy z filtrem obniżają jej podaż nawet o 80-90%. 

Witamina D3 występuje także w pokarmie. Zdecydowanie najbogatszym źródłem pokarmowym, w którym możemy ją znaleźć, są ryby morskie, takie jak: makrela, śledź, węgorz czy łosoś. Odnajdziemy ją także między innymi w wątróbce, żółtkach jaj czy grzybach. 

W wielu wypadkach dostarczenie ze słońca odpowiedniej ilości witaminy D3 do organizmu może okazać się niemożliwe lub bardzo utrudnione. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które przyszły na świat w miesiącach jesiennych, kiedy dostęp do naturalnego światła słonecznego jest ograniczony. Na szczęście z pomocą przychodzą nam suplementy diety, które pozwolą nam zadbać o dostarczenie naszym pociechom 100% dziennej dawki witaminy D3. Szczególnie zalecana jest suplementacja witaminy D3 u dzieci w okresie od października do marca. Bez problemu nabędziemy preparaty uzupełniające w każdej aptece, bez konieczności posiadania recepty.

Witamina D3 dla dzieci – jak długo ją podawać?

Witamina D3 ma szczególny wpływ na rozwój naszego układu kostnego, działa także zapobiegawczo, chroniąc organizm człowieka przed wystąpieniem wielu chorób. Trzymając się zalecanych dawek, witaminę D3 możemy stosować profilaktycznie przez cały rok. Szczególnie ważne jest aby pamiętać o jej stosowaniu w okresie jesienno-zimowym.

Jeżeli chodzi o wiek dziecka, nie ma tutaj żadnych ograniczeń, a nawet zaleca się stosowanie jej również w wieku dorosłym. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnego organizmu oraz stylu życia. Osoba przebywająca większość czasu na świeżym powietrzu, będzie potrzebowała zdecydowanie mniej zewnętrznie podawanych witamin, w tym i witaminy D3. W sytuacjach, kiedy słońca jest mało, warto postawić na dodatkową suplementację. Tym bardziej, że przedawkowanie witaminy D3 zdarza się rzadko i tylko w niektórych przypadkach jest naprawdę groźne. 

Witamina D3 dla dzieci – jaka dawka jest idealna?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę D3 u dzieci różni się w zależności od wieku. Wielu rodziców obawia się niekorzystnych efektów działania promieni słonecznych na skórę dziecka. W takiej sytuacji doustne przyjmowanie witaminy D3 będzie najlepszym rozwiązaniem, która pozwoli uzupełnić brakujące składniki odżywcze i zapobiegnie chorobom, pomimo stosowania filtrów i unikania słońca. 

U niemowląt do 6 miesiąca życia zalecana jest dawka 400 j.m. na dobę, a po 6 miesiącu wzrasta do ok. 600 j.m. Po pierwszym roku życia zaleca się dawkę do 1000 j.m. na dobę, a powyżej 10 roku życia do 1300 j.m oraz nieco większą w przypadku dzieci o podwyższonej wadze. Warto także wspomnieć, że powyżej przedstawione dawkowanie dotyczy profilaktycznego stosowania. W przypadku stwierdzenia niedoboru witaminy D3 dawkowanie może ulec zmianie. Dawki podawane w takich przypadkach powinny być skonsultowane z lekarzem i są uzależnione od przyjmowanych pokarmów.

Witamina D3 dla dzieci – w kroplach, kapsułkach czy aerozolu?

Jaka forma witaminy D3 będzie odpowiednia dla naszego dziecka? Niewątpliwie podejmując decyzję, warto pod uwagę wziąć wiek pociechy. U noworodków zdecydowanie najlepiej sprawdzą się krople bądź aerozol. Dzięki temu będziemy mogli podać substancję w bezpieczny i nieco mniej stresujący dla dziecka sposób. Starsze dzieci bez problemu mogą przyjmować witaminę D3 w tabletkach, gdyż bez problemu poradzą sobie one z ich połknięciem. Warto wtedy podawać ją z pokarmem bogatym w tłuszcz, gdyż wtedy jej przyswajalność jest znacznie większa. 

