Czym jest atak tężyczki i jak przebiega? Rodzaje tężyczki, badanie, leczenie i zapobieganie

Czym jest atak tężyczki i jak przebiega? Rodzaje tężyczki, badanie, leczenie i zapobieganie - zdjęcie

Tężyczka to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób, jednak nadal mało się o niej słyszy. Cała masa osób nawet nie wie, że ich objawy są związane z tężyczką, gdyż brakuje trafnej diagnozy, która pozwoliłaby na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Mylona jest często z nerwicą lekową i depresją, jednak zastosowanie leków psychotropowych nie przynosi rezultatów. Jak wygląda atak tężyczki, jakie są rodzaje tężyczki i jak ją leczyć - odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Z naszego artykułu dowiesz się:

 • czym jest tężyczka i jakie są jej objawy;
 • jak wygląda atak tężyczki;
 • jakie są przyczyny tężyczki i kto najczęściej na nią choruje;
 • jak odróżnić nerwicę lękową od tężyczki;
 • jakie są różnice między tężyczką utajoną a jawną;
 • czym jest próba tężyczkowa, jak przebiega i jak interpretuje się wyniki;
 • czym jest objaw Chvostka;
 • jak wygląda leczenie tężyczki.

Sprawdź również nasz inny artykuł: Nerwica natręctw i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne - czym są. Jakie jest leczenie i rozpoznanie oraz kiedy pójść do lekarza?

Tężyczka: co to za choroba i jak wyglądają objawy?

Tężyczka to zespół objawów, które pojawiają się w sytuacji zaburzeń elektrolitowych. Wpływają na funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego. Tężyczka objawia się bolesnymi skurczami mięśni ciała, najczęściej kończyn i twarzy, a także mrowieniem rąk i całego ciała. Najczęściej pojawia się ze względu na niedobór wapnia lub magnezu. Co istotne, istnieją dwa rodzaje tężyczki: utajona i jawna. 

Wśród objawów tężyczki wymienia się uczucie mrowienia, najczęściej wokół ust i w opuszkach palców, następnie dochodzą objawy związane z bolesnymi skurczami mięśni rąk, od przedramion, po ramiona i twarz, klatkę piersiową i nogi. Charakterystycznym objawem jest często tzw. ręka położnika, czyli zgięcie 4 i 5 palca oraz wyprostowanie kciuka, środkowego i wskazującego palca. Co istotne, tężyczka charakteryzuje się również podwójnym widzeniem, światłowstrętem, bólem w klatce piersiowej, do którego może dojść kołatanie serca i bóle głowy, a także skurczami oskrzeli czy krtani. W skrajnych przypadkach tężyczka może prowadzić do utraty przytomności i drgawek, przez co często mylona jest z padaczką. 

Kto najczęściej choruje na tężyczkę? Główne przyczyny tężyczki

Pojawienie się tężyczki wiąże się często ze spadkiem wapnia w surowicy krwi. Najczęściej poprzez nieprawidłowe odżywianie się, problemy endokrynologiczne, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, genetyczne i nefrologiczne. Dodatkowo może być następstwem przyjmowania leków. Tężyczka jawna jest związana z:

 • uszkodzeniem przytarczyc w czasie operacji tarczycy czy w wyniku chorób;
 • chorobą nowotworową i radioterapią okolic szyi;
 • alkoholizmem, który wypłukuje elektrolity;
 • niewielką podażą wapnia;
 • celiakią;
 • insulinoopornością;
 • zespołem Glitemana;
 • zespołem Barttera;
 • stosowaniem leków moczopędnych, inhibitorów pompy protonowej i przeciwpadaczkowych;
 • ostrym zapaleniem trzustki, gdzie dochodzi do niewystarczającego wchłaniania wapnia;
 • znacznymi niedoborami witaminy D;
 • tężyczką nerwicową. 

