Powrót
do
Oczy i uszy
Znaleziono produktów: 56
(56)
Wskazaniem do zastosowania preparatów odblokowujących kanał słuchowy bez wątpienia jest zaczopowanie ucha woskowiną. Jednak krople do uszu rozpuszczające naturalną wydzielinę powinny być tak naprawdę używane regularnie przez nas wszystkich. Mają wielowymiarowe działanie - począwszy od usuwania nadmiaru wydzieliny, poprzez nawilżanie kanału słuchowego, na działaniu ochronnym kończąc. Preparaty douszne polecane są osobom regularnie uczęszczającym na basen, uprawiającym sport na świeżym powietrzu itp.
Oczy i uszy są wyjątkowo delikatnymi narządami, o których higienę powinniśmy dbać ze wzmożoną uważnością. Prawidłowe czyszczenie ucha obejmuje podanie kilku kropli preparatu do czyszczenia uszu do przewodu słuchowego, następnie odczekanie kilku-kilkunastu minut i oczyszczenie ucha z nadmiaru woskowiny. W czasie oczekiwania warto poruszać szczęką, aby preparat dotarł do najgłębszych zakamarków narządu słuchu. Jeśli mimo tej procedury uczucie "pełności" w uchu nie ustąpiło, a słuch nadal jest przytępiony, konieczna jest wizyta u otolaryngologa.
Niewskazane jest czyszczenie uszu tzw. patyczkami ze względu na duże ryzyko perforacji błony bębenkowej oraz ubijanie wydzieliny usznej w głębi ucha.
Regularna higiena uszu powinna uchronić nas przed kolejnym epizodem "zatkanego" ucha i koniecznością mechanicznego usuwania czopa woskowego. Zatkane uszy bywają także objawem stanu zapalnego narządu słuchu. Do zapalenia ucha dochodzi na skutek nieleczonego przeziębienia, anginy lub innych infekcji dolnego i górnego układu oddechowego. Wychodzenie na wiatr i mróz bez czapki, jak również brak odpowiedniego osuszania uszu po kąpieli czy wizycie na basenie również może skutkować rozwijaniem się stanu zapalnego.
Na bakteryjne zapalenie ucha narażone są szczególnie małe dzieci - jeśli dziecko ma wysoką temperaturę i skarży się na ból w okolicy uszu, potrzebna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. W przeciwnym wypadku ryzykujemy utratę pełnej sprawności tych narządów.
Krople do uszu najczęściej złożone są z naturalnych olejów roślinnych, takich jak olejek z drzewa herbacianego, eukaliptusowy czy geraniowy. Oprócz tego krople do czyszczenia uszu bazują na naturalnych woskach. Niektóre krople do uszu zawierają środki przeciwzapalne i przeciwbólowe - a krople na bazie srebra mają działanie antybakteryjne. Należy mieć jednak świadomość, że zapalenie ucha nie jest możliwe do wyleczenia "domowymi sposobami" i konieczne jest sięgnięcie po środki z antybiotykiem, a te wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza po uprzednim badaniu laryngologicznym.
W aptece dostępnych jest wiele preparatów do uszu dla dorosłych i dzieci. Niektóre z nich chronią przed rozwijaniem się tzw. ucha pływaka, inne służą do czyszczenia wąskich przewodów słuchowych maluszków, a jeszcze inne do leczenia stanu zapalnego. Używanie każdego z nich, chociaż jest uznawane za bezpieczne, powinno być poprzedzone wizytą lekarską i ustaleniem przyczyn konkretnej dolegliwości.
Zatkane ucho najczęściej jest objawem nieodpowiedniej higieny i powstaniem tzw. czopa woskowinowego. W takim przypadku możemy wypróbować spraye, krople i aerozole, których głównym działaniem jest rozpuszczanie zgromadzonej wydzieliny. Jeśli one nie pomogą, udajmy się do otolaryngologa, który w sposób mechaniczny usunie powstałą przeszkodę - czy to z pomocą specjalnego ssaka, czy też innych urządzeń.
Zatkane ucho jednak bywa również objawem różnych schorzeń - zapalenia ucha, zapalenia zatok, kataru. W takim przypadku stosowanie kropli czy sprayów wydawanych bez recepty prawdopodobnie nie okaże się skuteczne. W przypadku kataru konieczne jest zaleczenie przeziębienia, a wtedy wrażenie zatkanego ucha powinno samoistnie ustąpić. Jeśli przyczyną jest chroniczne zapalenie zatok, to powinniśmy udać się do laryngologa, który ustali leczenie ogólnoustrojowe.
Świece to jeden z tradycyjnych sposobów oczyszczania kanałów słuchowych, który aktualnie praktykowany jest niemal w każdym gabinecie kosmetycznym. Polega na umieszczeniu nad uchem świecy wykonanej ze specjalnie dobranych w tym celu wosków. Stopniowe wypalanie się świecy ma na celu oczyszczenie ucha z zalegającej w nim wydzieliny, a także zrelaksowanie osoby poddającej się zabiegowi. Chociaż świecowanie uszu nie ma udowodnionej medycznie skuteczności, wiele osób uważa ten zabieg za wyjątkowo efektywny w zachowaniu zdrowych uszu.
Świecowanie uszu jest możliwe do przeprowadzenia również w domu, należy jednak zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi świec, aby uniknąć ryzyka poparzenia.
Na koniec: ponieważ ucho to złożony narząd, niewskazane jest jego leczenie na własną rękę. Wszelkie niepokojące objawy, takie jak wysięk, zatkane uszy i towarzysząca im podwyższona temperatura są bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza specjalisty. Samodzielne leczenie uszu może prowadzić do ubytku na słuchu.
Odbiór osobisty w aptece
Profesjonalna obsługa
Szybka wysyłka
Legalnie działająca apteka
Płatność online lub za pobraniem
Informacje
Pomoc
Inne
© 2025 wapteka.pl - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Born in Dotandspot.pl