W przypadku dzieci radzących sobie z połykaniem warto postawić na kapsułki, które już zawierają w sobie kwasy tłuszczowe. Mamy wtedy pewność, że witamina wchłonie się odpowiednio bez martwienia się o posiłek, który podamy przed tym dziecku. Zwróćmy jednak uwagę jaki rodzaj tłuszczu w niej zastosowano. Bardzo dobrym wyborem będzie na przykład olej z nasion lnu, olej MCT czy oliwa z oliwek.  

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Szkarlatyna - objawy, przyczyny. Jak leczyć szkarlatynę?
Jedną z typowych chorób wieku dziecięcego, rozpowszechnioną na całym świecie, jest szkarlatyna. Zazwyczaj pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym, w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje poważne objawy, a w jej późnym okresie może nawet d...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Jęczmień na oku: objawy, przyczyny oraz leczenie. Czy istnieją domowe sposoby na jęczmień?
Jęczmień to nic innego jak torbielowata infekcja powieki, która pojawia się w bardzo nieoczekiwanych momentach w formie ropnia. W większości wypadków spowodowana jest zarażeniem gronkowcem na brzegach powiek, a także gruczołach tarczykowych...

Serce i układ krążenia

Niewydolność krążenia - przyczyny, objawy, diagnostyka. Czym różni się ostra od przewlekłej?
Niewydolność krążenia oznacza zaburzenia w przepływie krwi przez narządy. Jest to schorzenie, które z roku na rok stanowi coraz większy problem....

Układ pokarmowy

RWS (referencyjne wartości spożycia) – jak je czytać i jakie znaczenie mają dla twojego organizmu?
Pod skrótem RWS kryje się ważna informacja o wartościach odżywczych zawartych w produktach, jakie można nabyć w sklepach spożywczych. Referencyjne Wartości Spożycia ułatwiają komponowanie zdrowych, zbilansowanych posiłków oraz kontrolę li...

Alergia

Sterydy - działanie, zastosowanie i skutki uboczne terapii sterydowej
Terminem sterydy (lub steroidy) określa się potocznie grupę leków produkowanych na wzór kortykosteroidów, czyli hormonów występujących naturalnie w ludzkim organizmie. Wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób....

Odporność, wzmocnienie organizmu

Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Wpływ tarczycy na psychikę
Niedoczynność tarczycy to jedna z często diagnozowanych chorób, polegająca na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jej objawy mają charakter dermatologiczny, neurologiczny, a nawet psychiczny, dlatego też choroba ta nie jest łat...

Układ pokarmowy

Czym jest maltodekstryna - właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie
Maltodekstryna to substancja, która powszechnie stosowana jest jako dodatek do żywności, leków, suplementów diety i odżywek. Substancja jest łatwo przyswajalna przez organizm....

Układ nerwowy

Tryptofan - aminokwas na dobry sen i nastrój. Działanie, występowanie, właściwości
Odkryj potencjał tryptofanu – aminokwasu egzogennego, który nie tylko skutecznie poprawia samopoczucie i łagodzi stres, ale także odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Dowiedz się, dlaczego tryptofan jest niezbędny d...

Układ oddechowy

Chrypka: przyczyny, leczenie, pomoc przedlekarska. Jak pomóc sobie domowymi sposobami?
Chrypka jest jednym z najczęściej występujących objawów stanów zapalnych i przewlekłych chorób krtani. Matowy głos może pojawić się także wskutek palenia papierosów, nadużywania głosu oraz stresu, znacznie utrudniając codzie...

Odporność, wzmocnienie organizmu

Seler naciowy – nie tylko na odchudzanie. Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
Seler naciowy to jeden z ulubionych produktów spożywczych miłośników zdrowego odżywiania. Charakteryzuje się wysoką gęstością odżywczą, stając się istotnym źródłem witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowan...

Przeziębienie i grypa

Anyż: przyprawa o licznych właściwościach i zastosowaniach zdrowotnych
Właściwości zdrowotne i zastosowanie anyżu jako cennego elementu zdrowej diety. Dzięki swoim właściwościom smakowym i odżywczym, anyż stanowi niezastąpiony składnik kulinarny oraz inspirację dla wielu potraw na całym świecie....

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.