Istnieje również tężyczka utajona, która jest wynikiem niedoborów magnezu i czynników psychosomatycznych. Występuje w stanach hiperwentylacji, czyli szybkiego i głębokiego oddychania, które może prowadzić do zasadowicy oddechowej i niedotlenienia. Najczęściej dochodzi do tego podczas ataku paniki, nadmiernego stresu i nerwicy.

Nerwica lękowa czy tężyczka? Warto to sprawdzić

Tak jak zostało wspomniane, objawy tężyczki utajonej bardzo często przypominają nerwicę lękową. Przy wystąpieniu takich objawów lekarze pierwszego kontaktu proponują ziołowe leki na uspokojenie czy hydroksyzynę i zalecają zgłoszenie się do psychologa. Problem w przypadku tężyczki pozostaje, dlatego warto sprawdzić wyniki badań krwi pod względem elektrolitów i wykonać próbę tężyczkową. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Niestety objawy tężyczki są często niejednoznaczne i mylone z nerwicą lękową, depresją i padaczką. 

Zdarza się, że pomimo wdrożonego leczenia na tężyczkę potrzebna jest pomoc lekarza psychiatry i psychologa, gdyż objawy mogą dokuczać trochę dłużej.

Tężyczka jawna i utajona - różnice w objawach

Objawy tężyczki jawnej to przede wszystkim skurcze mięśni. Tężyczka utajona jest trudniejsza do zdiagnozowania, a wszystko przez niewielką ilość skurczów mięśni, a całą masę ogólnych objawów. To przede wszystkim kołatanie serca, problemy ze snem, zasłabnięcia, lęki i niepokój, uczucie braku powietrza, zaburzenia równowagi, zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją, a także kolki i wzdęcia. Pacjenci często cierpią na ataki paniki charakterystyczne dla nerwicy lękowej, zimne kończyny, uczucie guli w gardle i potliwość. Zdarza się również drętwienie języka i twarzy. Najczęściej pacjenci trafiają do lekarza, który nie może jednoznacznie stwierdzić, że mamy do czynienia z tężyczką utajoną, dlatego konieczna jest szczegółowa diagnostyka. 

Próba tężyczkowa (ischemiczna): przebieg badania i interpretacja wyników

Próba tężyczkowa nazywana jest również ischemiczną. To badanie EMG, czyli elektromiografia. Zanim lekarze przystąpią do badania, konieczne jest odsłonięcie kończyny górnej, jednak wcześniej powinno się poinformować lekarza o urazach i przebytych zabiegach. Pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej. Na ramię zakładana jest opaska uciskowa, na nadgarstku opaska uziemiająca, a pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym igłowa elektroda, która jest wkłuwana w skórę. Elektroda pozwala na zarejestrowanie potencjału elektrostatycznego charakterystycznego dla tężyczki. 

Ważne! Należy pamiętać, że przez 4 dni przed wykonaniem próby tężyczkowej należy odstawić suplementy i nie przyjmować innych preparatów medycznych. Przeciwskazaniem do wykonania próby ischemicznej jest przyjmowanie leków na zakrzepicę.  

Próba tężyczkowa trwa około 15 minut, a sam wynik dostępny jest po jej wykonaniu. 

Objaw Chvostka u pacjentów z tężyczką: o czym świadczy i u kogo może wystąpić?

Objaw Chvostka to gwałtowny skurcz mięśni twarzy. Występuje w tężyczce i polega na wywołaniu silnych skurczy mięśni mimicznych twarzy po uderzeniu młoteczkiem w brzeg mięśni żwacza (mięsień żucia, który znajduje się po obu stronach twarzy). Kiedy wystąpi gwałtowna reakcja, lekarz stwierdza pozytywny odruch Chvostka, co umożliwia dalszą diagnostykę. 

Czy tężyczka jest wyleczalna? Żywienie w tężyczce jako wspomaganie leczenia

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy tężyczka jest wyleczalna. Wszystko zależy od przypadku i przebiegu choroby. Bardzo ważne jest, aby postawić na odpowiednią dietę i leczenie. Istotna jest szczegółowa diagnostyka i leczenie przyczyny, która może być złożona. Najważniejsze jest wyregulowanie zaburzonej gospodarki wapniowo-fosforanowej. Konieczne jest również dostarczenie potasu i magnezu, aby doprowadzić ich poziom do odpowiednich wartości. Do suplementacji najczęściej dołącza się witaminę D i B6.

Żywienie powinno obejmować zwiększenie spożycia produktów bogatych w wapń, potas i magnez. Koniecznie należy unikać napojów i produktów, które mogą prowadzić do wypłukiwania pierwiastków. Dlatego przy tężyczce alkohol i kawa nie wchodzą w grę. Bardzo często konieczna jest także terapia psychologiczna. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Wybrane grupy produktowe:

Informacje dla pacjenta

Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie
Rumień zakaźny to choroba wywoływana przez wirusa. Dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale dorośli też mogą się nim zarazić. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia zakaźnego u dzieci jest wysypka na ...

Serce i układ krążenia

Niskie ciśnienie: czy wymaga leczenia? – przyczyny, objawy, leczenie
Niskie ciśnienie tętnicze (hipotonia, niedociśnienie, hipotensja) może wystąpić u każdej osoby, nawet małych dzieci i sportowców. Chociaż nie jest tak częste i tak niebezpieczne, jak nadciśnienie tętnicze i przeważnie nie utrudnia...

Choroby i dolegliwości

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?
Cukier odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Należy do węglowodanów, które stanowią główne źródło energetyczne. Węglowodany ulegają rozłożeniu w procesie trawienia na cukier prosty – glukozę. Jej obecność jest niezbędna do pr...

Informacje dla pacjenta

Monocyty – o czym świadczą podwyższone monocyty?
Monocyty to komórki, które wchodzą w skład białych krwinek (leukocytów). Krążą one we krwi i w razie potrzeby wydostają się z naczyń krwionośnych do tkanek otaczających dane naczynie. W trakcie tego procesu przeistaczają się w makrofa...

Informacje dla pacjenta

Czym jest hydroksyzyna (hydroxyzinum) na uspokojenie? Dawkowanie i przeciwwskazania
Gdy leki dostępne bez recepty oraz naturalne specyfiki przestają być skuteczne, zazwyczaj poszukiwane są nowe rozwiązania problemu związanego ze stresem. Jeśli mowa o preparatach na uspokojenie to jednym z popularniejszych, wydawanych z przepi...

Informacje dla pacjenta

Czym jest badanie krwi – ALT. Diagnoza uszkodzeń wątroby norma i wyniki
Badanie ALT nazywane jest także ALAT oraz GPT. Nazwy te dotyczą tego samego testu aminotransferazy alaninowej, a więc enzymu wewnątrzkomórkowego, który znajduje się przede wszystkim w tkankach wątroby. Z tego względu badanie ALT służy mię...

Serce i układ krążenia

Dieta na obniżenie cholesterolu - 10 produktów, które pomagają zbić cholesterol
Obecność zbyt wysokiego poziomu cholesterolu LDL we krwi jest zjawiskiem cywilizacyjnym. Z hipercholesterolemią zmaga się coraz większa część społeczeństwa, a do rozwoju problemu przyczyniają się czynniki zewnętrzne, jak nisko odżywcza dieta oraz mało...

Informacje dla pacjenta

Witamina B12: jakie są jej właściwości? Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy B12
Witamina B12 utrzymuje w dobrej kondycji układ krwionośny, nerwowy czy pokarmowy. Jej niedobór stanowi częsty problem, jednak właściwa suplementacja i dieta bogata w produkty pochodzenia zwierzęcego pozwolą go uniknąć.Czym charakteryzuje si...

Układ rozrodczy i moczowy

Ulubione pozycje seksualne kobiet - 10 pozycji seksualnych, które dają niezapomniane doznania
Seks odgrywa bardzo ważną rolę w życiu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Umacnia związek, pozwala lepiej poznać swoje ciało i zaspokoić skrywane pragnienia....

Układ nerwowy

Tajemnice Hipokampu: kluczowa rola w pamięci i emocjach
W fascynującym świecie neurobiologii, hipokamp stanowi centralny obszar, którego tajemnice stopniowo odkrywane są przez badaczy. Jego kluczowa rola w kształtowaniu pamięci i regulacji emocji sprawia, że staje się niezwykle istotnym obszarem zain...

Układ rozrodczy i moczowy

Bakterie w moczu: przyczyny, objawy, interpretacja wyników i sposoby leczenia zakażeń układu moczowego
W prawidłowo funkcjonującym układzie moczowym nie występują bakterie, dlatego ich obecność świadczy o rozwoju stanu patologicznego. W medycynie ten stan określa się jako bakteriomocz....

Układ pokarmowy

Dieta przed kolonoskopią – co można jeść, a czego unikać? Przygotowanie do badania
Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które pozwala wykryć zmiany chorobowe w jelicie grubym oraz w dolnym odcinku jelita cienkiego. Aby uzyskać miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo istot...

Dieta i odchudzanie

Dieta białkowo-tłuszczowa – zasady i efekty. Kto powinien jej spróbować?
Dieta białkowo-tłuszczowa stanowi ciekawą opcję dla tradycyjnych sposobów żywienia. W zależności od swoich potrzeb możesz zdecydować się na przestrzeganie zasad tradycyjnego modelu żywieniowego low carb lub diety ketogenicznej. Druga z nich pozw...

Układ pokarmowy

Nowotwory: typy i rodzaje raków oraz etapy i przebieg kancerogenezy w złożoności choroby nowotworowej
Nowotwory stanowią kompleksowe wyzwanie dla dziedziny medycyny oraz zdrowia publicznego. Istnieje różnorodność typów i rodzajów raków, charakteryzujących się unikalnymi cechami, a także mechanizmami rozwoju. Zrozumienie etap...

Dieta i odchudzanie

Cudowne właściwości naturalnych napojów – na zdrowie, urodę i przemianę materii
Moc ziół znana jest od wielu wieków, a ich rozsądne i uzasadnione wykorzystanie umożliwia uzyskanie znaczącej poprawy stanu zdrowia i kondycji organizmu. Jeżeli chcesz wiedzieć jak przyśpieszyć metabolizm, w nocy spać spokojnie, a także&l...

Układ rozrodczy i moczowy

Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby, zioła i witaminy na wywołanie miesiączki
Wakacyjny wyjazd, ślub, sesja zdjęciowa - to tylko wybrane sytuacje, w których kobiety zastanawiają się, jak przyspieszyć okres. Miesiączka, zwłaszcza bardzo obfita lub bolesna, może znacząco utrudniać funkcjonowanie. Czy istnieją domowe sposoby...

Układ pokarmowy

Dieta w insulinooporności – co jeść, by czuć się dobrze? Zasady komponowania posiłków
Insulinooporność to powszechnie występujące zaburzenie metaboliczne, które polega na obniżeniu wrażliwości tkanek na insulinę. W konsekwencji dochodzi do podniesienia produkcji insuliny, co pozwala na unormowanie stężenia glukozy we krwi. Nielec...

Dieta i odchudzanie

Dieta przeciwnowotworowa - żywność obniżająca ryzyko raka. Zasady, wskazówki, produkty
Odpowiednio zbilansowany tryb żywienia odgrywa kluczową rolę w prewencji szerokiego spektrum chorób nowotworowych. Dzięki zawartości konkretnych składników produkty, takie jak owoce, warzywa, nabiał czy zioła, wspierają układ immunologicz...

Dlaczego my?
why-us-img

Odbiór osobisty w aptece

why-us-img

Profesjonalna obsługa

why-us-img

Szybka wysyłka

why-us-img

Legalnie działająca apteka

why-us-img

Płatność online lub za pobraniem

cookies Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.